Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Myśli nieuczesane. Wszystkie

Stanisław Jerzy Lec

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2009-05-14
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7392-3-263
Liczba stron: 720
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

„Czy piszę aforyzmy, fraszki, liryki czy satyrę? Nie, ja piszę siebie, swój pamiętnik” – to jedna z myśli nieuczesanych odczytanych z notesów i serwetek. Stanisława Jerzego Leca nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Czołowy polski aforysta zdeklasował na polu lapidarnych ciętych komentarzy wszystkich rywali. Choć inni satyrycy próbowali stworzyć równie sławne zbiory humorystycznych spostrzeżeń, żaden tomik nie osiągnął takiej popularności jak „Myśli nieuczesane”.

 

Nakładem Noir sur Blanc ukazał się właśnie zbiór „Myśli nieuczesane wszystkie” i jest to jedyne pełne wydanie aforyzmów i myśli Leca. Na zestaw składają się utwory z „Myśli nieuczesanych” i teksty z wydanego dziesięć lat temu tomiku „Myśli nieuczesane odczytane z notesów i serwetek po trzydziestu latach”. Jak podkreślają wydawcy – w „Myślach nieuczesanych wszystkich” znajduje się 4711 myśli nieuczesanych – do książki trafiły aforyzmy niepublikowane za życia autora i utworki drukowane w „Dialogu”. Obok znanych i kilkakrotnie wznawianych „Myśli nieuczesanych” w tomie znajdują się więc również myśli zapomniane, odkrywane po latach, mniej popularne.

 

Lec stwierdził kiedyś, że pisze te krótkie fraszki, bo słów mu brak. Aforyzmy wyrastające z niezgody na rzeczywistość, trafne obserwacje, satyra obyczajowa i uniwersalność – tak w skrócie można by scharakteryzować myśli nieuczesane. W jednym ze swoich pseudoaforyzmów Igor Sikirycki napisał, że uczesanie myśli Leca to marzenie każdego fryzjera. Nie należy to jednak do spraw łatwych. Mimo że na „Myśli nieuczesane wszystkie” składa się mnóstwo przeważnie jednozdaniowych (czasem ograniczonych jeszcze bardziej – do dwóch wyrazów, czasem – do jednego słowa) aforyzmów, to jednak niosą one ze sobą mnóstwo materiału do refleksji. Według słów Umberto Eco z tej książki każdy cywilizowany człowiek powinien przeczytać co wieczór trzy lub cztery zdania. Rzeczywiście, siła zwięzłych utworków jest tak ogromna, że proponowany przez Eco styl lektury wydaje się najwłaściwszy. Skrótowość, talent Leca do ujmowania myśli w zwięzłe i dowcipne formy sprawiają, że zadziwia objętość tomu – blisko 800 stron myśli nieuczesanych.

 

Stanisław Jerzy Lec z niezwykłym darem obserwacji rzeczywistości demaskuje obłudę, odsłania półprawdy, rozbija schematy. „Młode wilczki znają bajkę o Czerwonym Kapturku w zupełnie innym wydaniu” – trudno odmówić Lecowi spostrzegawczości i pomysłowości czy dowcipu. Celność aforyzmów, zaskoczenie, odczytywanie niejawnych sensów, trwałość (w końcu Lec nie poruszał „aktualnych”, bieżących tematów, na palcach jednej ręki można policzyć fraszki, które wymagają dziś wyjaśnienia) – wszystko to sprawia, że do „Myśli nieuczesanych wszystkich” można, ba, nawet trzeba wracać bez przerwy – i bez przerwy odkrywać nowe-stare absurdy rzeczywistości.

 

Popularność i sława Leca nie maleje i polega między innymi na tym, że jego aforyzmy dotyczą spraw bliskich nam wszystkim – są w samym centrum codziennego życia. Ponadto rozweselają, skrzą się humorem. I w tym dowcipie, uśmiechu i zabawie są ukryte głębsze sensy i przemyślenia. Innymi słowy – Lec przemyca ważne prawdy o życiu, pudrując je uśmiechem.

 

Teraz proponuje się nam piękne wydanie „Myśli” (moje poczucie estetyki razi jedynie koszmarny rysunek na obwolucie), reklamowane jeszcze świadomośią zgromadzenia przez wydawców wszystkich Lecowych drobiazgów aforystycznych Pełne wydanie „Myśli” było bardzo potrzebne. To książka, którą trzeba mieć i do której trzeba wracać często.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Noelka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-18, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,Przeczytane,

"Myśli nieuczesane. Wszystkie" Leca


 


"Podaję wam gorzkie pigułki w słodkim lukrze. Pigułki są nieszkodliwe, trucizna jest w tej słodyczy" - twierdził Stanisław Jerzy Lec, autor "Myśli nieuczesanych".


 


Zbiór "Myśli nieuczesane" stanowi pełne wydanie aforyzmów i myśli Stanisława Jerzego Leca. Książka składa się z "Myśli nieuczesanych" oraz "Myśli nieuczesanych odczytanych z notesów i serwetek po trzydziestu latach". Znajduje się w niej aż 4711 aforyzmów.

Czym są właściwie "Myśli nieuczesane", najlepiej opisał sam Lec: Czy piszę aforyzmy, fraszki, liryki czy satyrę? Nie, ja piszę siebie, swój pamiętnik. Jego aforyzmy są przejawem buntu, niezgody na zastaną rzeczywistość. Obserwacje Leca są bardzo trafne i uniwersalne. Nawet po latach nie tracą nic ze swojej aktualności.

Na początki muszę zwrócić uwagę na niepokojący rysunek widniejący na okładce, który miał zapewne pokazać, że myśli Leca są ostre niczym ten nóż, którym mężczyzna "czesze" głowę. Autor rzeczywiście ma cięty, ironiczny język, potrafi dowcipnie scharakteryzować pewne niepokojące zjawiska. Po przeczytaniu takiego aforyzmu nie wiadomo, czy się śmiać czy płakać. Jedno jest pewne, nie sposób przejść wobec nich obojętnie. Jest niezwykłą sztuką napisać w kilku słowach swoje poglądy na świat. Jednak mimo że aforyzmy są króciutkie, to skłaniają czytelnika do dłuższych refleksji.

Otwieram książkę na chybił trafił i moim oczom ukazują się m.in. takie zdania (pochodzące z różnych stron):
Odwieczne marzenie kata: komplement skazańca za jakość egzekucji.
Genialni ludzie zdarzają się nieczęsto. Są albo geniusze, albo ludzie.
Nadzieja jest matką głupich, co jej nie przeszkadza być uroczą kochanką odważnych.
Trudno nie docenić płatnej miłości. Cena jest zazwyczaj ustalona.

Ten co wlazł na szczyt drabiny społecznej często zapomina, po co tam wlazł i kto go tam posłał.

Stanisław Lec często odwołuje się do Biblii, mitologii. Stosuje grę słów, udaje się do głębokich warstw języka - jego etymologii, geologii, morfologii. Wszystko po to, by uzyskać wieloznaczność, paradoks. Pod płaszczykiem śmiechu kryje się drugie dno, które łatwo przeoczyć. Wspomina o tym w jednym ze swoich aforyzmów: Podaję wam gorzkie pigułki w słodkim lukrze. Pigułki są nieszkodliwe, trucizna jest w tej słodyczy. Jak słusznie zauważa Lidia Kośka, autorka posłowia: Lec mówi w tym, że to, co o was myślę nie jest ani wesołe ani miłe. Dajcie się nabrać na łatwiznę śmiechu. Pigułki są nieszkodliwe, może nawet lecznicze, lecz śmiech może was tak bardzo omamić, że kuracja okaże się nieskuteczna. Dlatego warto o tym pamiętać.

Umberto Eco stwierdził, że: jest to książka, z której każdy cywilizowany, myślący człowiek powinien co wieczór przeczytać trzy lub cztery linijki, zanim zaśnie (jeśli w ogóle będzie mógł zasnąć). I ja się z tym nie zgadzam z tym wybitnym pisarzem, gdyż warto znać aforyzmy Leca. Jednak nie sposób przeczytać ich naraz, najlepiej je sobie dozować. Czytać po kolei lub otwierać na różnych stronach (to już zależy od naszej inwencji). Od wielu lat mam własny egzemplarz tego dziełka, do którego zaglądam od czasu do czasu i delektuję się każdym słowem.

Szkoda, że jego aforyzmy nie weszły do codziennego języka. Czyżby każdy o Lecu słyszał, ale mało osób znało jego powiedzenia? Miejmy nadzieję, że to się zmieni.

Polecam tę książkę miłośnikom aforyzmów, specyficznego poczucia humoru oraz Stanisława Jerzego Leca.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ChatkaPuchatka Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mama_kazala Linia koment
Przeczytane:2013-10-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Myśli nieuczesane. Wszystkie Słoń
Sławomir Mrożek
Okładka - Myśli nieuczesane. Wszystkie Listonosz
Charles Bukowski
Okładka - Myśli nieuczesane. Wszystkie Śmierć detektywa
Rhys Bowen
Okładka - Myśli nieuczesane. Wszystkie Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce
Franceska Michalska
Okładka - Myśli nieuczesane. Wszystkie Oszust
Javier Cercas
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów