Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Mroczna Wieża. Tom 1. Roland

Stephen King

Ocena ( 20 osób )
5.2
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2010-09-24
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7985-583-4
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: kalina

Wyobraźmy sobie świat, który używając języka bohaterów "poszedł naprzód", czyli... kompletnie się zdegenerował. Czas zaczyna się powolutku rozregulowywać. Mimo braku elektrowni atomowych część ludzi zmieniła się w potworne, niejednokrotnie agresywne mutanty. Inteligentne maszyny - kiedyś duma i dowód na potęgę cywilizacji - albo się popsuły, albo wymknęły się spod kontroli i zaczęły być groźne dla człowieka. To nie jedyne zagrożenia. Świat ten bowiem nie jest zamieszkały tylko przez ludzi. W różnych miejscach czają się demony. Nie brakuje też czarnoksiężników i wiedźm. Przez taki właśnie nieprzyjazny świat, przez rozpaloną słońcem pustynię, podąża Roland. Jego serce potrafi być równie bezlitosne jak słońce pustyni. Nie zadrży mu ręka, kiedy trzeba zastrzelić wroga. Jest ostatnim z dumnego klanu rewolwerowców (żeby stać się prawdziwym rewolwerowcem, musiał przejść bezwzględną tresurę pod okiem mistrza i równie okrutną próbę końcową). Jednak nie zabijanie jest jego głównym celem. Marzeniem jego życia jest dotarcie do tajemniczej Mrocznej Wieży stojącej w centrum wszystkiego - na zbiegu promieni podtrzymujących wszystkie równoległe światy. Być może wskazówek pomocnych w dotarciu tam jest w stanie mu udzielić tajemniczy człowiek w czerni - jeden z czarnoksiężników o wielkiej mocy. Roland podąża więc uparcie jego śladem. W tej wędrówce czeka go wiele niebezpieczeństw. Na szczęście w pewnym momencie pojawia się wsparcie - mały chłopiec Jake, który umarł w świecie równoległym i znalazł się w świecie rewolwerowca. Zaczynają się zaprzyjaźniać. Niestety wkrótce przyjaźń ta staje przed okropną próbą. Roland z chłopcem staną na skraju przepaści, którą wcześniej pokonał człowiek w czerni. Czarnoksiężnik daje Rewolwerowcwi wybór. Udzieli mu wskazówek pomocnych w drodze do Mrocznej Wieży, ale muszą się spotkać w cztery oczy, czyli musi w takim razie pozwolić, żeby Jake runął w dół i się zabił po raz kolejny. Co wybierze Roland? Marzenie swego życia czy przyjaźń? Przeczytacie Państwo sami. Ten okrutny świat wciąga z hipnotyczną siłą. Postacie są wyraziste i bardzo wiarygodne. Naprawdę potrafimy przejąć się ich losami.

 

Kibicujemy Rolandowi, żeby udało mu się dojść do Mrocznej Wieży. Akcja toczy się wartko i jest opowiadana niesamowitym językiem charakterystycznym dla wszystkich książek Kinga (mam je w komplecie, więc mogę się wypowiadać). Trudno go w zasadzie opisywać, ale spróbuję. Jest bardzo bogaty, momentami szorstki i dosadny, ale nie jest to rażące. King to chyba jedyny autor, u którego pojawiające się od czasu do czasu w każdym utworze wulgaryzmy czy wstawki o charakterze erotycznym nie przeszkadzają. Są po prostu idealnie harmonijnie wkomponowane w całość. Uwiarygodniają dodatkowo psychologicznie bohaterów - trudno przecież się spodziewać, żeby brutalny momentami rewolwerowiec mówił jak doktorant polonistyki czy profesor filozofii... Jednak być może nie jestem obiektywna. Trudno bowiem tego wymagać od zagorzałej fanki autora, która pochłonęła z zapartym tchem wszystkie jego książki. Jest tylko jeden sposób, aby sprawdzić, czy rzeczywiście jest czym się fascynować - sięgnięcie po książkę. Zapraszam więc do lektury.

 

Kalina Beluch

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ksiazkowa-fantaz plusminus Linia koment

O cyklu Mrocznej Wieży mówi się dość dużo, dlatego postanowiłam wyrobić sobie własne zdanie.
Pierwszy tom "Roland" wprowadza nas w świat tytułowego bohatera, ostatniego rewolwerowca świata, który ściga człowieka w czerni Waltera. Walter z kolei podaje się za przyjaciela ojca Rolanda, a tak naprawdę działa w zmowie z Martenem, który jest potężnym czarownikiem.Następnie dowiadujemy się, że Rolanda wystawioną na ciężko próbę, który odkrywa, że jego matka została kochanką Martena. Nasz bohater poradził sobie dobrze z zaistniała sytuacją, bo ma tylko jeden cel - dotrzeć za wszelka cenę do Mrocznej Wieży. Jest to jego pewnego rodzaju obsesja.
Przy pewnym zajeździe nasz bohater poznaje chłopca - Jake'a, który został wepchnięty pod samochód przez Jacka Morta, który był kierowany siłami Waltera. I tak chłopiec ma swoje drugie życie w innym czasie u boku Rolanda, jednak nie trwa to długo, bo chłopiec umiera ponownie. Rewolwerowiec w końcu dopada człowieka w czerni, a ten przepowiada mu przyszłość za pomocą kart tarota. Karty wyraźnie pokazują trzy postacie: Więźnia, Władczynię Mroku i Śmierć. 
Warto napomnieć, że świat rewolwerowca jest powiązany z naszym światem, ale w jaki sposób to już nie będę zdradzać.
Pierwszy tom "Roland" nie był dla mnie zbyt ciekawy i trudno było mi wniknąć w ten świat. Praktycznie cały tom poświęcony jest pogoni za człowiekiem w czerni i przeplatany kilkoma ciekawszymi zwrotami akcji. Wiedziałam, że muszę przeczytać szybko, bo inaczej bym czytała książkę bardzo długo. I jakoś udało mi się przebrnąć. Jednak się nie zrażam i sięgnę po II tom cyklu "Mroczna Wieża" i mam nadzieję, że będzie dużo ciekawszy.

Recenzja została opublikowana również na moim blogu:
http://ksiazkowa-fantazja.blogspot.com/2013/01/roland.html


 

Uleczkaa38 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-06, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,

Cykl "Mroczna wieża" Stephena Kinga,  zyskał już miano kultowego i klasycznego w literaturze fantasy. Niesamowity, wyniszczony  świat alternatywnej rzeczywistości i przemierzający go samotnie wędrowiec o imieniu Roland - ostatni z klanu rewolwerowców, zachwycił miliony czytelników na całym świecie, którzy z zapartym tchem wyczekiwali na kolejne odsłony epopei, jakich dotąd ukazało się siedem. Niepokojąca, zaskakująca i inna niż klasyczna forma powieści - to chyba najlepsze i najtrafniejsze uzasadnienie niezwykłej popularności tego cyklu, który wciąż rozpala serca i wyobraźnię kolejnych pokoleń czytelników.. Doskonałą okazją ku temu jest najnowsze wznowienie sagi Stephena Kinga przez wydawnictwo Albatros,  nakładem którego ukazała się pierwsza część cyklu - "Roland".


 


 Opowieść ta przenosi Nas na wyniszczoną i spaloną ziemię świata, o którym wiemy bardzo mało.. Przemierza go Roland, podążający za tajemniczym mężczyzną w czerni, który skrywa  odpowiedzi na wszelkie pytania rewolwerowca.. To walka z owym przeciwnikiem, piekłem pustyni i całą gamą niezwykłych postaci i dziwów, jakie przyjdzie Mu spotkać na swojej drodze.. Są to m.in. szaleni i niebezpieczni osadnicy, opętana kapłanka, potwory żyjące pod powierzchnią ziemi, gadający kruk i mały chłopiec.. 


 


 "Roland" to książka niezwykła, zarówno pod względem gatunkowym jak i treści, którą w sobie zawiera. Po pierwsze jest to wyjątkowe, skomplikowane, ale i ze wszech miar udane połączenie literatury przygodowej, fantastyki, horroru i czegoś na wzór egzystencjalnej przypowieści.. Po drugie jest to bardzo zróżnicowana historia, w której to początek jest zupełnie czymś innym, aniżeli jej środkowy i końcowy etap. Innym w niemalże każdym znaczeniu, gdyż oto pierwsze strony przypominają pasjonującą opowieść rodem z westernu, jej środek przywołuje z kolei skojarzenia z książką grozy, tak bardzo charakterystyczną dla późniejszych dokonań Kinga, zaś jej zakończenie to coś na wzór psychologicznej historii o ludzkim powołaniu, w której rzeczywistość i fikcja nawzajem się przeplatają. I co trzeba wyraźnie powiedzieć, nie jest to łatwa lektura, tak jak i również przyjemność z jej poznawania jest bardzo różna, w zależności od postępu w jej czytaniu.. Niemniej, jest to jedna z tych wyjątkowych pozycji w literaturze, która nie daje o sobie zapomnieć na bardzo długo po zakończeniu lektury, a i jej wartość zyskuje wówczas bardzo wiele w sercach i umysłach czytelnika..


 


 Wielką wartością, ale także i pewnym kłopotem tej książki, jest jej bardzo skomplikowany charakter. Oto bowiem zostajemy "wrzuceni" do nieznanego Nam świata, w któym jest jeden dobry bohater i jego antagonista - człowiek w czerni. To, co ich łączy, na czym polega ich wzajemna relacja, jakie motywy nimi kierują i o co tak naprawdę chodzi w tej pogoni - stanowi dla Nas wielką tajemnicę, której jedynie drobne fragmenty poznajemy w końcowych rozdziałach tej opowieści.  Oczywiście stanowi to dla Nas wielkie wyzwanie, intrygującą grę z autorem i sposobność do zadawania własnych pytań (co osobiście kocham w literaturze).., lecz jednocześnie jest to naturalne pole do popisu dla chaosu, bałaganu, zmęczenia i znużenia tą lekturą.. King jest Kingiem, i nigdy nie idzie w swej twórczości na kompromisy, zgoda. Jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to trochę nazbyt wysoko postawiona poprzeczka, zwłaszcza dla tych czytelników, którzy dotąd nigdy nie zetknęli się z tym cyklem. Moim skromnym zdaniem początek tej epopei nie jest idealny, a kolejne części cyklu znacznie go przewyższają.., co niewątpliwie jest związane właśnie w owym skomplikowanym charakterem tego "początku"..


 


 Na słowa uznania zasługuje z pewnością fantastyczny świat wykreowany na kartach tej opowieści, który z jednej strony tak bardzo przypomina Nasz własny, z drugiej zaś jest jego kompletnym, mrocznym i smutnym przeciwieństwem. To świat pustkowia, samotności, wszelakiej maści  zagrożeń, potworów, demonów, złych postaci.., w którym to człowiek stanowi zdecydowaną mniejszość. To świat palącego słońca, bezkresnych przestrzeni i śladów upadku dawnej cywilizacji.. Pytań o to  czym jest ów miejsce, może być mnóstwo.., podobnie jak i odpowiedzi. Czy to Ziemia przyszłości, jedna z jej alternatywnej wersji, czy też zupełnie obca planeta..? Tego autor Nam wprost nie mówi, co akurat w tym przypadku wydaje się być jak najbardziej trafnym krokiem, gdyż często pytania i niewiedza jest bardziej intrygująca, aniżeli prawda.. I chyba w tym przypadku tak właśnie się dzieje..


 


 Zazwyczaj w tym miejscu skupiam się na bohaterach omawianej książki, jednak w tym przypadku nie jest to prostym zadaniem. Z jednej strony mamy bowiem główną postać rewolwerowca - Rolanda, o którym wiemy bardzo mało..Z drugiej zaś mężczyznę w czerni, o którym wiemy jeszcze mniej.. I o ile w przypadku rewolwerowca poznajemy skąpą garść informacji o jego przeszłości, to w przypadku "czarnego charakteru, tak się nie dzieje.. Roland to ostatni z przedstawicieli Klanu Rewolwerowców - odważnych wojowników, którzy walczą ze złem. Jest to bardzo tajemniczy człowiek, który poświęcił całe swoje życie jednemu celowi, odnalezieniu Człowieka w Czerni i poznaniu tajemnicy Wieży.  Z pewnością nie jest to przykład 100%-ego pozytywnego bohatera, którego możemy polubić od razu. To trudna postać, która często irytuje, męczy, drażni.., a jednocześnie przyciąga Naszą ciekawość i uwagę.. Jeśli chodzi zaś o Człowieka w Czerni.., to dla Mnie jest  to uosobienie najczystszego zła, którego twarzy nie możemy tutaj poznać tak do końca, a która to wydaje się być jeszcze bardziej przerażającą, niż ta jaką tu widzimy.. To człowiek ( lub demon) o ogromnej mocy, władzy, sile.., który może uratować ten dziwny świat, jak i również unicestwić w nim wszystko to, co przetrwało.. I co by tutaj nie powiedzieć, to dawno już nie spotkałam w literaturze takiej pary głównych bohaterów, o których prawie nic nie wiemy, a jednocześnie są oni dla Nas tak bardzo interesujący, ciekawi, ważni..


 


 Styl.. Tutaj mam największe trudności, gdyż serce każe go chwalić i uznawać za wyjątkowy.., zaś rozum dyktuje Mi jak najgorsze epitety względem jego poziomu.. Oto bowiem jest to opowieść podana w bardzo prosty, momentami niedopracowany,  toporny sposób. Zdania nie mają logicznej konstrukcji, dialogi są sztuczne, zaś sam charakter toczenia narracji nie przekonuje.. Oczywiście wiem, że to jedno z pierwszych dzieł Kinga, która powstało przed 30-laty.. Niemniej, nie jest to przykład dobrej pracy pisarskiej, jaka to stała się wizytówką późniejszych dzieł mistrza grozy.. Z drugiej strony jednak czy tak właśnie nie miało być..? Czy styl ten nie miał być tak bardzo jałowy, skąpy, dziwny.., podobnie jak świat opisany w tej opowieści.. Nie znam motywów autora, dlatego też myślę iż interpretacja i wybór jednej z tych dwóch hipotez, powinna należeć indywidualnie do każdego czytelnika.. Ja osobiście obstaję przy tym, iż nie jest to dobry materiał, jak na możliwości Stephena Kinga..


 


 "Roland" to powieść, która może zachwycić lub też zniechęcić.. To książka wielu skrajności, począwszy od miejsca, bohaterów i akcji, a skończywszy na jej stylu. Niemniej ze swej strony mogę jedynie zaznaczyć, iż stanowi ona dopiero "preludium" do czegoś naprawdę wyjątkowego i wielkiego, czyli kolejnych 6 tomów tego cyklu. Dlatego też jestem zdania, iż naprawdę warto przebrnąć przez tę lekturę, gdyż następne części w pełni Nam to wynagrodzą. Ponadto powieść ta ma naprawdę wiele dobrych momentów, które w przypadku innego autora złożyły by się na świetną książkę, jedynie zaś w odniesieniu do Stephena Kinga powodują pewien niedosyt.. 

Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
pełna akcji i przygód, trzymająca w napięciu, w żadnym momencie nie można było odczuć nudy czy niedosytu :)
Maryanna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Przeczytałam namówiona przez kogoś, kto jest fanem Kinga, a szczególnie jego cyklu "Mroczna wieża". Świat po totalnej zmianie, a może tylko równoległy do naszego? Podróż rewolwerowca trochę jak wędrówka przez życie - konieczność dokonywania wyborów, niełatwych, konieczność rozstawania się z bliskimi, odchodzenia, jeśli chce się dotrzeć do celu. Opowieść człowieka w czerni, którego ściga rewolwerowiec, niczym początek biblii. Mroczna mieszanka - King inny, niż ten którego znam. Nie do końca mnie zachwyca ten gatunek, ale sięgnę po tom II, żeby sprawdzić, jak będzie dalej.
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Tajemnicza pierwsza część znanego cyku "Mroczna Wieża". Rewolwerowiec wędruje przez pustynie śladem człowieka w czerni. W czasie tej wędrówki zatrzymuje się w różnych miejscach cofamy się w przeszłość by bliżej go poznać. Wszytko jednak wydaje się tajemnicze i nie do końca wyjaśnione. Poznajemy obsesyjne wręcz pragnienie rewolwerowca by dostać się do Mrocznej Wieży.
slpablos plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Stephen King jest pisarzem wyjątkowym. O czym by nie pisał, jest to ciekawe i wciągające. Do Mrocznej Wieży zabierałem się długo, choć może nie tak długo jak autor do napisania kontynuacji pierwszego zdania Rolanda. Weird West, mit rycerski, Biblia, równoległe światy, wszystko to i jeszcze więcej w niesamowitej powieści. Czytanie tego cyklu jest drogą, niczym podążanie Rewolwerowca do Wieży.
agoosiaczek plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Tom pierwszy uważany jest za najsłabszy z całej serii. Warto jednak pamiętać, że po raz pierwszy wydany został w 1982 roku – nawet od najwybitniejszych nie należy oczekiwać, że od samego początku i przez cały czas będą w szczytowej formie. W końcu, to praktyka czyni mistrzem. „Roland” zgrabnie wprowadza nas do świata Mrocznej Wieży, który intryguje i wciąga bez reszty. Ogarnia nas przemożna chęć, by krok w krok z ostatnim z rewolwerowców konsekwentnie brnąć w wyznaczonym kierunku, nie bacząc na liczne przeszkody i niebezpieczeństwa, jakie niewątpliwie pojawią się na obranej ścieżce. Zdecydowanie polecam i sięgam na półkę po tom drugi, „Powołanie Trójki”.

[http://missfeather.wordpress.com/2013/03/02/stephen-king-mroczna-wieza-1-roland/]
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Gracjana Linia koment
Przeczytane:2016-08-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Azucena Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sinister Linia koment
Przeczytane:2016-05-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2016,
Domi__T Linia koment
Przeczytane:2015-10-09, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,9,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2016-01-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AgnieszkaG Linia koment
Przeczytane:2011-04-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
marian51015 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
slena1098 Linia koment
Przeczytane:2014-03-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,wypożyczone ,
hegemo Linia koment
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2013 i wcześniej,Fantasy/SF ,Stephen King,
justim Linia koment
Przeczytane:2013-10-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Arvena Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
slk Linia koment
Przeczytane:2006-01-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Minevra Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
KasiaiDaniel Linia koment
Przeczytane:2013-12-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
kroplina Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Stephen King,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
rama83 Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Na półkach: Przeczytałem,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jestempsychiczny Linia koment
Przeczytane:2013-07-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Stephen King,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów