Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Możesz zmienić swoje życie

Diana Cooper

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: 2007
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-89763-64-8
Liczba stron: 314
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Po książkę Diany Cooper „Możesz zmienić swoje życie” sięgnąć powinni jedynie ci, którzy wierzą w możliwość uzdrawiania własnej duszy i nauczenia się panowania nad emocjami oraz ci, którzy chcą poprawić swoje relacje z innymi ludźmi. To popularny poradnik, napisany prostym językiem, bardzo emocjonalnym, sugestywnym stylem, obliczony na medialny sukces.

 

W początkowych partiach tekstu może irytować ciągłe odwoływanie się do boskości – „jesteś częścią boskiej energii” – wmawia autorka, po czym poleca odczytywanie siebie przez pryzmat tej boskości, bliżej zresztą nieokreślonej. Ale poza tą fazą przypominającą momentami prawie program sekty, uspokaja się Diana Cooper i tonuje te niezbyt kontrolowane wynurzenia. Książka podzielona jest na przejrzyste rozdziały: w każdym znajduje się omówienie zjawiska (w oparciu o odczucia i emocje, nie naukowe popisy), komentarz do zachowań w określonych sytuacjach, pytania pomocnicze pozwalające zanalizować własne reakcje i umożliwiające trafną ocenę rzeczywistości. Są i propozycje uleczania duszy – przez wsłuchiwanie się w swój organizm i w swoją psychikę, pomysły na listy pozytywnych i negatywnych doświadczeń, autodiagnozy, afirmacje i komentarze, wyjaśnienia czy recepty na życie.

 

Poza tymi poradami zamieszcza Cooper mnóstwo wizualizacji – dokładnie opracowanych – autorka koncentruje się na przygotowaniu się do wykonania ćwiczenia, zorganizowaniu odpowiedniej przestrzeni, psychicznym i fizycznym przystosowaniu. Dopiero po wstępnych relaksacyjnych wskazówkach przechodzi do właściwej części wizualizacji: powoli i przy pomocy mocno odwołującej się do wyobraźni narracji proponuje wsłuchiwanie się w siebie. Próbuje Cooper nauczyć odbiorców, jak zmienić stosunek do siebie i do innych ludzi, zaznaczając „Inna osoba to przecież ty w innym ciele, a jej lęki to odbicie twoich”. Stara się przedstawić sposób na odświeżenie relacji z bliskimi, pokazać, jak wpływać na ludzi, jak negatywne przekonania zastąpić pozytywnymi. Tłumaczy, co z dzieciństwa wpływa na zachowanie człowieka w dorosłym życiu. Wyjaśnia, dlaczego coś się nie układa, sprawdza, czego oczekujemy od bliskich i jak się w nich przeglądać. Skupia się również na kwestii ciała: opisuje, co mogą znaczyć poszczególne dolegliwości i – na odwrót – jak manifestują się nasze krzywdy i emocje w chorobach. Pokazuje, jak odczytywać wysyłane przez ciało znaki. Oczywiście nie zastąpi to medycyny: zresztą dla Cooper ważna jest przecież przede wszystkim psychika.

 

Ostatnie rozdziały zostały poświęcone spontanicznym rysunkom i metodzie ich odczytywania (metodzie, nie analizom, objawia się to w maksymalnej skrótowości i uproszczeniach, jest to rodzaj wstępu do głębszych rozważań). Na koniec przedstawia autorka czakry, ich rozmieszczenie i rolę. Czy książka jest przydatna? To musi ocenić każdy sam. Na pewno uczy pracy nad sobą, cierpliwości i spokoju, może – opanowania. Prosty styl narracji ułatwia lekturę i pozwala skoncentrować się na treści.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Możesz zmienić swoje życie Sztuczki umysłu
Derren Brown
Okładka - Możesz zmienić swoje życie Kato-tata. Nie-pamiętnik
Halszka Opfer
Okładka - Możesz zmienić swoje życie Zdarza się
Jarosław Szulski
Okładka - Możesz zmienić swoje życie Podróż Teo
Catherine Clement
Okładka - Możesz zmienić swoje życie Pucka
JANINA KATZ
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów