Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Nagie myśli

Iwona J. Walczak

Ocena ( 4 osoby )
4.8
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2011-05-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-76741-43-7
Liczba stron: 344
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: opiatek

Jak pachnie bylejakość?

 

Beznadziejnością, niespełnionymi marzeniami, tabletkami na uspokojenie i psim moczem. Flakon z takimi perfumami, jeśli je posiadamy, chowamy najgłębiej, jak to tylko możliwe. W piwnicy za regałem wypchanym kompotami z truskawek. 

 

Nagość proponowana przez Iwonę J.Walczak w powieści Nagie myśli daleka jest od Playboy-owych kuszących krągłości, nawilżonych oliwką, dobrze oświetlonych i  wymodelowanych przez Photoshopa. Nagość w jej wydaniu jest obwisłą skórą, z celulitem, owłosieniem i barchanowymi majtkami. Bardzo staramy się jej nie zauważać.

 

W królestwie bylejakości na zaszczytnym miejscu stoją ramki z fotografiami dzieci i perfumy Coco Mademoiselle.

 

Po zakończeniu lektury powieści Nagie myśli trudno oprzeć się wrażeniu, że książka ta jest traktatem o  bylejakości. Beznadziejnej bylejakości, byle jakiej beznadziejności. Obecnej w naszym życiu. Bylejakość może przecież dopaść każdego. I Ciebie, i mnie…

 

Nagie myśli są kwintesencją bylejakości, jej definicją, wszystkimi emocjami, jakie mogą się pojawić w kraju  bylejakości, przekazaną w literacki sposób, trzymającą przy sobie czytelnika przez ponad 340 stron. Nawet najbardziej wymagającego czytelnika.

 

Główna bohaterka książki, Becia (to imię powstało po zetknięciu się Elżbiety z bylejakością) jest matką dwóch synów i żoną.


Tak. Boguś… Przecież to jest nadal mój mąż, z którym spędziłam wiele wieczorów. Większość w milczeniu. Jednak mimo wszystko mąż. W zasadzie nieważne jaki. Nie mnie oceniać. Jeśli na takiego tylko kiedyś było mnie stać, to i ta ocena mogłaby być nic nie warta.

 

Wypadałoby też potwierdzić, że Becia  jest też czyjąś córką. Jest. Krysta – matka, przy której posiadanie wrednej teściowej, nawet okrutnie wrednej, jest przyjemnością. Bo czy urocza mama może tak zwracać się do opiekującej się nią córki?

 

Też ciebie utrzymywałam, gdy byłaś dzieckiem. Odsikane pieluchy prałam, zaharowywałam się, dupę obsmarowaną gównem wycierałam. Masz wobec mnie dług do spłacenia, a długi trzeba regulować, nie myśl, że ujdą ci na sucho.


 

Pewnego dnia Becia postanawia wrócić do domu rodzinnego, by zaopiekować się matką, bo przecież:

Nie mogłam Jej tak zostawić. Nieporadna była, nie potrafiła się na niczym skupić. (…) Krzywdę sobie robiła, bo nie można cierpieć tak długo. Ocknąć się należy.

I bardzo szybko okazuje się, że jest to bardzo skuteczne posunięcie.

 

Krysta przytomnieje błyskawicznie i przystępuje do ataku. Jak dobrze przeszkolony agent. Podkopy, psychiczna przemoc, upokorzenia i strategia "na zmęczenie przeciwnika". W końcu kogoś trzeba obarczyć odpowiedzialnością za wszystkie swoje niepowodzenia. Czemu nie mogłaby to być córka?

 

Krysta od Antychrysta urzęduje w swoim pokoju, zwanym przez Becię "centrum zarządzania parobkami" (lub gamoniami). Albo centrum pomiatania rodziną. Albo centrum straszenia rodziny własną śmiercią.

 

I tak płynie ten traktat o bylejakości. Napisany językiem dalekim od byle jakiego. Autorka wprowadza czytelników w świat Beci z lekkością, powoli pogłębiając bylejakość jej życia. Widzimy coraz więcej i coraz głębiej. Bo bylejakość jest jak wirus. Rozprzestrzenia się i osłabia wszystkich. Emocje ewoluują.

W pewnym momencie pojawia się też wątek romansu, który chyba jest tu tylko pretekstem do skontrastowania bylejakości z luksusem, światowością, miłością i możliwością rozmowy. O wszystkim.

 

Powieść Nagie myśli zupełnie mnie nie denerwowała (na okładce czytamy: czy opowieść może jednocześnie bawić, intrygować i denerwować?). Owszem, śledząc pierwsze sceny, ma się ochotę zamienić się z Becią miejscami, walnąć drzwiami i zostawić tę bylejakość za sobą. 

 

Na koniec muszę napisać, co w Nagich myślach podobało mi się najbardziej. A najbardziej przypada w powieści do gustu poczucie humoru. Nie nachalne. Chwilami przerażająco tragiczne. I ciekawie zbudowana postać antybohaterki – Krysty. Prawie da się polubić jej złośliwość. Uśmiechamy się zawsze, gdy otwiera ona usta. Czasem jest to nawet głośny śmiech… Tak, jak wtedy, gdy Becia przyniosła jej prezent – obraz namalowany ze zdjęcia, na zlecenie, przedstawiający młodą Krystę i jej męża. Co dostaje w zamian? Podziękowania? Buziaki? Nie! Solidną burę.

Nie wyrażałam na to zgody! Tak trwonić pieniądze umieją, zamiast dom ogarnąć. (…) Moje zdjęcie mi brać i jakiejś hołocie dawać, żeby z nich bazgroły zrobiła!

Nagie myśli są naprawdę nagie. Polecam.

 

Joanna Opiat-Bojarska jest pisarką, autorką książek Blogostan oraz Kto wyłączy mój mózg?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Czytając często zadawałam sobie pytanie: jak można tak żyć? Jak Elżbieta wytrzymuje z takimi ludźmi jak jej bez żadnych perspektyw na życie bezrobotny mąż, wiecznie zrzędząca matka czy syn z mało sympatyczną synową? Ja bym ich wszystkich przepędziła na "cztery wiatry". Ale czy Ela odważy się na ten krok? Oczywiście nie będę wam zdradzać...

Początek może wydawać się chaotyczny i mało ciekawy, ale w połowie książki zaczyna naprawdę się dziać.

Książka podzielona została na wiele krótkich rozdziałów, dzięki czemu czyta się szybko. Język jakim autorka operuje niejednokrotnie jest dosadny. Znajdziemy w niej mieszankę komedii, dramatu, romansu a nawet powieści psychologicznej. Z całą pewnością nie jest to lekka lektura. Książka wywołała we mnie wzruszenie, złość, bezsilność, a nawet śmiech.
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2014 ,
Miałam przyjemność spędzić kilka wieczorów w towarzystwie Beci vel Malinowej Trufli z powieści Iwony J. Walczak. Książka ta posiada głębszy sens, o czym sugeruje tytuł. Nagie myśli, to myśli czyste, w formie pierwotnej, takie, których raczej nie ujawniamy otoczeniu.

Elżbieta, zdrobniale Becia, to nieszczęśliwa kobieta po czterdziestce. Życie od początku jej nie rozpieszczało. Od najmłodszych lat była tą gorszą córką. To na jej głowę sypały się wszelkie obelgi, to ona nie usłyszała z ust matki, tak bardzo upragnionej i oczekiwanej pochwały. Nawet teraz, gdy wraz z matką mieszkały pod jednym dachem, spotykały ją ze strony rodzicielki same przykrości. Co gorsza, nasilały się, gdy w odwiedziny przyjeżdżała siostra Beci. Małżeństwo Elżbiety też nie należało do udanych. Jej mąż to nierób, który siedzi przed komputerem i czeka na pracę. To Elżbieta zarabia pieniądze, szuka dodatkowych źródeł dochodu, aby związać koniec z końcem. Wszystko zmienia się, gdy poznaje Juliana uroczego, starszego mężczyznę. Lubi z nim rozmawiać, spędzać czas. Przy nim czuje się jak prawdziwa kobieta, a nie jak popychadło. Co wyniknie z tej znajomości?

W powieści dostajemy galerię prawdziwych bohaterów, szkoda tylko, że w większości są to bohaterowie negatywni. Czytając książkę, ma się wrażenie, że świat dookoła nas składa się z samych czarnych charakterów. Wydawać by się mogło, że taką "perłą" w bylejakości będzie Julian, jednak i on ma pewne rysy.

"Nagie myśli" to opowieść o szukaniu samego siebie, o potrzebie miłości i akceptacji. To powieść o toksycznych związkach międzyludzkich. Powieść, która porusza i zmusza do refleksji, która stawia przed czytelnikiem pytania: Ile jest w stanie znieść człowiek? Jak wielki bagaż życiowy udźwignie?
natanek plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Bardzo ciekawa książka. Nie tylko dla kobiet!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014 przeczytane,
tulla Linia koment
Przeczytane:2014-05-12, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów