Recenzja książki: Mój własny dziennik lekcyjny

Recenzuje: Monika Witczak

Zabawa w szkołę to nieodłączny element dzieciństwa. Każde dziecko na pewnym etapie rozwoju marzy o tym, żeby zostać nauczycielem. Możliwość wcielenia się w pedagoga, poprowadzenia zajęć lekcyjnych, sprawdzanie obecności i wpisywanie ocen do dziennika to potrzeby każdego małego ucznia. Do tej pory to same dzieci lub ich rodzice musieli własnymi siłami przygotowywać niezbędne do zabawy rekwizyty. Na szczęście te czasy mamy już za sobą.

Mój własny dziennik lekcyjny zawiera wszystko to, co prawdziwy dziennik szkolny: listę uczniów z miejscem do wpisywania obecności, karty przedmiotów z wyszczególnionymi rubrykami do wstawiania ocen z odpowiedzi ustnych, prac domowych, sprawdzianów i prowadzenia zeszytu, plan lekcji i miejsce na wpisywanie tematów zajęć z każdego przedmiotu. Dodatkowo każde dziecko, które w czasie zabawy wciela się w nauczyciela, może zapoznać się z dokładnym opisem prowadzenia dziennika i przekonać się, jak naprawdę wygląda praca w szkole. Na początku mały nauczyciel musi zaprojektować nazwę, logo, hymn i pieczątkę szkoły, następnie zapisać uczniów do klasy, a potem zapoznać się z systemem oceniania poszczególnych przedmiotów i zachowania dzieci oraz, oczywiście, przygotować scenariusze prowadzenia lekcji. Ciekawym dodatkiem jest dzienniczek ucznia, w którym mały nauczyciel może wpisywać oceny albo uwagi dotyczące zachowania swoich wychowanków.

Dziennik jest wykonany z niezwykłą starannością - nie tylko bawi, ale także ma wiele walorów edukacyjnych. Autorzy zadbali, by dzieci wykazywały się kreatywnością i poszerzały swój zakres wiedzy. Książka zawiera przykładowe scenariusze zajęć, na podstawie których dzieci mogą przygotować własne lekcje. Oprócz tego w dzienniku znalazły się przykładowe sprawdziany, które mali nauczyciele muszą samodzielnie sprawdzić, znaleźć wszystkie błędy i ocenić.

Mój własny dziennik  pokazuje dziecku, jak naprawdę wygląda praca nauczyciela - to nie tylko sprawdzanie obecności i stawianie stopni, ale przede wszystkim żmudna praca przy wypełnianiu dokumentów, przygotowywaniu konspektów lekcji, sprawdzaniu klasówek, wypełnianiu świadectw, a nawet planowaniu szkolnych wycieczek i akademii. Warto pokazać dziecku prawdziwy obraz tego zawodu, by mały pedagog czerpał z zabawy prawdziwą wiedzę.

Kup książkę Mój własny dziennik lekcyjny

Zobacz opinie o książce Mój własny dziennik lekcyjny
Mój własny dziennik lekcyjny
Katarzyna Zioła-Zemczak
Dyktanda dla klas 1-3. Ćwiczenia z "h", "ch", "ą", "om", "ę", "em", "en" oraz z wielką i małą literą
Katarzyna Zioła-Zemczak0
Okładka ksiązki - Dyktanda dla klas 1-3. Ćwiczenia z  "h", "ch", "ą", "om", "ę", "em", "en" oraz z wielką i małą literą

Zgromadzone w zeszycie materiały dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej pomogą opanować zasady pisowni wyrazów z H/CH oraz Ą/OM/ON...

Dyktanda dla klas 1-3. Ćwiczenia z "u", "ó", "ż" i "rz"
Katarzyna Zioła-Zemczak0
Okładka ksiązki - Dyktanda dla klas 1-3. Ćwiczenia z "u",  "ó",  "ż" i "rz"

Zbiór dyktand i ćwiczeń ortograficznych jest przeznaczony dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, którzy chcą pisać poprawnie...