Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Montreal rocznik '71

Bogumiła Hyla

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-10-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-272-4047-7
Liczba stron: 217
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: alison2

Bogumiła Hyla rozpoczęła pisarską karierę szeregiem opowiadań, które pojawiły się w Magazynie „Cegła”, w „Dodatku” do Literackiej Nagrody Gdyni, a także na stronie internetowej opowiadanie.org. Podczas dziewiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania jej tekst zyskał uznanie jury i otrzymał wyróżnienie. Te pierwsze doświadczenia zapewne stanowiły dobre przygotowanie, by zmierzyć się z nieco dłuższą formą. W tym roku udało się jej wydać e-booka zatytułowanego Montreal rocznik '71.

Jonson to człowiek, który choć nie stroni od kłopotów, z reguły spada na cztery łapy. W okolicy znany jest przede wszystkim ze swojej słabości do kobiet, którymi - niestety - dość szybko się nudzi. Mężczyzna jest przyczyną wielu trosk najbliższych, nic więc dziwnego, że jego brat Timothy próbuje znaleźć sposób, by ukrócić wybryki Jonsona. Gdy do jego warsztatu trafia pewnien wyjątkowy wóz, Timothy wpada na, zdawałoby się, genialny pomysł. Proponuje bratu zakład z bardzo niecodzienną stawką. Jeżeli Jonson przegra, będzie musiał się ustatkować z kobietą, którą sam sobie wybierze. Timothy nawet nie przypuszcza, że próba ułożenia życia młodszego brata doprowadzi jego własne życie do kompletnej ruiny. Sytuacja diametralnie się zmienia. Czy znajdzie się ktoś, kto teraz wyciągnie pomocną dłoń do starszego brata?

Fabuła powieści zdaje się całkowicie jasna, choć szybko okazuje się, że potrzeba nieco czasu, nim czytelnik dobrze zapozna się z sytuacją. Historia opowiadana jest z perspektywy przyjaciela rodziny, człowieka, który z jednej strony nie może oprzeć się wrażeniu, że znajomość z braćmi go pogrąża, z drugiej - nie potrafi się od nich odciąć. Jest świadkiem wielu dramatycznych zdarzeń. Bywa, że tylko jego interwencja chroni rodzinę przed katastrofą.

Autorka w bardzo ciekawy sposób opisuje niełatwe stosunki między braćmi. Niefortunny zakład, który w gruncie rzeczy miał ustabilizować sytuację, doprowadza do ogromnych komplikacji. Może się wydawać, że role się odwróciły – młodszy brat wychodzi na prostą, a starszy coraz bardziej się stacza. Uważny czytelnik szybko się jednak zorientuje, że w tej rozgrywce tak naprawdę nie ma wygranych. Każdy pielęgnuje w sobie jakieś pretensje i żale, które nie pozwalają mu cieszyć się życiem. Choć to bracia wydają się być na pierwszym planie, warto zwrócić uwagę na pozostałych bohaterów. Mamy tutaj matkę, której życie również nie rozpieszczało. Co prawda pewnie dostrzega nieciekawe stosunki pomiędzy swoimi dziećmi, jednak uparcie stara się zachować pozory normalności, wypiera zdarzenia, które mogłyby tę normalność zakłócić. Z kolei przyjaciel rodziny, Matt, doskonale orientuje się w niełatwych relacjach pomiędzy braćmi, jak również doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak toksyczna jest przyjaźń z nimi. Choć dostrzega negatywne zachowania i stara się załagodzić zapalne sytuacje, sam nie znajduje w sobie wystarczającej siły, by przestać podporządkowywać własne życie życiu braci. Nawet w chwili, gdy los wyciąga do niego rękę i oferuje proste rozwiązanie, zrobi wszystko, byle tylko wszystko pozostało po staremu.

Język autorki jest bardzo plastyczny, miejscami nawet poetycki. To sprawia, że lektura powieści staje się przyjemnością, choć mogą również pojawić się pewne wątpliwości. Śledząc rozważania Matta, nie można oprzeć się wrażeniu, że są one zbyt dogłębne i wyrafinowane jak na pracownika warsztatu samochodowego w niewielkiej mieścinie.

Z pewnością autorce niejednokrotnie uda się czytelników zaskoczyć. Mamy w książce nie tylko zdarzenia z przeszłości, które wychodzą na światło dzienne w najmniej odpowiednich momentach, ale również ciekawe zwroty akcji. Całość stanowi bardzo udany debiut i obiecujący początek kariery pisarskiej Bogumiły Hyli. Ebooka polecam przede wszystkim osobom, które chętnie czytają wnikliwe historie życia z pozoru zupełnie zwyczajnych ludzi. Z pozoru - bo gdy przyjrzeć się im dokładniej, każda z nich ma w sobie coś wyjątkowego.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
zuzankawes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-24, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,Mam,

Co może wyniknąć z rywalizacji między dwoma braćmi i jakie skutki przynieść może faworyzowanie jednego z synów? Tematu tego podjęła się w swojej książce „Montreal rocznik ‘71” Bogumiła Hyla, opisując losy braci Grey i pewnego samochodu: Alfa Romeo Montreal. A jako że największe namiętności mężczyzn, to futbol, kobiety i samochody, pewne jest jak amen w pacierzu, że krew będzie na przemian mrozić się  i gotować w żyłach, a namiętności szarpać bohaterami. W ruch pójdą nie tylko słowa, ale i czyny. Rękoczyny. Jak daleko zatem może posunąć się człowiek w swojej desperacji i nienawiści, gdy w grę wchodzą ludzkie namiętności, tego dowiedzieć można się z powieści Bogumiły Hyli.


Sprawa początek swój wzięła od drobnego, niegroźnego zakładu. Głupiego, wręcz szczeniackiego, który w konsekwencji poróżnił dwóch braci, będących w i tak nie najlepszych stosunkach. Stawka okazała się zbyt wysoka, bo bracia postawili na złe konie: samochód i małżeństwo. Jak bardzo fatalny w skutkach był to zakład, dowiedzieć można się czytając książkę.


„Montreal rocznik ‘71”, to powieść obyczajowa, o dobrze zarysowanej konstrukcji i fabule, która intryguje i trzyma w napięciu prawie jak dobry thriller. Bo życie pisze różne scenariusze, od tych przyjemnych, po najbrutalniejsze. Tak jest i w tym przypadku, z tym, że sytuacji bolesnych i trudnych jest tu zdecydowanie więcej niż przyjemnych. Co gorsza, są one wywołane na własne życzenie, z głupoty, zawiści, rywalizacji. Nie obędzie się bez ofiar, ucierpią wszyscy, nawet mimowolni świadkowie wydarzeń.


W historii opowiedzianej przez Bogumiłę Hylę znajdziecie mnóstwo uczuć. Od najprzyjemniejszych, wynikających z beztroskiego dzieciństwa, po te mniej przyjemne, aż do przeżyć tragicznych. Radość mieszać będzie się z goryczą, miłość z nienawiścią, fascynacja z odrazą. Gratka dla osób, lubiących analizować ludzkie uczucia i rozkładać je na czynniki pierwsze.


W płynnej narracji Bogumiły Hyli i akcji, która co prawda nie mknie jak porsche po autostradzie, ale posuwa się bezpiecznie do przodu jak samochód rodzinny, obraz zakłócała mi pewna niespójność, z całą pewnością celowo wprowadzona przez autorkę. W Mirti, wśród bohaterów o obco brzmiących imionach (Timothy, Mathew, etc.) wspomina się Królową Bonę, czy myśli o samochodach rodem z Europy Wschodniej. Dziwny zabieg, którego nie jestem w stanie nijak zrozumieć. Przymykam jednak oko, bo całość napisana jest zgrabnie i sprawnie.


Polecam tym czytelnikom, dla których ważniejsze od wartkiej akcji i skomplikowanej fabuły są wątki psychologiczno-społeczne, relacje międzyludzkie i emocje. A te autorka budować potrafi świetnie.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
alison2 Linia koment
Przeczytane:2013-10-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów