Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Na fejsie z moim synem

Wiśniewski Janusz L., Wiśniewska Irena

Ocena ( 4 osoby )
3.2
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2012-02-08
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788363387013
Liczba stron: 448
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: asza

Historię tę poznajemy za sprawą tkwiącej w Piekle Ireny Wiśniewskiej - matki jednego z najbardziej poczytnych polskich pisarzy. Autorka dzieli się nią za pośrednictwem Facebooka, który - jak się okazuje - trwale zagościł nie tylko w naszym życiu, ale i w literaturze. O czym pisze? O urodzinach Hitlera na przykład. Od nich zaczyna się powieść. O sprawach bieżących w Piekle, o jego mieszkańcach, o osobach, które tam trafiają. Są wśród nich Marilyn Monroe i Zygmunt Freud, Benito Mussolini i Józef Stalin. Irena opisuje piekielne problemy, prawa, zasady w nim panujące. Bardzo często jednak powraca do przeszłości - na tyle często, że można by było z łatwością stworzyć jej biografię wyłącznie na postawie książki Na fejsie z moim synem.

Powieść okazuje się naprawdę interesująca. Wiele głosów krytycznych odnosiło się do języka powieści. Rzecz w tym, że choć może miejscami utrudniać lekturę, tak naprawdę przyczynia się on do zwiększenia wiarygodności tej historii. Język wywołuje wrażenie autentyczności, przypomina, że cała książka jest tak naprawdę wielką opowieścią. Przestawienie szyku zdań, duża liczba kolokwializmów, a nawet wulgaryzmów czy powtórzeń (zwrot "synuś" pojawiający się co kilka zdań) przypominać ma mowę potoczną. 

Oczywiście, nie jest to książka dla każdego. Wielu recenzentów podkreśla, że wybór tej książki nie jest najbardziej fortunny w przypadku osób wierzących. Wydaje się jednak, że nie będzie to nadmiernie raziło czytelników. Co natomiast może nieco irytować, to fakt, że kobieta bez matury robi opisywane na wielu stronach (nużące) wykłady na tematy ściśle naukowe. Wprawdzie samo wykorzystywanie czasu na poszerzanie wiedzy przez kobietę tkwiącą w Piekle jest godne pochwały, jednak rozwlekanie tych fragmentów wydaje się niepotrzebne i w lekturze przeszkadza. 

Na fejsie z moim synem to lektura interesująca. Oparta na świetnych założeniach, jednak nieco niedopracowana pod względem edytorskim. Z pewnością warto polecić tę powieść miłośnikom twórczości Janusza Wiśniewskiego, bo to chyba najbardziej osobisty utwór tego pisarza.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
onesimpleidea plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Bardzo lubię Wiśniewskiego, ale ostatnio miałam kilkuletnią przerwę w naszych spotkaniach na kartkach papieru.Długa rozłąka sprawia, że pojawia się głód autora i jego dzieł. Tak więc, gdy ostatnio wstąpiłam do biblioteki od razu rzuciła mi się w oczy kolejna powieść Nuszy, bo tak nazywa matka swojego syna w powieści. Przyznam, że była to pozycja dosyć zaskakująca, spodziewałam się czegoś innego...Książka jest jedną wielką wiadomością fejsbukową Ireny Wiśniewskiej do syna Janusza. Co ciekawe, matka pisze do syna z samego piekła.Tutaj zdziwił mnie fakt, że Wiśniewski nie przedsatwił matki w sposób piękny, idealizowany, skazał ją na piekło, mimo iż z lektury dowiadujemy się, że nie byłą to zła kobieta. Niezwykły jest też sposób w jaki matka zwraca się do Syna, w jej wiadomościach nie ma tabu, cenzury, żaden temat nie jest wstydliwy, matka mówi o wszystkim, nawet o intymnych szczegółach. Mogłoby się wydawać, że taka relacja istnieje tylko na lini ojciec-syn lub matka-córka, książka pokazuje, że nawet z matką syn może mieć tak świetny kontakt. Chociaż to może dlatego, iż na fejsie wszystko przychodzi łatwiej, nawet rozmowa, która jest wirtualna, można w niej bezkarnie wsztsko powiedzieć drugiej osobie, niespotykając się z ostrą reakcją, która ma miejsce w spotkaniach face-to-face. Wiadomości do syna są dla Ireny nie tylko okazją do opowiedzenia jak wygląda teraz jej życie w piekle, do wyrażenia opini o wydarzeniach przeszłych i obecnych, ale także do powiedzenia tego, na co nie było czasu,odwagi i okazji w życiu doczesnym. To taka wewnętrzna spowiedź Ireny. Swoją drogą w książce urzeka humor z jakim Irena opwiada wydarzenia z piekła: jak cały piekielny świat cieszy się z istnienia fejsa, bo to źródło grzechu i okazja do jego rozpowszechniania, z humorem są przedstawiane wszystkie czarne postaci jak Hitler, Stalin, gwiazdy kina, literatury, muzyki. Irena pisze w osobliwy dla niej sposób, który nadaje książce odpowiedniego charakteru. Mimo, że to kobieta nie wykształcona, wieczność w piekle pozwala jej na zgłębianie wiedzy, na którą nie miała czasu za życia. Wiśniewski odwalił tutaj kawał dobrej roboty i wielkie brawa i ukłony dla niego ode mnie za tak fajnie, lekko, z humorem, a często na poważnie napisanie książki. Nasze spotkanie uważam za udane, niebawem umawiam się na kolejne :)
pinkcafe plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Wydaje się być ciekawa.
rena-56-56 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
"Dzisiaj w piekle były urodziny Hitlera.
I się synuś działo.(...) Bo Adolf H. jak mało kto zasługami swoimi Piekło rozpowszechnił."
"Kogo tam, synuś, spotkać można! (...) Hemingway przychodzi przeważnie już mocno napity. Hawańskiego cygara z ust nie wyjmuje (...) Czasami tam także Wyspiańskiego, Przybyszewskiego , Leśmiana i Wojaczka widuję. Co gatunek Polonicum sapiens w Piekle ku radości mojej ogromnej bardzo popularyzuje".
(...) Bogu dzięki, u nas w Piekle jakość grzechu, a nie ilość się liczy."
Itd. ! To tylko mikrocząstka tekstu, który wciąga niepomiernie. Czego tam nie ma !
Do tego - język, którym matka pisze do syna na fejsie z Piekła - bardzo specyficzny, skrzący się dowcipem i złośliwościami.
Lektura przyjemna, odkrywająca wiele ciekawostek z życia sławnych ludzi. Polecam !
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Fleur Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kamulka84 Linia koment
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 1, Na półkach: Mam,
iwan Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
break
Okładka - Na fejsie z moim synem Morze po kolana
Kołodziejczyk Marcin, Podolec Marcin
Okładka - Na fejsie z moim synem Grand (mk)
Janusz L. Wiśniewski
Okładka - Na fejsie z moim synem Pakiet: Dotyk Crossa/Płomień Crossa/Wyznanie Crossa
Sylvia Day
Okładka - Na fejsie z moim synem Grand (audio CD)
Janusz L. Wiśniewski
Okładka - Na fejsie z moim synem Kulminacje (audio CD)
Joanna Jodełka
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów