Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Na szkarłatnych morzach

Scott Lynch

Ocena ( 5 osób )
5.6
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2008-04-04
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7480-084-6
Liczba stron: 624
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Po błyskotliwym debiucie powieściowym Scotta Lyncha, czyli po książce „Kłamstwa Locke’a Lamory”, książce, która zebrała entuzjastyczne recenzje, wydawnictwo MAG wypuszcza kontynuację historii Niecnych Dżentelmenów. „Na szkarłatnych morzach” nie tylko dorównuje błyskotliwością i poziomem poprzedniemu tomowi, ale nawet – choć poprzeczka została postawiona niezwykle wysoko – przewyższa go niejednokrotnie. Daje się tu zauważyć już na pierwszy rzut oka większą dyscyplinę pisarską – „Na szkarłatnych morzach” jest książką krótszą (zaledwie 620 stron), lecz przesyconą trzymającymi w napięciu wydarzeniami. Jeśli ktoś próbowałby streścić najnowszą powieść Lyncha, musiałby poświęcić na to co najmniej równy objętościowo tom – akcja zmienia się tu w piorunującym tempie i nie daje wytchnienia, wstrząsy następują jeden po drugim przez kilkaset stron. Rzadko spotyka się takie stężenie przygód.

 

Tym razem dwaj przyjaciele, Locke i Jean, rozpoczynają kolejną życiową historię w ekskluzywnym centrum hazardu. Dwaj szulerzy, wykształceni i wybitni złodzieje, mają jednak ambitniejsze plany niż okradanie klientów Złotych Schodów. Dalekosiężne nadzieje wywiodą ich między innymi na Morze Mosiądzu i sprawią, że bohaterowie trafią na piracki okręt, zyskując możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w nietypowych okolicznościach. Mimo częstych zmian planu i samych wydarzeń opowieść Lyncha jest bardzo spójna. Rytm nadaje jej przede wszystkim głęboka analiza prawdziwej męskiej przyjaźni, oddania idealnego. Jean wielokrotnie będzie ratował życie Lamory, uciekając się często do nietypowych środków zaskakujących i Locke’a, i odbiorców; szczegółów nie zdradzam, żeby nie odbierać przyjemności z lektury. A ta przyjemność będzie ogromna.

 

W „Kłamstwach” uskarżać się można było na zbyt dużą ilość makabrycznych opisów, przemoc i brak litości. W „Szkarłatnych morzach” poziom krwawych wydarzeń obniżony został zaledwie odrobinę – wyrafinowane tortury mogą odrzucać, ale jednocześnie w jakiś tajemniczy sposób urzekają. Fascynacja okrucieństwem w przypadku Lyncha łagodzona jest przez nierealność wydarzeń. Straszne morderstwa budzą litość nawet u bohaterów, którzy przecież z przemocą mają do czynienia bez przerwy. Płaszczyzna fantasy wybija się w „Na szkarłatnych morzach” na plan pierwszy i trzeba przyznać, że realizowana jest z godnym podziwu rozmachem. Alchemia na każdym kroku logicznie wiąże się ze sferą emocji i uczuć, fakt, że autor odwołuje się do świata wymyślonego, wykreowanego przez siebie w niczym nie przeszkadza – bo jest to świat idealnie i konsekwentnie dopracowany, w najdrobniejszych szczegółach. Jeden z pseudozarzutów, jakie pojawiły się po „Kłamstwach” dotyczył praktycznie braku wątków miłosnych. To „niedopatrzenie” nadrabia Lynch teraz, wprowadzając gwałtowny i namiętny romans jednej z pierwszoplanowych postaci.

 

Dodatkowym atutem jest brak jednoznacznego zakończenia, po rozdzierającej historii nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia. Scott Lynch odwołuje się tu bardzo często do żeglarskiego slangu, w posłowiu natomiast przyznaje się do niekompetencji w tej dziedzinie. Jeśli jednak odczytywać tom „Na szkarłatnych morzach” zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli jako powieść fantastyczno-przygodowo-łotrzykowską, a nie źródło wiedzy na temat gwary marynarzy – nawet ewentualne potknięcia nie będą przeszkodą w odbiorze. Elementem przykuwającym uwagę jest także sfera szeroko pojętej moralności, honorowy kodeks obowiązujący w świecie Locke’a Lamory budzi podziw i nawiązuje do najlepszych rycerskich opowieści. Piękne są i modlitwy kierowane do Trzynastego.

 

Czego się spodziewać po drugiej części cyklu o Niecnych Dżentelmenach? Całej sieci intryg, kłamstw i oszustw, mnóstwa magii i śmiałych planów, wielu trucizn i tajemniczego antidotum, bitew i w tle – groźnych więzimagów. Niemałej galerii przerażających kobiet oraz… karcianych sztuczek. Jest w awanturniczych powieściach Lyncha coś, co przyciąga i każe niemal bezkrytycznie podziwiać kunszt autora, bez względu na nasycenie drastycznymi scenami. Po prostu – Niecny Dżentelmen – Locke Lamora i jego niezawodny oddany kompan Jean Tannen to bohaterowie, którzy wzbudzają sympatię czytelników. Nie trzeba być fanem fantasy, żeby czerpać przyjemność z lektury. Pozostaje tylko czekać na kolejne tomy – bo póki co, rozwinięcie cyklu nie zawiodło.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gocha plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-27, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,

Niecni Dżentelmeni uczą się żeglować


 


Entuzjastycznie przyjęte „Kłamstwa Locke’a Lamory” były jednym  z głośniejszych debiutów ostatnich lat, sprawiając, że wielu czytelników z niepokojem oczekiwało na kolejna część przygód Niecnych Dżentelmenów, trzymając kciuki by Scott Lynch nie padł ofiarą „przekleństwa drugiego tomu”.


            „Na szkarłatnych morzach” rozpoczyna się dwa lata po smutnych wydarzeniach z tomu pierwszego, wydarzeniach, które sprawiły, że Locke i Jean musieli opuścić swoje rodzinne strony i spróbować ułożyć sobie życie z dala od mafijnej Camorry. Kolejny wielki przekręt to majstersztyk, nad którym dwóch złodziei pracowało w pocie czoła przez dwa lata: obrobienie Wieży Grzechu w Tal Verarr, budynku uznawanego powszechnie za najlepiej zabezpieczone miejsce na świecie, w dużej mierze dzięki drastycznym karom jakie grożą za jakiekolwiek niecne zakusy w jego kierunku. Czymże jednak jest perspektywa zrzucenia z siódmego piętra dla ludzi, którzy nie wahali się okaleczyć więzimaga? Snucie misternej intrygi przerywa pojawienie się kolejnego gracza w tej śmiertelnie groźnej grze. Człowieka , który sprawia, że dwa szczury lądowe udają świetnych marynarzy. Przekonani perfidnym szantażem Locke i Jean pakują się w wielopiętrowe tarapaty, zmuszające ich do iście cyrkowych wyczynów: obaj muszą sprawić, że dwaj odwieczni wrogowie uwierzą w ich lojalność, a przy tym doprowadzić do końca swój plan kradzieży.


            Wielu autorów, po osiągnięciu tak dużego sukcesu swoim debiutanckim dziełem, nie zdecydowałoby się na dramatyczne zmiany w świecie przedstawionym, porzucenie dobrze funkcjonujących dekoracji  na rzecz kreowania zupełnie nowych i zmianę funkcjonowania postaci. Lynch podjął takie ryzyko i moim zdaniem opłaciło się: przeniesienie dużej części fabuły na morze i postawienie bohaterów w pozycji żółtodziobów, nadało postaciom zupełnie inny wymiar. Pomimo swoich niezwykłych zdolności bohaterowie są prawdziwymi amatorami na morzu i Lynch nie boi się tego pokazać, Dżentelmeni może i tracą w ten sposób nieco godności osobistej, ale zyskują jako postacie literackie. Zależni od innych, nieco zagubieni i nadrabiający bezczelnością, stają się jeszcze sympatyczniejsi.


            Dodatkowym plusem jest także pogłębienie postaci Jeana, który staje się pełnoprawnym partnerem swojego genialnego przyjaciela, wychodząc z jego dotychczasowego cienia. To właśnie  Jeanowi przypadł w tym tomie piękny wątek miłosny, wprowadzający dodatkowe zawirowania w skomplikowane relacje między osieroconymi Niecnymi Dżentelmenami.


            Lynch po raz kolejny udowodnił, że potrafi tworzyć porządną literaturę rozrywkową, wciągającą i atrakcyjną, ale przy tym nie obrażającą inteligencji czytelnika. Autor stworzył kolejną powieść osadzoną w ciekawie skonstruowanym świecie, wypełnił ją zajmującą akcją i pełnokrwistymi bohaterami, nie szczędząc humorystycznych dialogów i skrzących się dowcipem wypowiedzi.


http://ksigarz-sprzedawca.blogspot.com/


 

Capsa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Mam,Wyzwanie - fantastyka 2016,
Parę lat temu kupiłam "Kłamstwa Locke'a Lamory", jednak po przeczytaniu połowy odłożyłam książkę na półkę z powodu braku czasu. Bardzo długo zajęło mi zabranie się za nią ponownie, jednak jak już to zrobiłam to pochłonęłam książkę szybciutko, a zaraz za nią sięgnęłam po "Na szkarłatnych morzach". 2gi tom książki jest napisany równie ciekawie co pierwszy, a fabułą podobała mi się nawet bardziej. Jedynie czego brakuje w tej książce to pewnych osób, Ci co przeczytali pierwszy tom wiedzą o kim mówię.
Po pierwszym tomie wiedziałam, że będzie to moja jedna z ulubionych serii :) Teraz jestem w trakcie trzeciej, oby była równie fajna!

sol47 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Mam,
Doskonała kontynuacja "Kłamstw..." z całą pewnością spodoba się fanom dobrej fantastyki.
gocha plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Lynch po raz kolejny udowodnił, że potrafi tworzyć porządną literaturę rozrywkową, wciągającą i atrakcyjną, ale przy tym nie obrażającą inteligencji czytelnika. Autor stworzył kolejną powieść osadzoną w ciekawie skonstruowanym świecie, wypełnił ją zajmującą akcją i pełnokrwistymi bohaterami, nie szczędząc humorystycznych dialogów i skrzących się dowcipem wypowiedzi.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aga95 Linia koment
Przeczytane:2015-11-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Betsy Linia koment
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Literatura zagraniczna,Mam,Serie,Ulubione,
myszaj Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów