Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - My razem w społeczeństwie
Kup Teraz

My razem w społeczeństwie

Banasiewicz Tenerowicz A.

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2008
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 9788375870077
Liczba stron: 72
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Społeczeństwo, rozumiane jako duża zbiorowość społeczna, zamieszkuje określone terytorium. Posiada własne instytucje umożliwiające funkcjonowanie oraz formę organizacyjną, jaką jest państwo. Cechują je wspólna kultura i tożsamość, a także wzajemne stosunki obywatelskie. Do roli tego, kto należy do społeczeństwa, należy być odpowiednio przygotowanym.

 

Celem scenariuszy zajęć przeznaczonych dla uczniów szkół gimnazjalnych jest pomoc w przystosowaniu młodzieży do życia w społeczeństwie. Zaproponowane przez Aleksandrę Banasiewicz-Tenerowicz ćwiczenia ogólnorozwojowe mają pomóc młodemu człowiekowi w rozwijaniu szeroko rozumianych kompetencji społecznych.

 

Wszystkie zaprezentowane scenariusze charakteryzują się złożoną budową. Każdy przewidziany jest na kilka spotkań (od jednego do czterech). Ułożone są one w porządku chronologicznym: począwszy od integracji, poprzez nawiązywanie wzajemnych relacji, aż do rozwiązywania konfliktów (co umożliwia prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie). Pomimo tego, że stanowią one całość, mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako osobne rozdziały dotyczące konkretnej tematyki.

 

Podane materiały zostały opracowane w najdrobniejszych szczegółach. Każdy punkt spotkania zawiera wyjaśnienie, propozycje pytań, jakie prowadzący zadaje uczestnikom, a także dokładny czas przeznaczony na realizację poszczególnych części. Określony jest cel, podana instrukcja, materiały potrzebne do właściwego przeprowadzenia zajęcia, podsumowanie oraz uwagi. Po każdym rozdziale umieszczone są proste i zarazem ciekawe karty pracy do powielenia, które ułatwią zajęcia. Wszystko to sprawia, że praca z uczniem staje się łatwiejsza, niż podczas lekcji prowadzonej w sposób mało urozmaicony. Bibliografia zawiera propozycje lektur (wszystkie w języku polskim) przydatnych przy pogłębianiu umiejętności i wiedzy. Przyporządkowanie kolejnym rozdziałom ułatwia odnalezienie konkretnej pozycji.

 

Wydana nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls książka „My – razem w społeczeństwie. Scenariusze zajęć dla uczniów szkół gimnazjalnych” przeznaczona jest dla nauczycieli, wychowawców, psychologów i pedagogów, rolą których jest tak pokierować młodym człowiekiem, by w przyszłości bez większych trudności umiał on odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości. Zaproponowane materiały nie muszą być wykorzystane dosłownie i w całości. Umiejętności nauczyciela oraz potrzeby grupy, w której prowadzone jest spotkanie, decydują o ilości wpojonej uczniom wiedzy. Od inwencji twórczej prowadzącego zależy zakres wykorzystany i zmodyfikowany.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów