Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Nauczycielka z Villette

Ingrid Hedström

Ocena ( 6 osób )
4.5
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2013-02-06
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788375544121
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Betsy

Współcześnie praktycznie co drugi tytuł wśród dostępnych na rynku księgarskim kryminałów pochodzi ze Skandynawii. I chociaż na świecie ukazuje się coraz więcej świetnych tytułów, należących do tego gatunku, to wciąż najpopularniejszymi wśród nich pozostają książki skandynawskich pisarzy. Prawdziwym odkryciem zaś wśród skandynawskich autorów kryminałów okazać się może Ingrid Hedström, debiutantka, która zapoczątkowała swoją karierę pisarską powieścią rozgrywającą się w Belgii. I choć Nauczycielka z Villette jest jej pierwszą książką, mogę śmiało stwierdzić, że ta autorka stanowi poważne zagrożenie dla swoich bardziej popularnych kolegów.

 

Na drodze w miasteczku Villette zostaje potrącona kobieta. To szanowana i lubiana nauczycielka z miejscowej szkoły, która jednak zdaje się być nieprzypadkową ofiarą wypadku. Z zeznań świadków wynika, że ktoś celowo próbował ją przejechać. Sprawę prowadzi sędzia śledcza, Martine Poirot, która próbuje ustalić, kto i dlaczego chciałby zabić sześćdziesięcioletnią kobietę. W czasie śledztwa wychodzą na jaw tajemnice z przeszłości, które przyczyniły się do śmierci nauczycielki…

 

Nauczycielka z Villette to przede wszystkim kawał ciekawej lektury. Nie jest może to murowany bestseller, jednak ma spory potencjał. Przede wszystkim mamy tu niebanalną zagadkę kryminalną, która z pozoru wydaje się prosta, lecz z czasem okazuje się, że nic nie jest takim, jakim się może wydawać. Akcja rozwija się stopniowo, budząc coraz większe napięcie i zainteresowanie dalszymi zdarzeniami. Równie interesujące są kreacje poszczególnych bohaterów - każda postać jest tu charakterystyczna, każda ma swoje motywacje, unikalne cechy, które czytelnik ma okazję poznać. A naprawdę trudno odgadnąć, kto tu jest sprawcą, a kto wkrótce padnie ofiarą przestępcy. Za sprawą książki Hedstrom z czytelnika stopniowo zmieniamy się w detektywa, który wraz ze śledczymi stara się rozwikłać sprawę.

 

Fabuła powieści rozgrywa się w bardzo malowniczym miasteczku położonym w Belgii. Czytając powieść, można dostrzec umiejętności autorki do konstruowania nie tylko kryminalnych zagadek, co udowadnia skomplikowane śledztwo oraz intrygująca zagadka z przeszłości, ale również do tworzenia malowniczych scenerii. Villette to tak naprawdę fikcyjne miasteczko, jednak na kartach powieści zaprezentowane zostało niezwykle obrazowo. Również dlatego tak dobrze czyta się Nauczycielkę z Villette – prócz zaskakująco interesującej sprawy kryminalnej, pełnej misternych intryg, mamy scenerię, obfitującą w charakterystyczne miejsca. I mnóstwo przestrzeni, którą wypełniamy własnymi podejrzeniami i teoriami.

 

Ingrid Hedström stworzyła powieść, można powiedzieć, niemal idealną. Nauczycielka z Villette posiada wszystkie cechy dobrego kryminału, a także własne, indywidualne zalety, które nadają jej smaku. Choć to powieściowy debiut tej pisarki, można z pewnością powiedzieć, że debiut ten jest jak najbardziej udany. Mrożąca krew w żyłach historia to kawał niezłej lektury, która intryguje, ale - przede wszystkim - niesamowicie wciąga. Kiedy przeczyta się już choć stronę tej książki, nie ma innej możliwości – trzeba ją skończyć. Inaczej ciekawość będzie dręczyła czytelnika jeszcze długo. Szwedzka pisarka funduje czytelnikowi niezłą zagadkę, z którą będzie musiał się zmierzyć. Nauczycielka z Villette to naprawdę ciekawa inauguracja kryminalnej serii. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
mag-maggie plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Rozpoczynam serię o Martine Poirot. Ciekawe czy będzie godna swego nazwiska. Pierwszy tom okazał się niezły.
sarenka29 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
http://ksiazeczkidopoduszki.blogspot.com/2013/09/ingrid-hedstrom-nauczycielka-z-villette.html
benioff plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Bardzo przyzwoite czytadło, z większymi, niż li tylko rozrywkowymi, ambicjami. Napisane przez kobietę, lecz nie tylko dla kobiet. Właściwie tylko jedna postać, idealnie skrojona i wyidealizowana figura męża głównej bohaterki pani sędzi śledczej, sprawia, że tego typu szufladkowanie w ogóle przychodzi do głowy. Sama intryga to klasyczna historia o zbrodni i namiętności, lub bardziej precyzyjnie zbrodni, do której namiętność i chciwość daje impuls. Jak zwykle już w tego typu historiach zbrodnie popełniane dzisiaj bądź to rymują się z tymi z przeszłości, bądź w sposób bardzo bezpośredni z nich wynikają. Tak oczywiście jest i tym razem i bez trudu można to odgadnąć już po pierwszych stronicach. Oto bowiem bogu ducha winna, szanowana powszechnie, cicha i sympatyczna emerytowana nauczycielka z tytułowego Villette zostaje śmiertelnie potrącona przez samochód i bynajmniej nie wygląda to na przypadek. Intryga skonstruowana jest precyzyjnie, akcja ani na chwilę nie zwalnia, autorka nie bawi się typowe dla męskich przedstawicieli skandynawskiego thrillera stylistyczne i językowe finezje. Ta przeźroczystość narracji pozwala skupić się na samej akcji i postaciach, które mimo zastrzeżeń do ich spłyconych rysów charakterologicznych są w jakiś tam sposób wiarygodne. Czasami nawet w sposób brutalnie prawdziwy. Dostało się bowiem nie tylko męskim szowinistycznym manipulantom, skłonnym do niewyobrażalnych nawet czynów, ale przede wszystkim głupim, i odrażającym przeżartym rasizmem indywiduom. To pierwsza z cyklu kilku (jakże by inaczej, wszak skandynawscy twórcy nie mogą się oprzeć kontynuowaniu historii swoich ulubieńców) perypetii bystrej pani Martine Poirot. Na kilka zimowych wieczorów jak znalazł.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Domi__T Linia koment
Przeczytane:2016-01-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,9,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mapi Linia koment
Przeczytane:2015-05-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agni79 Linia koment
Przeczytane:2012-12-28, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów