Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Napisz na privPatronujemy
Kup Teraz

Napisz na priv

Agnieszka Krawczyk

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: SOL
Data wydania: 2009
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-929162-0-8
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Aleksandra Dymitruk

„Napisz na priv” Agnieszki Krawczyk to bardzo zabawna powieść obyczajowa o perypetiach młodej matki, historyka sztuki na bezrobociu. To historia tak optymistyczna i pogodna, że z pewnością nie pozostawi obojętną żadnej z czytelniczek.

Laura ma około trzydziestu lat, jest młodą żoną i matką wychowującą dwuletniego Miłosza. Nie ma stałej pracy, choć od czasu do czasu przygotowuje tłumaczenia na umowę-zlecenie, więc na co dzień poświęca się głównie opiece nad dzieckiem. Codziennie też chodzi na spacery z Panem Dwulatkiem, odwiedza sklepy z odzieżą używaną i udziela się na forach internetowych. No i ma ogromną chęć, aby pomagać ludziom, co sprawia, że bardzo często pakuje się w różne tarapaty, których zakończenie często okazuje się nadspodziewanie korzystne dla naszej bohaterki.

Już w przypadku poprzedniej powieści z cyklu „Monika Szwaja poleca” – książki „Garet, fe!” można było zauważyć jeden podstawowy mankament – brak tu właściwie uporządkowanej fabuły, próżno szukać jakiegoś celu, do którego zmierzałaby autorka, prowadząc swoich bohaterów przez meandry kolejnych wydarzeń. Obie pisarki debiutujące w cyklu – i Agnieszka Krawczyk (autorka „Napisz na priv”), i Joanna Szarras (autorka „Gareta…”) skupiają się raczej na opisaniu luźno powiązanych ze sobą osobami głównych bohaterów wydarzeń. Wydarzeń z reguły przezabawnych, śmiesznych, bardzo pogodnych i o wymowie mocno optymistycznej. Tak właśnie jest w „Napisz na priv”. Autorka wieńczy swą powieść zakończeniem wypełniającym nadzieją, częstym zresztą w powieściach obyczajowych – dobre serce, życzliwość, ale także praca i umiejętności bohaterki zostają nagrodzone, a wszyscy żyją długo i szczęśliwie.

Jednak Agnieszka Krawczyk nie ucieka od prawdy czy rzeczywistości. Fakt, że jej bohaterce ostatecznie w życiu się udaje, nie oznacza, że nie bywa ciężko. Laura musi oszczędzać, liczyć się z każdym groszem i choć kupuje ubrania modne, ładne, to jednak pochodzą one ze sklepu z odzieżą używaną „Kop Ciuszek”. Również opieka nad dzieckiem nie zawsze jest aż tak łatwa i przyjemna, jaką się wydaje. Młodą matkę czekają dziesiątki sytuacji trudnych i kłopotliwych. Jak sobie w nich poradzi? Tu już wszystko zależy od jej zaradności i inwencji. Ewentualnie – od dobrych rad koleżanek z forum.

Właśnie: forum! Zamieszczone na końcu każdego rozdziału fragmenty dyskusji na forach internetowych to niezawodne źródło humoru. Problemy, jakie opisują niektóre kobiety, bywają mocno  abstrakcyjne. Ot, na przykład jedna z internautek pyta, czy zgrubienie pod kolanem może być efektem… ciąży pozamacicznej! A cięte riposty i dobre rady nieodmiennie wywołają pojawienie się na twarzy czytelnika szerokiego uśmiechu.

Jest więc „Napisz na priv” pogodną, bardzo ciepłą powieścią obyczajową. Krzepiącą i lekką, gwarantującą chwilę oddechu i odpoczynek po ciężkim dniu pracy.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
rosner plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
To jest jedna z takich książek, takich książek, że po przeczytaniu ostatniej strony chce się zacząć od nowa. I nie tylko ze względu na historię o niebieskich kokardkach..., Tych powodów jest bez mała tyle ile stron.
Książka skrzy się od humoru najwyższej próby. SOL trafił w punkt – wydając Agnieszkę Krawczyk.
Zachęcam i polecam.
Uskrzydla lepiej niż pewien napój.
chergui plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
W powodzi książek, w których bohaterki sa młodymi, wykształconymi kobietami niewiele napisanych jest z tak wielkim dystansem, autoironią i ogromnym poczuciem humoru. Niemal każda strona przynosi ze soba salwy śmiechu! Humor sytuacyjny gra o lepsze z zacięciem autorki do wypunktowywania ludzkiej bezmyślności czy wręcz tępot. A to wszystko napisane lekko i z dużym wdziękiem. Ta książka to idealne panaceum na jesienne zmęczenie. Jaka szkoda, że już ja przeczytałam...:(
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-11-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Napisz na priv Słońce świeci wszystkim
Monika Szwaja
Okładka - Napisz na priv Suka w szołbiznesie
Pruchniewska Agata
Okładka - Napisz na priv Okno z widokiem
Magdalena Kordel
Okładka - Napisz na priv Nie tylko o łajdakach
Magdalena Kulus
Okładka - Napisz na priv I dobry Bóg stworzył aktorkę
Agata Pruchniewska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów