Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2014-11-18
Kategoria: Literatura faktu
Dodał/a recenzję: Natalia Szumska

Wszystko, czego nie chcielibyście wiedzieć o Polsce, czyli "Najlepsze buty na świecie"

A kiedy już kopiec powstanie, zmieni się bardzo wiele.
Odwiedzający zrozumieją wreszcie, że wojna jest złem. Przyszłe pokolenia przystaną w zadumie przed tajemniczą, trawiastą kopułą, którą w spadku pozostawili dla nich ostatni więźniowie kacetów. Z potężną konstrukcją (sto metrów średnicy, trzydzieści pięć metrów wysokości, wewnątrz sala konferencyjna na osiemset miejsc, sale seminaryjne, koncertowe i wystawiennicze, sale spotkań młodzieży i seniorów) wiążą się wyłącznie wielkie cele: upamiętni wszystkie ofiary ludobójstw, dyktatorów i wojen. Pozwoli zamyślić się nad słowami, które pomysłodawcy piszą wyłącznie wielką literą: Pokojem, Prawami Człowieka, Godnością. Kopiec wzbudzi refleksję nad tematami najważniejszymi, nad życiem w pokoju, wydobyciem ze zniewolenia, przemocy, nad człowieczeństwem, ludzkością oraz jej tragiczną historią, nad tym, jak zbudować lepszy świat.

Jak wiele mówi o nas tych zaledwie kilka zdań! Z jaką wprawą i niedopowiedzianą puentą Michał Olszewski analizuje nas, Polaków, i naszą tendencję do mitologizowania w sposób pokazowy naszych trudnych doświadczeń historycznych! Stawiamy pomniki za grube miliony, które mają zapewnić Pamięć - tę również pisaną wielką literą - a tak mało robimy dla tych, których upamiętniamy, a którzy przymierają głodem bez odpowiedniej opieki medycznej i zainteresowania państwa. Ale to nie jedyna z naszych przywar, bo główną wydaje się być tendencja do zamiatania rzeczy pod dywan. Koniecznie biało-czerwony. O tej Polsce, która siedzi pod dywanem i tej, o którą tylko od czasu do czasu ktoś się potknie, traktują reportaże zebrane w tomie Najlepsze buty na świecie.

Polska Olszewskiego to ta z dala od reflektorów i kamer - za to opisana od przysłowiowej (ale nieposprzątanej) kuchni. Mamy tu więc niespecjalnie moralnych księży, których nie spotyka kara i tych, których spotyka, bo chcą ujawnić czyny tych pierwszych; mamy ośrodki dla uzależnionych, które zatrzymały się w czasie gdzieś na początku lat dziewięćdziesiątych; mamy więźniów i więźniarki, którzy w dobrych celach opuszczają codziennie cztery ściany i kilkadziesiąt krat celi; mamy powojenne mieszkaniowe zatargi polsko-niemieckie; azbest zabijający setki, jeśli nie tysiące mieszkańców kilku miejscowości; smog nad uzdrowiskami, w których leczy się choroby górnych dróg oddechowych i narodową martyrologię postponazistowską (sic!). Słowem - wszystko, o czym wiemy, ale o czym nie myślimy - choćby dlatego, by uniknąć psychicznego dyskomfortu.

Olszewski pokazuje, że czasem problemy są nie do rozwiązania, bo trudno doszukać się w nich mniejszego zła. Jeśli zadbasz o zdrowie, nie wystarczy ci na życie; jeśli zmniejszysz zagrożenie powodzią, eksmitujesz i "znikniesz" całą miejscowość; jeśli zadbasz o ochronę środowiska, może nie wystarczyć do pierwszego. Nie da się tej Polski lubić. Można ją kochać - subiektywnie i samotnie, ale lubić się jej nie da. Olszewski z wyczuciem pokazuje to, co kiedyś Lech Janerka nazwał zgrabnie tak:

Paradoksy bytu tu
Polska plama - to nie brud
Antyglobal małych kpin
Kochamy ten film.

Jakoś sobie z tą Polską i tą polskością musimy radzić, jakoś ją racjonalizować lub wpychać pod dywan. Żeby jakoś wytrzymać. W tym naszym niebie i w tym naszym piekle. Ale tu również obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy"
szmaragdova plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016,
Książka przyprawia o depresyjne myśli, ale równocześnie jest ostrą odbitką rzeczywistości. Tej zza podszewki, z przedostatniej strony gazety. Czy gorszej? Ciekawszej moim zdaniem, nabrzmiałej od ludzkich historii, pulsującej życiem. Życiem, które nie znosi próżni i tak często ma dziwne, wykreowane w krzywym zwierciadle odbicie.
Takiej Polski się boję i taka mnie fascynuje. Bo nawet pod toną śmieci można wygrzebać żółte słoneczko mlecza.
Najbardziej na uwagę zasługuje końcowa część książki, poświęcona tematyce obozów koncentracyjnych i próbie rozliczenia się z przeszłością, która nie jest chyba możliwa.
Coś dla fanów "Ekspresu Reporterów".
karrun plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-07, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Zbiór reportaży, z których wiele odnosi się do spraw moich, lokalnych, małopolskich. Autor daje głos ludziom zwyczajnym, zadaje pytania, szuka odpowiedzi, podąża za tropem, w sprawach błahych i codziennych odkrywa coś interesującego, niezwykłego. Najciekawsze była seria kilku reportaży o Auschwitz i Oświęcimiu- o jednym geograficznie, ale w każdym innym aspekcie bardzo różnych światach.
AnnaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Już za 63 godziny powitamy nowy rok. Ale czy czekają nas jakieś wielkie zmiany? Póki tkwimy jeszcze w starym roku, warto przyjrzeć się z bliska naszemu krajowi, tak jak zrobił to Michał Olszewski. Może przy okazji uda się wyciągnąć jakieś przydatne w 2015 roku wnioski..?

Dla czytających nałogowo gazety, ta książka nie okaże się niczym nowym. I nie jest. Materiał w niej zawarty to reportaże z różnych miejsc w Polsce, pisane od początku XXI wieku do teraz. Poruszane w nich tematy są bardzo różne, mają jednak jeden wspólny mianownik - Polaków. Podzielona na pięć części publikacja jest zbiorem tematycznie uporządkowanych opowieści między innymi o religijności, stosunku do ekologii i zdrowia, o więzieniach, przytułkach, oprawcach, ofiarach, szukających pomocy oraz tych, którzy ją oferują, a także o życiu w cieniu II wojny światowej.

Autor ukazuje sytuację w Polsce, naświetlając największe problemy (głównie) małych społeczności, wskazując na liczne absurdy życia codziennego. Uzdrowiska z zatrutym powietrzem czy ksiądz-pedofil kryty przez wiernych - tych samych, których dzieci padły ofiarą jego chorych skłonności, to tylko czubek góry lodowej. Czytelnik poznaje również ludzi stojących po przeciwnych stronach w opisywanych sporach, otrzymuje pełny obraz sytuacji, z uwzględnieniem wielu perspektyw. Wnioski z lektury zawsze są takie same: sytuacja jest nie do pozazdroszczenia.

Podczas lektury "Najlepszych butów na świecie" rodzą się niezliczone ilości pytań, na które trudno jest udzielić poprawnej odpowiedzi. Czy narkomanów leczyć metodą całkowitej eliminacji substancji uzależniających, czy z wykorzystaniem terapii metadonowej? Jak pomóc maltretowanym kobietom, aby nie wracały do swoich oprawców? Jak pielęgnować pamięć o Holokauście, kiedy za płotem obozu mieszkańcy Oświęcimia chcą toczyć normalne życie? Łatwo teoretyzować, kiedy dany problem człowieka nie dotyka. Wystarczy jednak choćby na papierze (lub elektronicznie, jak ja) otrzeć się o rzeczywistość zupełnie obcych ludzi i świat przestaje być czarno-biały.

Z reportaży Olszewskiego wyłania się obraz kraju, którego można się bardzo wstydzić. Na samą myśl o tym, do czego zdolni są ludzie, do których autorowi udało się dotrzeć i opisać (a im podobnych, którzy nie trafili do gazet lub książek jest pewnie nieskończenie wiele), czuję wstręt do ogółu gatunku ludzkiego. Ostatecznie nie tylko Polacy zdolni są do robienia okropnych rzeczy. My jednak powinniśmy skupiać się przede wszystkim na swoim "podwórku" i dążyć do tego, aby napawało nas dumą, a nie odrazą. Gorąco polecam tę gorzką lekturę, szczególnie wierzącym w mit pięknej i szlachetnej Polski, która - jak się okazuje - ma brud za paznokciami i nieczyste sumienie.

Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com
Vanillivi Linia koment