Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Najlepsze przyjaciółki

Jacqueline Wilson

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7278-250-2
Liczba stron: 220
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Do tego, że Jacqueline Wilson znalazła sposób na tworzenie dobrych powieści dla dziewczyn nie trzeba przekonywać nikogo, kto sięgnął po choćby jedną z kilkunastu książek tej autorki. „Najlepsze przyjaciółki” kontynuują najlepszą tradycję tej gałęzi literatury, są skrzyżowaniem „Dzieci z Bullerbyn” i „Ani z Zielonego Wzgórza”. Zarówno sposobem opowiadania jak i dynamiką akcji czy doborem wydarzeń próbuje Wilson zbliżyć się do świetnych, znajdujących się już w światowym kanonie literatury dziecięcej, powieści dla dziewczynek.

 

Główną bohaterką jest Gemma. Gemma od urodzenia przyjaźni się z Alice. Nie ma w tym ani krzty przesady: dziewczynki urodziły się tego samego dnia, a że były córkami przyjaciółek – także później mogły cały czas spędzać razem. Gemmę i Alice różniło wszystko: ta pierwsza – niesforna i żywiołowa, tym łobuziaka. Ta druga – płaczliwa wprawdzie, ale grzeczna i schludna. Łatwo zatem przewidzieć, że to Gemma była pomysłodawczynią wszelkich psot. Ona też najgoręcej zaprotestowała, kiedy rodzice Alice podjęli decyzję o przeprowadzce. Próba ucieczki z domu musi się skończyć zakazem spotykania się dla obu dziewczynek. A to dopiero początek…

 

Najgorsze, że na nowym miejscu Alice poznaje Florę i… zaczyna się koleżanką zachwycać. Gemma boi się, że ktoś inny zajmie jej miejsce w sercu Alice. Musi odzyskać dawną przyjaźń, a to nie będzie proste, skoro dziewczyny rozdzielają setki mil. Gemma ma rzadki dar ładowania się w tarapaty, musi więc ciągle wyplątywać się z kłopotów. Jest spontaniczna i wybuchowa, a to nie ułatwia jej życia. Na szczęście, chociaż wyjechała Alice, Gemma może liczyć na wiernego przyjaciela, szkolnego kolegę, Herbatnika, oraz na dziadka. Gemma ma też talent komiczny. Cały czas dąży do jednego – do spełnienia swoich marzeń, za wszelką cenę.

 

Książka zdobiona jest humorystycznymi obrazkami Nicka Sharratta. Malutkie rysunki są ściśle powiązane z treścią historii, wzbogacają ją i akcentują co ciekawsze miejsca w tekście. Są utrzymane w typie komiksowym, to znaczy: prosta, wyraźna kreska, wyostrzone scenki. Graficznie wyodrębnia się też maile obu dziewczyn. Reszta pozostaje sprawą dobrej narracji i udanych dialogów. Komuś mogłoby się wydawać, że obyczajowa powieść dla młodszych dziewczyn nie może zawierać interesujących przygód. Nic bardziej mylnego. W „Najlepszych przyjaciółkach: akcji jest mnóstwo, co chwilę zmienia się sceneria, a Gemma bez przerwy musi ponosić konsekwencje swoich wybryków. Podpada rodzicom, braciom, nauczycielom, kolegom… nawet rodzicom Alice i jej nowym znajomym.

 

Książka zbudowana jest na kontraście. Chłopczyca – Gemma i najbardziej dziewczyńska z dziewczyn – Alice. Jedna nienawidzi sukienek, druga kocha kolor różowy. Łączy je przyjaźń. Ale czy ta przyjaźń przetrwa? Czy przyjaciółkom od serca wolno znaleźć sobie inne koleżanki? Czy nie będzie to równoznaczne ze zdradą? Te pytania powracają w trakcie lektury. Pozwalają czytelniczkom rozwiać wątpliwości dotyczące przyjaźni. Po „Najlepsze przyjaciółki” powinny sięgnąć te dziewczynki, które szukają lekkiej, humorystycznej i sprawnie napisanej książki o przyjaźni i te, które chciałyby się podczas lektury dobrze bawić. Dla młodych odbiorczyń.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nacia1414 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
całkiem fajna
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Przeczytane:2015-08-20, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
white_swan Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Najlepsze przyjaciółki Poznań Pettsona i Findusa
Sven Nordqvist
Okładka - Najlepsze przyjaciółki Harry Potter - siedmiopak Duddle - tw.
Joanne K. Rowling
Okładka - Najlepsze przyjaciółki Wyspa skarbów MP3
Robert Louis Stevenson
Okładka - Najlepsze przyjaciółki Kicia Kocia na plaży
Anita Głowińska
Okładka - Najlepsze przyjaciółki Wilk stepowy
Hermann Hesse
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów