Poprosiłam wydawnictwo OnePress o możliwość zrecenzowania tej książki, ponieważ ma ona według mnie dosyć kontrowersyjny tytuł. Dlaczego kontrowersyjny? No cóż, a dlaczego czytelnik miałby być "jak ktoś inny". Jestem niemalże w stu procentach przekonana, że większość biznesmenów swoje sukcesy zawdzięcza swojej własnej, ciężkiej pracy, nie publikacjom namawiającym do "powtarzania cudzych sukcesów" czy do "myślenia w taki sposób, jak ktoś inny".

Już pierwsze strony książki trącą lekką manipulacją, jednakże chciałabym raczej stać po stronie przekonującej o tym, że jest to niefortunny zbieg okoliczności. Na pierwszych stronach, autorka zdecydowała się opisać przypadki, w których Facebookowa interwencja pomogła ocalić, czyjeś życie, czy zdrowie. Oczywiście, jest to medium społecznościowe, chyba najbardziej w tej chwili znane i wykorzystywane, zatem fakt, iż przy jego pomocy udało się uratować czyjeś życie, zdrowie, czy zlokalizować skradziony samochód lub rower, raczej nie dziwi. Natomiast wymienianie atutów na samym początku publikacji, wydaje mi się zbędnym zabiegiem, ponieważ już od pierwszych stron usiłuje poruszyć w jakiś sposób serce czytelnika, tak, żeby zaczął patrzeć na Facebooka,na poruszone sytuacje jednowymiarowo. By spojrzał na książkę, przez pryzmat pierwszo-stronicowego zachwytu.

Uważam, że jest to zabieg trochę niefortunny, podobnie jak tytuł, ponieważ w dalszej części publikacji, autorka nie jawi się jako manipulatorka, czy ktoś, kto za wszelką cenę chce przekonać do swojego zdania. Oprócz porad biznesowych, znajdziemy w książce również dane statystyczne, dotyczące rozwoju, a także osiągnięć Facebooka.

Jednakże jest to książka bardziej motywacyjna, niż fachowo-biznesowa. Autorka stara się przypomnieć czytelnikowi, jak ważna w życiu jest pasja, i że tylko w to, co się naprawdę lubi i naprawdę kocha, będzie można faktycznie inwestować z siłą i wytrwałością, której zabraknie projektom powziętym "dla samych projektów".
Walter zwraca uwagę na szczegółowe, ale ważne sprawy , takie jak jasne i uporządkowane określanie celów, czy polityki firmy. Oczywiście w budowaniu marki, przydatnym okazuje się funkcjonowanie zgodne z wyznaczonymi celami, regułami.

Oceniam tę książkę 5/10 z tego powodu, że nie jest ona w żaden sposób wyjątkowa, na rynku wydawniczym znajdziemy mnóstwo książek tego typu, które choć może różnią się nieco formą, ale przekazują tą samą treść. Niemniej jednak polecam tę książkę wszystkim, którzy szukają w lekturze motywacji zachęty do samodzielnego założenia firmy.

Informacje dodatkowe o Myśl jak Zuck. Pięć sekretów biznesowych Marka Zuckerberga - genialnego założyciela Facebooka:

Wydawnictwo: Onepress
Data wydania: 2013-10-14
Kategoria: Poradniki
Dodał/a opinię: Monika Zielińska

Zobacz opinie o książce Myśl jak Zuck. Pięć sekretów biznesowych Marka Zuckerberga - genialnego założyciela Facebooka

Kup książkę Myśl jak Zuck. Pięć sekretów biznesowych Marka Zuckerberga - genialnego założyciela Facebooka