Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Najdalszy brzeg. Ziemiomorze 3

Ursula K. Le Guin

Ocena ( 9 osób )
4.9
Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2011-03-06
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-245-79-365
Liczba stron: 264
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: kalina

Znajdujemy się w centrum Ziemiomorza, przy szkole czarnoksiężników na Roke - Wyspie Mędrców. Jej dziedzińcami przechadza się Arcymag. Przybywa do niego posłaniec - młody książę Arren. Przynosi bardzo niepokojące wieści. Czarodzieje z niewiadomych przyczyn zapominają słów zaklęć, tracą swoją moc. Niektórzy z nich zaczynają się zajmować bardzo prozaicznymi zajęciami i zaprzeczają nawet sami przed sobą, że kiedyś mieli niezwykłą siłę. Inni odpływają w świat złudnych snów, biorąc narkotyki. Magia coraz bardziej się kurczy. Czarodziejski świat powoli ginie. Jego agonię najtrafniej chyba oddaje opis jednego z miast:

 

"Miasto utraciło swoje serce. Ludzie krzątali się wokół bez celu. Rzemieślnikom brakło woli, by dobrze pracować. Nawet rabusie kradli tylko dlatego, że nie umieli inaczej zarobić na życie. (...) Pod powierzchnią pogodnej iluzji zaś wszystko zdawało się dziwnie nierzeczywiste, nawet twarze, dźwięki i zapachy."

 

Arcymag chce dociec przyczyn takiego stanu rzeczy, by jakoś zapobiec złu. Rusza więc w wielką i niebezpieczną wyprawę, żeby odnaleźć odpowiedzi na swe pytania. Jego towarzyszem podróży staje się dzielny książę Arren. Jak się skończą ich przygody? Czy zdołają zapobiec zniszczeniu magicznego świata? Zainteresowanych zapraszam do lektury. Książka budzi wiele skojarzeń literackich. Najbardziej oczywiste zdaje się podobieństwo do "Niekończącej się opowieści". Tam ginie kraina Fantazji, zżera ją powoli nicość, bo ludzie przestają marzyć.

 

W "Najdalszym brzegu" też magiczny świat powoli się rozpada i traci moc (przyczyn w tym wypadku nie zdradzę, by nie psuć przyjemności lektury). Innym motywem, który jest nam znany (chociażby z legend o królu Arturze) jest wątek magicznego miecza należącego do rodziny Arrena. Przyjrzyjmy się przez chwilę jego opisowi:

 

"Choć nie używane przez wieki, ostrze nie osłabło, ponieważ po wykuciu rzucono na nie potężny czar. Legenda głosiła, że nigdy nie dobyto go - więcej: nikt nie zdołałby tego uczynić - chyba że w grę wchodziło czyjeś życie. Miecz nie pozwalał, by władał nim ktoś, kto kierował się żądzą krwi, zemsty bądź bogactwa, w wojnie prowadzonej dla zysku".

 

Motywy są jakby znajome, i to nie tylko z legend arturiańskich, ale i z wielu książek fantasy. Innym skojarzeniem literackim jest Tolkien i trylogia "Władca Pierścieni". Pełen mądrości Arcymag momentami nieodparcie przypomina nam Gandalfa. Wspólna Mowa z kolei przywodzi na myśl Wysoką Mowę w cyklu "Mroczna Wieża" Stephena Kinga. Jednak z tych znanych motywów autorka potrafiła stworzyć coś nowego i pociągającego z hipnotyczną siłą. Całość jest niezwykle piękna. Pełne malarskiej wrażliwości na barwy i odcienie opisy przyrody zapierają nam dech w piersiach. Słowa maga przepojone są głęboką mądrością, mogą być dla nas drogowskazami w życiu. Przyznam się, że dawno żadna książka mnie tak nie zauroczyła. Dałam się porwać jej magii.

 

Was też serdecznie zapraszam w podróż do świata "Najdalszego brzegu". Popłyńcie po morzu czarów.

 

Kalina Beluch

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Almiria plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie infinitum - fantastyka,
Trzeci tom cyklu Ziemiomorza jest mroczny, ciężki, przepełniony akcją i ruchem po świecie, który zaczęłam odbierać jako tak wielki i złożony jaki pod pewnymi względami stworzył Tolkien. Jednak wciąż, styl w jakim jest on opisany jest subtelny. Bohaterowie ocierają się o śmierć i czytając czuje się ciężar odpowiedzialności za świat jaki spoczywa na ich barkach jednak nic nie jest przesadzone lub przebrutalizowane. Im więcej czytam o Ziemiomorzu, tym bardziej je cenię.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2015,z_Wyzwanie Initium - fantastyka,
W Ziemiomorzu zanika magia. Zaklęcia tracą siłę, obdarzeni mocą zapominają właściwych słów. Plaga rozprzestrzenia się od najdalszych okolic, obejmując wyspy coraz bliższe centrum archipelagu. Arcymistrz Ged musi znowu wyruszyć w drogę, znaleźć źródło złej magii i naprawić pęknięcie świata. W podróży towarzyszy mu książę Arren, przysłany przez zaniepokojonego ojca, by wyjaśnić zmiany, na jakie się natyka.

Droga ku zrozumieniu życia prowadzi przez wrota śmierci i ten, kto nie potrafi zaakceptować nieuchronnego końca, nie będzie żył w pełni, mimo pozorów nieśmiertelności. Pragnienie władzy ostatecznej, wykraczającej poza naturę, domagającej się niemożliwego, nie przynosi nic dobrego ani światu, ani nieszczęsnemu kreatorowi. Tego nauczy się Arren towarzysząc Gedowi, spotykając zło i dobro, stykając się ze smokami - pradawnymi mędrcami. Dodatkowo wydorośleje, zmężnieje i nabierze świadomej mądrości, jak będzie potrzebna przyszłemu królowi. Bardzo dobra powieść, pokazująca nieuniknione, pomagająca pogodzić się z tym, co jest częścią życia i godnie iść ku śmierci.
Amarylliss plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Książki LeGiun zawsze działają na mnie uspokajająco, tak było i tym razem
Barbarka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013 roku,
Trzecia część trylogii o losach Greda. Wspaniale mi się czytało. Jestem pewna ,że jeszcze nie raz wrócę do tej serii .
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/science fiction,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anaemia Linia koment
Przeczytane:2016-02-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
nimloth19 Linia koment
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytane wiele razy ,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Cloud Linia koment
Przeczytane:2015-04-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,ukochane...,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-05-13, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
koral Linia koment
Przeczytane:2011-03-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Inne,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów