Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Może jeż łże jeżom

red. Roman Nowoszewski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2007-08-07
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-915680-7-1
Liczba stron: 32
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Szczupły tomik wydany w Bibliotece „Rozrywki”, w tytule mieszczący jeden z palindromów Tadeusza Morawskiego, to pokłosie konkursu ogłoszonego przez „Rozrywkę do Podróży”. Zadanie dla uczestników było jasne: należało palindromy Morawskiego wpleść w krótki zgrabny wierszyk. Nagrodą miała być publikacja najlepszych utworów. Efekt stanowi książeczka „Może jeż łże jeżom”. Co ciekawe – choć objętością nie przewyższa ten tomik książek dla dzieci – ma zaledwie 32 strony – to przynosi sporo zabawy.

 

Pomysł na tę publikację zaprzecza właściwie wszelkim zasadom konstruowania tomików rozrywkowych, jest natomiast bardzo typowy, jeśli wziąć pod uwagę antologie pokonkursowe. W każdy utwór wpleciony musiał zostać palindrom – palindromy te powtarzają się, wykluczony jest zatem element zaskoczenia. Przynajmniej teoretycznie. Przywoływanie wciąż tych samych echozdań znacznie ogranicza możliwości interpretacji – to sprawia, że fraszki zbliżone tematycznie mogłyby czytelników znużyć. Mogłyby, ale na szczęście nie nużą. Sprawia to udany dobór zwycięskich utworów: w większości naprawdę dobrych.

 

Dwudziestu jeden autorów wplotło w epigramatyczne teksty palindromy Morawskiego. Każdy z twórców ma swój własny, szybko rozpoznawalny styl i o ile drażnią niewyszukane gramatyczne rymy Anny Bokoty, to inne – jak choćby lingwistyczne zabawy Czesława K. Maliczaka, frywolne wierszyki Marii Pikul czy rozbudowane Ireneusza Kocyłaka są całkiem niezłe. Wykazali się autorzy przede wszystkim pomysłowością i sprawnością warsztatową. Udało się im w drobnych utworkach zawrzeć nie tylko zdania lustrzane – które narzucają swój często specyficzny rytm i ekwilibrystyczne rymy – ale też i małe literackie żarty. Wielu sprawnie posługuje się przerzutnią i wpisuje palindromy w większe partie fraszek. Twórcy nagrodzeni w konkursie wyłapywali tematykę palindromów i uzupełniali wiadomości w nich zawarte, rozwijali sens palindromów – co ciekawe, czasem wbrew intencjom ich autora. „Seta, Gates” może być odczytywane jako propozycja tenisisty bądź szeroki gest w barze. Przyznaję, parę razy wybuchałam śmiechem, pełna podziwu dla czytelników „Rozrywki” – dzięki nim z pozoru „gorsze” (to jest zawierające mniejszy ładunek komiczny) utworki Morawskiego nabierają nowego wyrazu i zaczynają rozbawiać odbiorców.

 

Co ciekawe – fraszki samego Tadeusza Morawskiego nie mają tak dużej wartości, przypuszczam, że sam autor nie wygrałby w konkursie, bo jego wierszykom brak humoru i beztroski. Gratką natomiast będą dla czytelników „Może jeż łże jeżom” fraszki Barbary Sudoł, przewodniczącej jury i autorki wielu szaradziarskich rymowanek. W jej propozycjach widać idealnie zabawy słowem, staranność i pomysłowość w układaniu fraszek. Właściwie najtrafniejszą recenzją tomiku może być wstęp Barbary Sudoł, przewodnicząca jury konkursu w swoim tekście wyróżniła te wierszyki, które zdecydowanie najbardziej na wyróżnienie zasługiwały. Reszta jest zabawą…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów