Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Mój język prywatny

Bralczyk Jerzy

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2004-03-01
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 9788324404131
Liczba stron: 340
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Izabela Mikrut

Pisanie o języku, odkrywanie tajemnic lingwistyki i propagowanie idei językoznawczych nie należą do najbardziej medialnych dziedzin. Tak mi się przynajmniej wydawało, do czasu, kiedy przeczytałam „Mój język prywatny” Jerzego Bralczyka. Przy wywodach profesora Bralczyka można pękać ze śmiechu a jednocześnie – chłonąć wiedzę. Przyznaję, nie spodziewałam się po tej książce aż tak dobrej zabawy.

„Mój język prywatny” to zbiór felietonów o języku. Część z nich publikowana była w „Charakterach” i „Przekroju”. W 2004 roku zostały przejrzane, uzupełnione i – połączone w „słownik autobiograficzny” (bo taki podtytuł nosi książka Bralczyka). Każdy felieton budowany jest wokół jednego słowa – motywu przewodniego. Te bywają różne – archaiczne i współczesne, potoczne i oficjalne, powszechnie używane i rzadkie. Od partykuł i spójników po konstrukcje analityczne i składniowe. Od „absolutnie” po „seks” i od „słowo daję” po „żeby”. Imponujący zestaw krótkich (przeważnie półtorastronicowych) tekstów, poprzedzonych akapitowymi, wesołymi wprowadzeniami. Felietony Bralczyka są zwięzłe i niezwykle dowcipne. Autor „Mojego języka prywatnego” przyznaje: „żarty słowne, dowcipy, kalambury, pegazy dęba – to coś, czego nigdy nie przestanę lubić. Chętnie przyjmuję etykietkę prześmiewcy, zbytnika językowego”.

Zamiłowanie do zabaw językowych daje się zauważyć w książce niemal na każdej stronie. Bralczyk w skondensowanej formie felietonu mieści mnóstwo przykładów użycia danego słowa, łącznie z wyjaśnieniami jego znaczeń, przestawia najczęściej stosowane konstrukcje, czasem wyjaśnia etymologię. Żongluje słowem, odwraca je, ukazując różne punkty widzenia. Wykorzystuje homonimiczność pojęć, gry słów i zabawy brzmieniowe: „pewnie, że tak! Inaczej „pewnie” jest niepewne. I takie właśnie niepewne „pewnie” jest pewnie o wiele częściej spotykane. Czy tak właśnie jest? Pewnie tak jest. Powiem więcej: no pewnie, że tak jest!”. Popisy lingwistyczne i ćwiczenia w słownym fechtunku, to oczywiście nie wszystko. Bralczyk wykorzystuje również znane cytaty z arcydzieł polskiej literatury, parafrazuje charakterystyczne i rozpoznawalne fragmenty słynnych powiedzeń czy tekstów. Cały czas ma na uwadze dobrą zabawę – zarówno swoją, jak i czytelników. Stosuje retoryczne chwyty, naśladuje niestaranny styl języka mówionego – wszystko dla śmiechu i relaksu. Dowcip, refleks, znakomite puenty sprawiają, że nie zauważa się nawet naukowego wydźwięku felietonów.

Bralczyk jest w tej książce gawędziarzem oraz świetnym obserwatorem językowej rzeczywistości. Te dwie cechy sprawiają, że „Mój język prywatny” jest publikacją wyjątkową w dziedzinie propagowania językoznawstwa. Do wielu felietonów Bralczyk dokłada swoje wspomnienia, refleksje, anegdoty. Dzięki temu ożywia lingwistyczną krainę i doprowadza do – wydawałoby się – niemożliwego. Sprawia, że jego „słownik” staje się najciekawszym z możliwych słowników – słownikiem-żartem.

„Język jest dla świata, ale jest ponad niego. Najwyraźniej to widać wtedy, gdy jego użycie wiąże się  z żartem, dowcipem, zwłaszcza językowym – w każdym razie z dystansem do świata. A także z dystansem do samego językowego opisywania świata” – pisze Bralczyk we wprowadzeniu do zbioru felietonów. Ów dystans i humor autora potwierdza się podczas lektury. Z pewnością „Mój język prywatny” nie znudzi nikogo, a językoznawstwo – dziedzinę często (niesłusznie) traktowaną po macoszemu, przedstawi jako wspaniałą zabawę, kryjącą w sobie wiele możliwości twórczych.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Bookendorfina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
"Myślę, wyobrażam sobie trzy warstwy: jedna to świat, druga to pasujące do niego myślenie, a trzecia to pasujący do tego myślenia (a przez to i do świata) język. I, oczywiście, wiem, że samo myślenie należy do świata, a i język też."

Do sięgnięcia po książkę skusiło mnie nazwisko autora i jej tematyka, przyznaję, że delektowałam się nią przez ostatnie tygodnie i pewnie jeszcze nieraz do niej zajrzę. Bardzo lubię publikacje, gdzie tak na spokojnie można oddać się refleksji i zabawą słowem, przypomnieć różnorodność rodzimego języka, wzbogacić słownictwo, poznać błędne przykłady jego użycia. Niezwykle zajmująca propozycja czytelnicza nie tylko dla lingwistów, humanistów, purystów językowych, polonistów, ale także osób, które nie zajmują się zawodowo językoznawstwem a jednak starają się dobierać w mowie potocznej jak najtrafniejsze i przyjemnie brzmiące zestawienia słów, cieszą się ich pięknem i poprawnym użyciem. Jerzy Bralczyk opisuje nam powszechnie używane słowa, zwroty i wyrażenia, którym nadał osobistą wagę ważności, ciekawości i polubienia, a ten słownikowy porządek interesująco wzbogaca luźnymi przemyśleniami.

Warto zatrzymać się na moment i przyjrzeć słowom, ich znaczeniu uwarunkowanym sytuacją, kontekstem i intonacją. A do tego ogromne wyczucie i wrażliwość językowa autora, wychwytywanie najdrobniejszych niuansów, barw i możliwości wykorzystania słów. Podoba mi się ta lekkość przekazywania wiedzy mocno zachęcająca do dalszych językowych podróży, dobry humor i zdrowy dystans do omawianych zagadnień i refleksji. Czyta się z przyjemnością, chętnie zagłębiamy się w świat wybranych zwrotów i wyrażeń, znajdujemy wiele impulsów do rozmyślań o słowach, językowych nielogicznościach, dużo dowiadujemy się również o samym autorze. Bardzo wartościowa publikacja, świetnie przemyślana, wyjątkowo zgrabnie wciąga czytelnika do zabawy słowem, pozwalającym wyrazić nasze emocje i opisać otaczający nas świat. Zamiłowanie Jerzego Bralczyka do języka polskiego doskonale wyczuwamy od pierwszej do ostatniej strony książki. Zachęcam do zapoznania się z tą publikacją, będącą źródłem wielu fascynujących inspiracji językowych.

bookendorfina.blogspot.com
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów