Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Nadzieja dla serc. Poradnik dla małych i dużych

Praca zbiorowa

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Fundacja Marka Kamińskiego
Data wydania: 2010-01-01
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-930853-5-4
Liczba stron: 168
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Zdrowie jest niezwykle ważnym czynnikiem, zapewniającym właściwe funkcjonowanie w społeczeństwie. Wydana przez Fundację Marka Kamińskiego książka pt. „Nadzieja dla serc”, powstała w oparciu o ogólnopolski program o tej samej nazwie, wspierający dzieci i młodzież (ich rodziców również) z wadami serca. Każda z autorek pięciu kolejnych artykułów porusza zagadnienia bardzo ważne dla tych, którzy zmagają się z problemami kardiologicznymi.

Wstępem do właściwych rozważań jest analiza uczuć rodziców, jakie stały się ich udziałem po usłyszeniu niechcianej diagnozy. W pełni usprawiedliwiony jest żal, lęk oraz poczucie niesprawiedliwości. Wszystko to jednak musi prowadzić do wyzwolenia w sobie wewnętrznej siły i aktywności. Emilia Suszka podsuwa konkretne propozycje redukowania lęku oraz budowania spokoju i zdrowego myślenia.

Pogodzenie się z istnieniem wady serca u dziecka jest sprawą trudną, ale i niezwykle pożądaną, bowiem mniej stresu gwarantuje więcej zdrowia. Na prawdziwość takiego stwierdzenia wskazuje Danuta Stopieńska, która w kolejnym artykule przekonuje o zależności zdrowia od emocji. Proponuje zmianą dotychczasowych przekonań, wizualizację, relaksację, a także ćwiczenia fizyczne i oddechowe. Uzyskany w ten sposób wewnętrzny spokój wpłynie pozytywnie na stan psychiczny dziecka, co z kolei zaowocuje poprawą jego zdrowia.

Autorki kolejnych przemyśleń (Anna Karsznia-Ciżmowska i Anna Sala-Wojnowska) rozważając problematykę zaspokajania potrzeb rozwojowych, proponują lekturę „Apelu Twojego Dziecka” autorstwa Janusza Korczaka. Podają również pomysły zabaw, opowiadań, wierszyków, bajeczek, łamigłówek i prac plastycznych, pomocnych podczas pobytu dziecka w szpitalu oraz po jego powrocie do zdrowia. Uzupełnieniem całości są niezwykle istotne informacje dotyczące rehabilitacji. Do konkretnych wad i zaburzeń Katarzyna Gierat-Haponiuk dopasowała zalecenia, ułatwiające dzieciom z problemami kardiologicznymi funkcjonowanie w codziennym życiu.

Książka „Nadzieja dla serc” jest formą poradnika napisanego w sposób przystępny. Skierowana do rodziców i dzieci bez wątpienia zostanie przez nich przyjęta z radością. Umieszczone na końcu rozdziałów miejsca na notatki usprawnią żmudną pracę opiekunów, natomiast obszerna bibliografia (wraz z adresami stron internetowych) pozwoli zgłębić zagadnienia poruszone w poradniku. Najważniejsze przemyślenia wpisane są w różnobarwne ramki, dzięki czemu przekazywane treści łatwiej wpadają w pamięć. Kolorowe zdjęcia i zabawne rysunki dopasowane są do omawianych zagadnień. Piękne ornamenty powtarzające się na każdej kartce nadają całości ciekawego oraz miłego dla oka wizerunku. Niecodziennym dodatkiem jest zakładka w formie czerwonej wstążeczki z umocowanym na niej serduszkiem. Wszystko to sprawia, że poradnik dając „Nadzieję dla serc” zachęca do sięgnięcia po niego.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Nadzieja dla serc. Poradnik dla małych i dużych Biegun
Tobiasz Piątkowski, Jarosław Gach
Okładka - Nadzieja dla serc. Poradnik dla małych i dużych Razem na bieguny
Marek Kamiński
Okładka - Nadzieja dla serc. Poradnik dla małych i dużych Przygody kapitana Hatterasa
Juliusz Verne
Okładka - Nadzieja dla serc. Poradnik dla małych i dużych Nadzieja dla serc. Poradnik dla małych i dużych
Praca zbiorowa
Okładka - Nadzieja dla serc. Poradnik dla małych i dużych Wielka podróż Lulie
Warabe Aska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów