Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Moje zdrowe przepisy

Beata Pawlikowska

Ocena ( 4 osoby )
4.8
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2014-09-24
Kategoria: Kuchnia
ISBN: 978-83-7778-624-6
Liczba stron: 300
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Zdrowo jem

 

Nie bez przyczyny mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Wszak dostarczane organizmowi pożywienie jest paliwem, którego jakość bezpośrednio przekłada się na jakość naszego życia. Jeśli odżywiamy się nieregularnie, jeśli sięgamy po produkty wysokoprzetworzone, konserwowane, barwione szkodliwymi substancjami, nie możemy w pełni liczyć na współpracę naszego ciała. Pojawiają się wówczas liczne dolegliwości - od zmęczenia czy bezsenności począwszy, przez choroby reumatyczne, bóle stawów, kręgosłupa, problemy z trawieniem, aż po choroby nowotworowe. Tymczasem wpływ pożywienia na zdrowie był znany już od wieków, zresztą do dnia dzisiejszego na takich obserwacjach oparta jest tradycyjna medycyna chińska. Nie bez powodu żywność i jej wpływ na procesy zachodzące w ludzkim ciele, a nawet na geny, stała się przedmiotem badań naukowych, zaś nutrigenomika, zajmująca się oddziaływaniem pokarmu na materiał genetyczny, jest niezwykle prężnie rozwijającą się dziedziną.

 

O zdrowiu i żywności, która pozwala nam cieszyć się dobrą formą, pisze Beata Pawlikowska, znana podróżniczka i pisarka. Nigdy nie ukrywała ona problemów z odżywianiem, jakie nękały ją w młodości – zajadanie smutków, nadwaga, bulimia. Dopiero uporządkowanie życia, podążanie wytyczoną przez siebie drogą oraz zwrócenie uwagi na sygnały płynące z organizmu pomogły jej uporać się z nękającymi ją demonami. Obecnie jest kobietą spełnioną, której urody nie niszczy upływ czasu. Jej znaki rozpoznawcze to równowaga, uśmiech i promienna cera, zaś do takiego stanu rzeczy przyczynia się w dużej mierze sposób odżywiania. O tym, co i jak jeść, Pawlikowska pisała w wielu swoich książkach. Tym razem nakładem wydawnictwa Burda Książki ukazał się nowy cykl poświęcony zdrowiu i filozofii odżywiania. Moje zdrowe przepisy to drugi tom serii W dżungli zdrowia, który zabiera nas w świat produktów korzystnie wpływających na nasz organizm, w świat gotowania zgodnie z filozofią pięciu przemian oraz przepisów na dania goszczące na stole podróżniczki.

 

Pamiętam siebie z dawnych czasów. Pamiętam jak bardzo usiłowałam walczyć o siebie i wydawało mi się, że ta walka jest czymś nieodzownym i nierozerwalnie związanym z odwagą, siłą i stanowieniem o sobie. Teraz wiem, że jest inaczej – pisze autorka, zwracając uwagę na to, że bycie wegetarianinem jest właśnie umiejętnością znalezienia harmonii. W kolejnych rozdziałach, poprzedzających zbiór przepisów opatrzonych doskonałymi zdjęciami, zachęcającymi do skosztowania każdej z potraw, Pawlikowska wprowadza nas w tajniki stosowanej przez siebie diety, a właściwie filozofii ożywiania i życia zarazem. Posiłkując się starożytną medycyną chińską oraz związkiem pięciu uzupełniających się pór roku (wiosna, lato, późne lato, jesień i zima) i pięciu sił (Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal i Woda), autorka tłumaczy zasady komponowania posiłków, rolę, jaką odgrywają poszczególne składniki, a nawet kolejność ich użycia. Składniki jedzenia są jak nuty. Jeśli wrzucisz je w przypadkowej kolejności do garnka, to powstanie hałas – pisze Pawlikowska, zwracając uwagę na to, że gotowanie zgodnie z zasadą pięciu żywiołów zakłada, że składniki należy dodawać zgodnie z porządkiem pięciu przemian. I choć może wydawać się to skomplikowane, to przytoczone przykłady oraz alfabetyczna lista produktów żywnościowych z podziałem na żywioły czyli smaki zdecydowanie ułatwiają poruszanie się w temacie.

 

W książce znajdziemy również przepisy zawierające propozycje dań treściwych, a jednocześnie lekkich i pożywnych. Na smakoszy czeka między innymi brązowa soczewica z cukinią i kolendrą, brokuły z cukinią, imbirem i pomarańczami, dwie kasze z orzechami i kolendrą oraz dziesiątki innych, równie smakowicie brzmiących potraw.

 

Najważniejsze jest jednak to, że lektura Moich zdrowych przepisów jest nie tylko kulinarnym poradnikiem, nie tylko zbiorem interesujących propozycji na śniadanie, obiad czy kolację. Książka jest bowiem bodźcem do zastanowienia się nad sobą, stanem swego zdrowia, podejściem do świata, a także… do siebie. To również szansa na trwałą zmianę sposobu odżywania się, zaś w konsekwencji – na zmianę życia!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Brylant plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie czytelnicze 2015- 52 książki,
Kilka ciekawych przepisów. Polecam.
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
darr2 Linia koment
Przeczytane:2015-01-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,moje 52 motywacje,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2014-12-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów