Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Nagie myśli

Iwona J. Walczak

Ocena ( 4 osoby )
4.8
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2011-05-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-76741-43-7
Liczba stron: 344
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Antonia

Wylęga i inni


Bardzo lubię rodzinne historie. Zwłaszcza te nietypowe, w których co chwila pojawiają się jakieś zadry, konflikty i wstrzasy, a bohaterowie w niczym nie przypominają "ugrzecznionych" postaci z oper mydlanych. Dlatego chętnie sięgnęłam po powieść Iwony J. Walczak Nagie myśli. I nie zawiodłam się. To opowieść o rodzinie żyjącej nieco "na opak". Mężowi nawet nie przyjdzie do głowy, by pracować i utrzymywać dom, pozycja "zawodowego bezrobotnego" wydaje mu się najbardziej właściwym sposobem na życie. Matka, zamiast być pogodną staruszką, która gotuje pożywne rosołki dla całej rodziny, tylko szuka okazji, by swoją córkę - jedyną żywicielkę rodziny - poniżyć i upokorzyć, dając jej do zrozumienia, że zawsze była w jej życiu kimś niepożądanym - wylęgą. Właśnie takiego obraźliwego neologizmu, przywołującego na myśl skojarzenia rodem z kurnika - używa w stosunku do swojej córki matka-rodzicielka. Nawet pies, ten rzekomo najwierniejszy przyjaciel człowieka, ani myśli zamerdać ogonem, zamiast tego kąsa rękę, która go karmi.

 

Bohaterka książki - ponad czterdziestoletnia Elżbieta - jest w potrzasku. Musi pracować i utrzynywać domowych "darmozjadów", którzy zamiast wdzięczności okazują jej pogardę. Świadomie lub nieświadomie odgrywa Elżbieta wyznaczoną jej przez patriarchalne społeczeństwo rolę nieszczęsnej "mamuśki", którą wszyscy wykorzystują, a nikt jej nie szanuje. I nawet trudno się temu dziwić. W końcu zaniedbana kobieta w średnim wieku, ubrana w zmechacony sweterek z lumpeksu i ufryzowana przez osiedlowego specjalistę od pretensjonalnych uczesań, raczej nie może budzić szacunku, ani tym bardziej pożądania. Jednak mimo tego swoistego kamuflażu, Elżbieta w końcu spotyka mężczyznę przez "duże em". W dodatku wolnego i światowego. Czy mamy zatem do czynienia z bajką o Kopciuszku? O tym warto się przekonać, czytając Nagie myśli. Tym bardziej, że jest to lektura naprawdę ciekawa.

 

Na uwagę zasługuje język powieści. Autorka operuje krótkimi zadniami, nie waha się używać dosadnych określeń tam, gdzie jest to uzasadnione. Dzięki temu nie tylko widzimy wnętrze zapuszczonego domu Elżbiety, ale możemy poczuć wszechobecny tam smród psiego jedzenia i posłania. Również opisy Poznania i jego mieszkańców są bardzo sugestywne i plastyczne. Gdy Elżbieta wsiada do zatłoczonego autobusu, jesteśmy tam razem z nią. Słyszymy powtarzajacy się na każdym przystanku komunikat, że drzwi "zamykają się" - z naciskiem na "się" - i wyglądamy przez okno, zastanawiając się, jaką jeszcze niespodziankę zgotują Elżbiecie jej najbliżsi. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Czytając często zadawałam sobie pytanie: jak można tak żyć? Jak Elżbieta wytrzymuje z takimi ludźmi jak jej bez żadnych perspektyw na życie bezrobotny mąż, wiecznie zrzędząca matka czy syn z mało sympatyczną synową? Ja bym ich wszystkich przepędziła na "cztery wiatry". Ale czy Ela odważy się na ten krok? Oczywiście nie będę wam zdradzać...

Początek może wydawać się chaotyczny i mało ciekawy, ale w połowie książki zaczyna naprawdę się dziać.

Książka podzielona została na wiele krótkich rozdziałów, dzięki czemu czyta się szybko. Język jakim autorka operuje niejednokrotnie jest dosadny. Znajdziemy w niej mieszankę komedii, dramatu, romansu a nawet powieści psychologicznej. Z całą pewnością nie jest to lekka lektura. Książka wywołała we mnie wzruszenie, złość, bezsilność, a nawet śmiech.
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2014 ,
Miałam przyjemność spędzić kilka wieczorów w towarzystwie Beci vel Malinowej Trufli z powieści Iwony J. Walczak. Książka ta posiada głębszy sens, o czym sugeruje tytuł. Nagie myśli, to myśli czyste, w formie pierwotnej, takie, których raczej nie ujawniamy otoczeniu.

Elżbieta, zdrobniale Becia, to nieszczęśliwa kobieta po czterdziestce. Życie od początku jej nie rozpieszczało. Od najmłodszych lat była tą gorszą córką. To na jej głowę sypały się wszelkie obelgi, to ona nie usłyszała z ust matki, tak bardzo upragnionej i oczekiwanej pochwały. Nawet teraz, gdy wraz z matką mieszkały pod jednym dachem, spotykały ją ze strony rodzicielki same przykrości. Co gorsza, nasilały się, gdy w odwiedziny przyjeżdżała siostra Beci. Małżeństwo Elżbiety też nie należało do udanych. Jej mąż to nierób, który siedzi przed komputerem i czeka na pracę. To Elżbieta zarabia pieniądze, szuka dodatkowych źródeł dochodu, aby związać koniec z końcem. Wszystko zmienia się, gdy poznaje Juliana uroczego, starszego mężczyznę. Lubi z nim rozmawiać, spędzać czas. Przy nim czuje się jak prawdziwa kobieta, a nie jak popychadło. Co wyniknie z tej znajomości?

W powieści dostajemy galerię prawdziwych bohaterów, szkoda tylko, że w większości są to bohaterowie negatywni. Czytając książkę, ma się wrażenie, że świat dookoła nas składa się z samych czarnych charakterów. Wydawać by się mogło, że taką "perłą" w bylejakości będzie Julian, jednak i on ma pewne rysy.

"Nagie myśli" to opowieść o szukaniu samego siebie, o potrzebie miłości i akceptacji. To powieść o toksycznych związkach międzyludzkich. Powieść, która porusza i zmusza do refleksji, która stawia przed czytelnikiem pytania: Ile jest w stanie znieść człowiek? Jak wielki bagaż życiowy udźwignie?
natanek plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Bardzo ciekawa książka. Nie tylko dla kobiet!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014 przeczytane,
tulla Linia koment
Przeczytane:2014-05-12, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów