Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Nie bój się pójść własną drogą. Sztuka nonkonformizmu

Chris Guillebeau

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2011-05-04
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-62343-46-1
Liczba stron: 268
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: miriamszel

Wśród postaw społecznych zasadniczą rolę odgrywa nonkonformizm, rozumiany jako stanowisko krytyczne wobec zasad, zachowań i innych norm społecznych. Jest to postawa godna najgłębszych przemyśleń, warto bowiem - nie poddając się presji społecznej - żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami. Sprzeciw wobec niewłaściwych reguł postępowania jest również brakiem zgody na znany i przez wielu popierany „wyścig szczurów”. Książka Nie bój się pójść własną drogą. Sztuka nonkonformizmu jest zachętą do podjęcia działań innych, niż oczekiwane przez ogół społeczeństwa.

 

Rozważania Chrisa Guillebeau´a oparte są na osobistych doświadczeniach, zdobytych podczas pobytu w Afryce Zachodniej, gdzie wraz z żoną pełnił on rolę wolontariusza charytatywnej organizacji medycznej (20% tantiem ze sprzedanych książki przeznacza na potrzeby organizacji Charity: Water, niosącej pomoc mieszkańcom Etiopii w kwestii łatwiejszego dostępu do czystej wody pitnej i urządzeń sanitarnych). Bieganie w maratonach oraz zwiedzanie kolejnych krajów świata (do tej pory zwiedził ich już 125) jest próbą życia w sposób niekonwencjonalny, co nie zawsze jest pozytywnie odbierane przez otoczenie.

 

Zgodnie z zasadą, że przyszłość należy formować według własnych poglądów, oczekiwań i marzeń, przydatne okazują się wskazówki Chrisa Guillebeau´a. Pokazują one, jak uporać się z niechcianymi uczuciami strachu, niepewności oraz rezygnacji z dążenia do obranego celu. Uczą również radzenia sobie z tymi, którzy niestrudzenie i cierpliwie krytykują każdy krok w kierunku nowego, niekonwencjonalnego życia.

 

Kolejny rozdział porusza aspekty pracy, finansów oraz efektywnego kierowania ludźmi. Ułatwia dostrzeganie pozytywnych stron codziennie wykonywanych czynności. Zwraca uwagę na istotne fakty dotyczące oszczędzania, a także podaje konkretne sposoby zarządzania funduszami. Ostatnia część została poświęcona likwidowaniu tego wszystkiego, co jest mało istotne, proponując w zamian inne, nieograniczone możliwości, na przykład alternatywne podróżowanie, stojące w opozycji do ogólnie przyjętych sposobów na życie.

 

Każdy z trzech rozdziałów został poprzedzony motywującym i adekwatnym do poruszanych treści aforyzmem. Podobne zostały umieszczone w treści, co przyczynia się do pogłębienia rozważań. Książka jest napisana w sposób przejrzysty, językiem prostym i w pełni zrozumiałym. Ważniejsze zagadnienia są dokładnie wyjaśnione, a słowa szczególnie warte zapamiętania - wytłuszczone. Zakończenie każdego rozdziału zawiera skrót najważniejszych zagadnień. Z propozycji Chrisa Guillebeau winni skorzystać wszyscy ci, którzy pragną w swojej codzienności zmienić to, co dawno już powinno być zmienione. Stosując niekonwencjonalne pomysły na życie, osiągną swe zamierzenia oraz zrealizują wytyczone przez siebie cele.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów