Recenzja książki: Myśli i ideały

Recenzuje: Kalakirya

„Myśli i ideały” to zbiór myśli z siedemnastego wieku, książka w której znajdziemy wybór sentencji, aforyzmów, skrzydlatych słów, w które kultura francuska jest niezwykle bogata.

Książka ta to niejako hołd Brandwajna dla autorów takich jak Molier czy La Fontaine i ich działalności. Sentencje zamieszczone w książce podzielone są tematycznie na rozdziały takie jak: „Nauka i postęp”, „Religia”, „Społeczeństwo”, „Ideał etyczny”, „Znajomość człowieka” czy „Estetyka”. Książka pod redakcją Rachmiela Brandwajna wzbogacona została również o biografie pisarzy ukazujące zainteresowanym pokrótce ich życie czy tytuły dzieł jakie mają w swoim dorobku i lata ich wydania.

Książka ma zaledwie dwieście stron a pomimo tego jest skarbnicą wielu pięknych życiowych prawd, po które wielu z nas często sięga. To poniekąd skondensowana forma i zbiór tego, co możemy znaleźć w dziełach pisarzy francuskich. Jak pokazuje autor książki aforyzmy i sentencje nie muszą być wcale krótkimi, jednozdaniowymi wypowiedziami. Długość nie ma znaczenia, gdy całość przekazuje i uzmysławia nam mądrość dotyczącą życia człowieka. A co ukaże nam lepiej ową mądrość niż myśl francuska zawarta w dziele bogatego w doświadczenie i wrażliwego na piękno siedemnastowiecznego pisarza francuskiego? Prawdy te i mądrości są ponadczasowe i uniwersalne. Przysłowia nie muszą być także nudne czy oklepane. Często nawet nie zastanawiamy się ile mądrych słów może kryć się „między wierszami” w dziele literackim.

A przecież literatura nie tylko bawi ale i uczy. To właśnie pokazuje książka „Myśli i ideały”. Jeśli tylko chcemy, dostrzeżemy prawdziwe piękno i słowa, które mogą w nas samych coś odmienić. Wystarczy tylko znaleźć odrobinę czasu i chęci. Książka ta to doskonała lektura dla osób, które chcą przeczytać coś wzbogacającego i pozostającego w pamięci. Ktoś, kto lubi sentencje czy aforyzmy będzie czytał „Myśli i ideały” z przyjemnością. Ja sama lubię maksymy i często, wręczając komuś kartkę, do zwykłych urodzinowych życzeń dołączam niezwykłą sentencję dotyczącą życia, przyjaźni czy szczęścia. Jestem zdania, że osoba, którą obdaruje taką kartką być może zastanowi się chociaż przez chwilę nad znaczeniem i sensem tych słów i weźmie je sobie do serca. Być może kiedyś, w przyszłości, gdy po latach wróci do tej kartki poczuje odrobinę ciepła w sercu. Jest to jeden z wielu sposobów na podzielenie się z innymi i przekazanie dalej wyjątkowych myśli i refleksji.

Katarzyna Wójcik

Kup książkę Myśli i ideały

Zobacz opinie o książce Myśli i ideały
Myśli i ideały
Brandwajn Rachmiel (red.)