Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Nasienie zła

Joanne Harris

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2009-06-17
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7648-150-0
Liczba stron: 360
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Joanne Harris, autorka bestsellerowej „Czekolady”, w świecie literackim zadebiutowała książką z pogranicza horroru i powieści gotyckiej. „Nasienie zła” to powieść o wampirach, mroczna i przerażająca historia niebezpiecznej miłości i zdradzonej przyjaźni. Książka Joanne Harris to także ciekawa i dogłębna analiza uczuć i emocji bohaterów ogarniętych szaleństwem mordowania.

Młoda kobieta, Alice, niespełniona, prawie trzydziestoletnia malarka, próbuje ułożyć sobie życie po odejściu wieloletniego partnera Joe. Pewnego dnia dziewczyna niespodziewanie w słuchawce telefonu słyszy głos swojego byłego chłopaka. Mężczyzna prosi Alice, aby ta pozwoliła przez kilka dni zamieszkać jego obecnej dziewczynie w jej mieszkaniu, dopóki ta nie znajdzie czegoś na stałe. Alice choć niechętnie zgadza się na prośbę Joe’go i zaprasza Ginny do siebie. Okazuje się, że z pozoru spokojna i nieśmiała dziewczyna, tak naprawdę skrywa mroczne i przerażające tajemnice. Alice odkrywa, że Ginny nie jest zwyczajną dziewczyną, ale przywódczynią żądnych krwi, wiecznie nienasyconych wampirów.

„Nasienie zła” składa się z dwóch, znajdujących wspólne zakończenie opowieści. Pierwszą z nich jest mająca miejsce współcześnie historia Alice. Drugą natomiast stanowi opowieść sprzed sześćdziesięciu lat. Narratorem książki jest młody mężczyzna, Daniel, który ratuje tonącą w rzece rudowłosą kobietę. Ta karmi go spreparowaną naprędce opowieścią o ciężkim życiu i pragnieniu śmierci. Mężczyzna zakochuje się w niedoszłej samobójczyni. Jednak za sprawą kliku zupełnie przypadkowych wydarzeń kobieta rozpoczyna związek z przyjacielem swojego wybawcy. Daniel po pewnym czasie odkrywa, kim tak naprawdę jest rudowłosa piękność. Świadomość niebezpieczeństwa i ogarniające mężczyznę szaleństwo stanowią inspirację do napisania przez niego dziennika. Jak nietrudno się domyślić, dziennik ten staje się łącznikiem pomiędzy odległymi od siebie w czasie wydarzeniami i trafia w ręce Alice.

Książka Joanne Harris, mimo że opowiada o istotach nadprzyrodzonych i ich makabrycznych zwyczajach, tak naprawdę jest okazją do przeanalizowania ludzkich uczuć i emocji w obliczu sytuacji bez wyjścia. Daniel, przemieniony w wampira, odczuwa wielki głód – musi pożywiać się ludzką krwią i mięsem. Szargają nim sprzeczne emocje – z jednej strony musi zaspokoić swój apetyt, z drugiej jednak – odczuwa wyrzuty sumienia za wszystkie popełnione przez siebie morderstwa. Ta szczegółowa analiza psychiki bohatera, jego wątpliwości i zagubienie, wreszcie choroba i samotność przypominają miejscami ewolucję bohatera „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego. Liczne są bowiem w powieści Joanne Harris monologi wewnętrzne bohatera, opisywane z mistrzowską dokładnością poszczególne stadia powolnego wpadania Daniela w szaleństwo, w chorobę psychiczną.

„Nasienie zła” to zatem horror nietypowy. Oprócz niezbędnych fragmentów dotyczących zwyczajów wampirów – wysysania krwi i oddawania się upiornym rytuałom, czytelnik dostrzeże drugie dno powieści. Autorka ukazuje bowiem, że raz obudzone zło nie daje się na nowo uśpić. Drzemiąca w nim siła pociąga słabych i nieświadomych grożącego im niebezpieczeństwa bohaterów.

„Nasienie zła” to książka ciekawa, choć posiadająca pewne mankamenty. Wprawny czytelnik dostrzeże, że autorka poszukuje w powieści odpowiadającego jej stylu, wpadając czasami w przesadny patos bądź zupełnie niepotrzebny i rażący banał. Przyznać jednak należy, że debiutując tak sprawnie napisaną powieścią o wampirach, Joanne Harris zapewniła sobie na długie lata miejsce w historii światowej literatury popularnej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Martina Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane!,
break
Okładka - Nasienie zła Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Nasienie zła Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Nasienie zła Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Nasienie zła Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Nasienie zła Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów