Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: SOL
Data wydania: 2011-08-02
Kategoria: Rozrywka, humor
Dodał/a recenzję: Sylwia Szymkiewicz - Borowska

W pewnym wydawnictwie, publikującym literaturę wszelakiego rodzaju, dochodzi do osobliwego incydentu. Jedna z odrzuconych przez redaktorów powieści otrzymuje dofinansowanie z ministerstwa, w związku z czym prezes (przez pracowników zwany "preziem") podpisuje umowę z autorem wspomnianego, wiekopomnego dzieła. Jednak to nie nowy kontrakt stanowi sedno problemu, który spadł na głowę Mareczka i Adeli. Prawdziwym problemem okazuje się brak wspomnianej wcześniej powieści, bowiem odrzucone przez wydawcę książki lądują w niszczarce. Tak też zakończył się żywot Klanu księżyców Marsa autorstwa Zenona Kusibaba. Redaktorzy poczytnego wydawnictwa rozpoczynają desperacką akcję, mającą na celu odzyskanie dzieła. Nie jest to jednak sprawa prosta, ponieważ autor już kilka tygodni wcześniej dzwonił do wydawcy z prośbą o zwrot przesłanego egzemplarza, ponieważ był on ostatnim istniejącym. Redakcji cudem udaje się uzyskać kilka pierwszych oraz ostatnich rozdziałów książki. Nie ma jednak szans, by uzyskać całość. Tak właśnie rodzi się pomysł, by delikatnie "podrasować" dzieło pana Kusibaba, czyli - w wolnym tłumaczeniu - napisać je od początku. To, oczywiście, dopiero początek akcji, która nabiera tempa z każdą przeczytaną stroną. Prawdziwy autor w niewyjaśnionych okolicznościach znika, rozpoczyna się zaś jego rozpaczliwe poszukiwanie przez grupę redakcyjną w składzie: Mareczek, Adela, Marta i Mizera. Kusibab jednak ciągle umyka. Do akcji wkracza policja, a wówczas zaczyna się prawdziwy koszmar. Aby się przekonać, jak zakończy się ta historia, trzeba sięgnąć po Morderstwo niedoskonałe autorstwa Agnieszki Krawczyk.

Muszę przyznać, że autorce udało się stworzyć niesamowitą opowieść, choć może raczej zamiast kryminałem należałoby nazwać ją komedią kryminalną. I jako taką polecić ją mogę z czystym sumieniem. Wartka akcja, zabawne postaci, intrygujący wątek kryminalny i piętrzące się problemy bohaterów sprawiają, że książkę czyta się z szeroko otwartymi oczami i w wielu przypadkach z szerokim uśmiechem na ustach. Do tego czytelnik nawet nie zauważa, kiedy lektura się kończy, a pozostaje jedynie… strach. Bo nigdy nie wiadomo, czy czasem czytelnik tej książki nie zostanie kolejną ofiarą. Zwłaszcza, jeśli posiada w domu paragon potwierdzający jej zakup.

archer81 plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
Czy można popełnić morderstwo niedoskonałe? Hm… skoro można doskonałe to te myślę, że również. Tylko czym takie morderstwo się będzie objawiać? Nie do końca zamordowanym denatem? Czy może zostawieniem zbyt wielkiej ilości śladów? W końcu i tak policja trafi na nasz trop.

To nie jest moje pierwsze spotkanie z twórczością Agnieszki Krawczyk. Moje pierwsze spotkanie miało miejsce dwa lata temu, na kartach powieści „Napisz na priv”, natomiast osobiście Autorkę poznałam kilka miesięcy temu na spotkaniu autorskim w Katowicach. Dzisiaj miałam możliwość znów spotkać się z Autorką a konkretnie przeczytać najnowszą książkę „Morderstwo niedoskonałe”.

Czy aby napisać bestseller potrzebne jest wielkie nazwisko i sława? Nie, wystarczy czwórka zapaleńców którzy w tydzień wspólnie napiszą powieść. Gdy pewnego dnia w wydawnictwie ginie maszynopis powieści, na którą przyznano dotację i która ma być właśnie bestsellerem pracownicy postanawiają działać. Czwórka przyjaciół wpada na szalony pomysł. Marek, Adela, Mizera oraz Marta postanawiają sami napisać bestseller. W sumie udało im się odzyskać część powieści, jednak po przeczytaniu okazało się, że to gniot nad gnioty więc… przysiedli fałdów i napisali powieść od początku. Kiedy gotowa książka wpada w ręce prezesa, ten nie mogąc wyjść z zachwytu postanawia poznać autora tego dzieła Pana Kusibaba. No i tu pojawia się kolejny problem, otóż autor zapada się pod ziemię. Czy czwórce przyjaciół uda się odnaleźć autora? Tego nie powiem, o tym trzeba koniecznie przeczytać.

Czytając książkę cały czas zastanawiałam się czy praca w wydawnictwie wygląda dokładnie tak jak opisała ją Autorka. Bo jeśli tak, to ja chętnie tam się zatrudnię. Trzeba przyznać, że praca wydawała się „lajtowa”. A każdy redaktor ma na tyle czasu by pisać własną powieść, w czasie gdy nie czyta dostarczonych manuskryptów. Poza tym nie wiedziałam, że redaktorzy w czasie pracy i w czasie wolnym zajmują się tropieniem zaginionych pisarzy. Normalnie wyręczają policję, nie ma co.

„Morderstwo niedoskonałe” to wyśmienity kryminał „na wesoło”. I wcale nie będę w błędzie jeśli porównam tę powieść do książek Joanny Chmielewskiej. Mamy tutaj motyw sensacyjny oraz wielką dawkę humoru. Wiem, że nie wszystkie kryminały i powieści sensacyjne takie są. Dlatego książka Agnieszki Krawczyk różni się od innych właśnie wielką dawką poczucia humoru. No i nie oszukujmy się, czasem takie kryminały napisane „z jajem” są nam potrzebne. Bo ileż można tarzać się we krwi. Książkę polecam wszystkim którzy mają ochotę na „ubaw po pachy”. Nie zawiedziecie się.
atena Linia koment
Przeczytane:2016-10-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,