Recenzja książki: Na Ziemi Świętej

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Miejscem rozgrywania się wydarzeń umiejscowionych w czasach Starego i Nowego Testamentu jest Ziemia Święta. Stanowiąc cel licznych pielgrzymek, nie tylko zachwyca ona tajemniczością oraz niezwykłością złożonej historii, ale przede wszystkim stanowi dobry sposób na wewnętrzne doświadczenie łączności z Chrystusem, który swoją obecnością na tej ziemi uświęcił ją i pobłogosławił. Rozciągając się na terenach Bliskiego Wschodu, owo niecodzienne miejsce to „wizytówka” narodu wybranego przez samego Boga. Książka Na Ziemi Świętej jest opisem wędrówki przez wieki i dzieje. Każdy, kto po nią sięgnie, będzie miał okazję dotrzeć tam, gdzie ziemia dotyka nieba.

Jacek Święcki w sposób prosty i zachęcający kieruje czytelnika w sam środek duchowych przeżyć: czy można inaczej bowiem traktować miejsce, które związane jest z narodzinami chrześcijaństwa? Wraz z autorem witamy Ziemię Świętą, podziwiając ośnieżony szczyt Hermonu, kontemplując roztaczający się wokół widok ze szczytu góry Nebo, a także poddając przerażeniu w obliczu Góry Kuszenia pod Jerychem. Idąc wgłąb kraju, oglądamy lustro Morza Martwego, położonego w najniższym punkcie Ziemi, przeciętą nitką Jordanu pustynię, usytuowaną na Wzgórzu Świątynnym Kopułę na Skale. Zachwycają nas ogród Getsemani z wiekowymi oliwkami o niesamowitym kształcie, święty obszar groty Makpela, słupy Salomona i niezwykle urokliwy fiord na półwyspie Synaj, wreszcie -Wyspa Koralowa, zielone wzgórza Samarii oraz zachowane do dnia dzisiejszego źródło Elizeusza. Autor dowodzi, że wszystko to są miejsca bezwzględnie warte odwiedzenia.

Znane wydarzenia biblijne zostały szczegółowo omówione. Obok pierwiastka duchowego znalazł się historyczny (do poszczególnych wydarzeń przyporządkowano daty, ludzi i miejsca). Nie brakuje tu faktów, ciekawostek oraz wniosków. Teksty biblijne Starego i Nowego Testamentu (wraz z siglami) potwierdzają zgodność historyczno-religijną. Pochodzące z prywatnych zbiorów kolorowe fotografie pozwalają przenieść się w barwnie opisywane miejsca. W publikacji nie zabrakło również wskazówek praktycznych, dzięki którym przygotowujący się do drogi pielgrzymi poznają tajniki podróżowania po kraju całkowicie odmiennym od znanych nam i często odwiedzanych. Dokładne adresy stron internetowych stanowią ułatwienie w planowaniu przedsięwzięcia.

Książkę Na Ziemi Świętej z powodzeniem można nazwać przewodnikiem. Przeznaczona jest ona dla tych, którzy pragną doświadczyć niewidzialnej obecności Boga w zwykłej, szarej codzienności. Mistrzowskie połączenie sacrum i profanum, wewnętrznych doznań z tym, co widzialne jest od zewnątrz, umożliwia zanurzenie się w stan duchowego wyciszenia i najgłębszych refleksji oraz zaczerpnięcie potrzebnych sił. Przejście z Jackiem Święckim miejsc przez niego polecanych, jest preludium do spotkania z Bogiem w wieczności. Warto pomyśleć o tym już dziś i udać się tam, gdzie ziemia dotyka nieba.

Kup książkę Na Ziemi Świętej

Zobacz opinie o książce Na Ziemi Świętej