Recenzja książki: Myśl zdrowo. Jak umysł i ciało razem mogą zwalczać choroby

Recenzuje: Justyna Gul

Optymiści żyją dłużej!

Egzema, powracające bóle głowy, ból w piersiach, łysienie, kłopoty z żołądkiem, bezsenność - to tylko część dolegliwości, będących prawdziwą plagą XXI wieku. Wizyty u kolejnych specjalistów tylko pogarszają sytuację, rosną też rachunki za badania i lekarstwa. Niestety, wszelkie działania lekarzy w tym zakresie ograniczają się zazwyczaj do łagodzenia objawów, nie docierając do sedna problemu. Tym zaś najczęściej jest stres…

Na temat stresu powstało już wiele opracowań, jednak książka Alicji Grzesiak Myśl zdrowo. Jak umysł i ciało razem mogą zwalczać choroby to nie kolejna praca naukowa, ale przegląd skutecznych sposobów walki z chorobami cywilizacyjnymi oraz bólem. Pozycja opublikowana nakładem wydawnictwa Sensus to krok ku poprawie jakości życia każdego z nas, niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Napisana przystępnym językiem, bez zbytniego teoretyzowania, zwraca uwagę czytelnika na najczęściej występujące źródła stresu, jego skutki, a także pokazuje, jak z nimi walczyć oraz zapobiegać dzięki sile własnego umysłu.

Ta książka po prostu pomoże Ci żyć - deklaruje Waldemar Krynicki, lekarz psychiatra w przedmowie poradnika, który autorka podzieliła na dwie części. W pierwszej zajęła się emocjonalnymi i duchowymi przyczynami powstawania chorób przewlekłych, w drugiej zaś omawia sposoby radzenia sobie z istniejącą chorobą. Aby jednak zrozumieć, jak destrukcyjnie na nasz organizm i psychikę wpływa stres, musimy dowiedzieć się, czym tak naprawdę on jest. Poznamy więc rodzaje stresu, jego fazy oraz różne reakcje na stres, zarówno na poziomie ciała, jak i umysłu. Grzesiak omawia także dokładnie skutki stresu, który wyniszcza, prowadzi do depresji, obniża poczucie własnej wartości, a nawet upośledza działania układu i immunologicznego, jeśli trwa on odpowiednio długo i ma duże nasilenie. Niezwykle cenne są wskazówki, jak sobie ze stresem radzić - najlepiej i najprościej - wykorzystując dobrodziejstwo płynące z ćwiczeń fizycznych. Uświadamiamy sobie również, jak wielki  wpływ na naszą kondycję mają myśli i emocje, a także - jakie są przyczyny chorób przewlekłych.

Autorka wprowadza do naszego słownika pojęcie somatyzacji, czyli zaburzeń związanych z nieświadomym lękiem i napięciem, oraz pokazuje, jaką moc mają nasze przekonania, czyli informacje zapisane gdzieś w głębi nas, często mylne, choć i tak w nie wierzymy. Tym samym podświadomie przyciągamy sytuacje potwierdzające nasze założenia - uruchamiamy mechanizm przekonań. Mogą one stać się motywatorem, ale też i hamulcem działania, na pewno jednak warunkują nasze postępowanie, zaś największe niebezpieczeństwo, jakie ze sobą niosą, to fakt, że nie są one uświadamiane. To sprawia, że trudno nam dotrzeć do sedna problemu, a tymczasem w szczególnym przypadku choroby przewlekłej warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki mamy do tej choroby stosunek.

Choroba jest przede wszystkim informacją - może świadczyć o tym, że zapomnieliśmy o swojej duchowej stronie, żyjąc wyłącznie dla innych ludzi, nie dbając o siebie, goniąc szaleńczo za dobrami materialnymi. Może się tak również zdarzyć, że choroba zaspokaja nasze potrzeby dotyczące miłości czy bezpieczeństwa, a podświadomość wybrała akurat taką drogę, by się z nami skomunikować. Zazwyczaj już wcześniej otrzymywaliśmy sygnały o zbliżających się problemach - tyle że ciągle je lekceważyliśmy.

Dopiero choroba skłania nas do poszukiwania remedium, a kiedy lekarstwa zawodzą, nasza droga staje się poszukiwaniem siebie. Nikt bowiem, oprócz nas, nie jest odpowiedzialny za nasze zdrowie - to my podejmujemy decyzje o wyborze określonego stylu życia, sposobie odżywiania się, aktywności czy tego, w jaki sposób reagujemy na sytuacje stresowe. Nadszedł zatem czas, by zrozumieć psychologiczne mechanizmy i powrócić odmienionym,  bogatszym o nowe doświadczenia.

Myśl zdrowo... Alicji Grzesiak to przewodnik na ścieżce wiodącej ku zdrowiu, niezależnie od tego, czy jesteśmy cierpiący i potrzebujemy wsparcia, czy też musimy utwierdzić się w przekonaniu, że nasze dotychczasowe postępowanie było właściwe. Autorka unika moralizowania, przedstawia natomiast gotowe rozwiązania, po które możemy sięgnąć, jeśli zdecydujemy się ciężko pracować nad zmianą swoich zachowań i przekonań, a także reakcji na rozmaite bodźce z otoczenia. Nadszedł czas, by odrzucić negatywne myśli, lęki i obawy, podchodząc do życia z ciekawością i otwartym umysłem. Szczęśliwi żyją dłużej i cieszą się dobrym zdrowiem - ta sentencja powinna stać się od dziś naszym życiowym mottem.

Kup książkę Myśl zdrowo. Jak umysł i ciało razem mogą zwalczać choroby

Zobacz opinie o książce Myśl zdrowo. Jak umysł i ciało razem mogą zwalczać choroby
W drodze do wyzdrowienia. Jak pomóc sobie w walce z poważną chorobą
Alicja Grzesiak0
Okładka ksiązki - W drodze do wyzdrowienia. Jak pomóc sobie w walce z poważną chorobą

Walcz o siebie - uczyń oręż z siły umysłu i duszy! Zaglądanie do wnętrza Porządkowanie zakamarków umysłu Gdy usłyszałeś diagnozę i później Chwila...

Terapia duszy. Przywrócenie jej związku z ciałem
Alicja Grzesiak0
Okładka ksiązki - Terapia duszy. Przywrócenie jej związku z ciałem

Ciało, mózg i świadomość — ale gdzie podziała się dusza? Współczesny świat nie zostawia nam zbyt wiele czasu na myślenie o niematerialnych aspektach...