Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Nie potrafię przestać palić

Otmar Carewicz, Daniel Boris Carewicz

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2013-05-20
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7773-134-5
Liczba stron: 128
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

„NIE” dla powolnej śmierci

 

Palenie tytoniu jest przyczyną prawie czterech milionów zgonów rocznie, co oznacza, że z powodu tzw. chorób odtytoniowych każdego dnia umiera jedenaście tysięcy palaczy. W Polsce choroby te są przyczyną zgonu co drugiego palacza w wieku od trzydziestu pięciu do sześćdziesięciu dziewięciu lat. Każdy papieros skraca życie średnio o ponad pięć minut. Paląc, dobrowolnie rezygnujesz zatem dobrowolnie z kilku lat swojego życia. Sam skazujesz się na śmierć.

 

Dlaczego tak wiele osób świadomie szkodzi swojemu zdrowiu? Dlaczego nawet przedstawiciele służby zdrowia, w pełni świadomi konsekwencji, nie decydują się na rzucenie palenia? Może dlatego, że to silny nałóg i niełatwo pożegnać papierosy na zawsze. Nikotyna jest narkotykiem – ta neurotoksyna uzależnia tak samo, jak kokaina czy heroina. Co więcej: jest ogólnodostępna i mimo nałożonej akcyzy, cena paczki papierosów jest wciąż dla wielu przystępna.

 

Jeśli wpadłeś w sidła nałogu, potrzebujesz pomocy. Potrzebujesz jej szczególnie wówczas, jeśli już nie raz z Twoich ust padały obietnice: „To już ostatni papieros. Od jutra przestaję palić!” Puste obietnice - należy dodać - bowiem rzucającemu palenie motywacji wystarczy zazwyczaj tylko na kilka dni. Dlatego też dla wszystkich palaczy, a także dla ich rodzin, wydawnictwo RM przygotowało niezwykle cenną publikację. Nie potrafię przestać palić autorstwa dr Otmara Carewicza i Daniela Borisa Carewicza to poradnik, którego celem jest walka z nałogiem. Nie tylko wyposaża w wiedzę dotyczącą zgubnych skutków nałogu, ale także motywuje do walki z nim oraz prowadzi krok po kroku przez proces rozstania z nikotyną.

 

Książka jest podzielona na dwa bloki tematyczne: Warto wiedzieć i Praktyka. Zastosowano interesujący zabieg – kolorystyka stron pozwala na szybkie odszukanie interesującej czytelnika treści. Pierwsza część książki wyposaża w wiedzę na temat tytoniu, zgubnych skutków nikotyny dla organizmu, mechanizmu uzależnienia oraz odwyku. Część druga to wyzwanie – droga do życia bez nałogu. Uzbrojony w wiedzę na temat nałogu i techniki pożegnania się z nim, czytelnik może zrobić pierwszy krok ku wolności. Odpowiadając na pytania: „dlaczego palę?”, „jakim typem palacza jestem?”, „jak bardzo potrzebuję nikotyny”, zdobyć się można na szczerość wobec samego siebie. Im bardziej refleksyjne i zgodne z prawdą będą to odpowiedzi, tym łatwiej będzie wyjść z nałogu.

 

Autorzy nakłaniają do obserwacji samego siebie, zachowań oraz sytuacji, w których najczęściej sięga się po papierosa. Jeśli czytelnik nie do końca potrafi rozpoznać charakter twojego związku z papierosami, może on wypróbować kilka technik, które pomogą w sprecyzowaniu odpowiedzi na konkretne pytanie. Może to być zwyczajna lista przełamująca rytuał sięgania po papierosa, „dziennik palacza” bądź stickery - karteczki, które można naklejać na różne przedmioty, kojarzące się z charakterystycznymi dla palenia sytuacjami.

 

Carewiczowie kładą szczególny nacisk na przygotowania do rzucenia palenia, a przede wszystkim na dziesięć dni poprzedzających „godzinę zero”. To czas, aby można było utwierdzić się w swoich przekonaniach, zmotywować i nauczyć wszystkich technik przydatnych w radzeniu sobie z nałogiem. Najlepiej, jeśli to zerwanie nastąpi z dnia na dzień – ograniczać papierosy stopniowo jest o wiele trudniej niż powiedzieć im stanowcze „NIE!” Pierwszym krokiem do rozstania z papierosami będzie zatem ustalenie owego dnia.

 

Autorzy podają również sposoby na przezwyciężenie fizycznych i psychicznych objawów odwyku, proponują też włączenie innych osób w proces zrywania z nałogiem. Nie zostawiają czytelnika samego na kolejnych etapach pozbywania się papierosów z życia i podpowiadają, w jaki sposób uniknąć pułapek codzienności, utrudniających wytrwanie w postanowieniach.

 

Wiele jest na rynku poradników, w tym poświęconych rzucaniu palenia i jedno jest pewne – ich lektura nie rozwiąże problemu. Jednak książka Nie potrafię przestać palić, łącząc wiedzę merytoryczną dotyczącą natury nałogu oraz proste i skuteczne sposoby na opanowanie stresu, ataków głodu czy nudy pojawiających się wraz z odstawieniem papierosa, pozwoli przetrwać najgorszy okres odwyku. Prosty język i brak specjalistycznej terminologii, przy użyciu której zazwyczaj charakteryzowane są konsekwencje palenia, sprzyjają przyswojeniu zawartych w książce wiadomości. Dlatego też warto – zwłaszcza, kiedy sięgamy po nią po raz pierwszy  – przeczytać tę publikację „od deski, do deski”. Kiedy już podejmiemy decyzję o rzuceniu palenia, wówczas możemy powrócić do części drugiej, szukając w niej porad i słów wsparcia.

 

Podczas lektury poradnika czytelnik ma również szansę na poznanie siebie, przyjrzenie się obecnym w jego życiu problemom czy nawykom – to w nich autorzy upatrują przyczyn sięgnięcia po papierosa. Może się okazać, że nałóg zastępował towarzystwo bądź stanowił sposób na rozładowanie napięcia – był zewnętrzną oznaką nieuświadomionej potrzeby. Podaruj sobie zatem odrobinę radości i… nie popełniaj powolnego samobójstwa, sięgając po kolejnego papierosa. I pamiętaj - zegar tyka!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-07-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Nie potrafię przestać palić Władysław Gomułka
Anita Prażmowska
Okładka - Nie potrafię przestać palić Robert Lewandowski. Sztuczki, triki i bramki
Tomasz Bocheński, Tomasz Borkowski
Okładka - Nie potrafię przestać palić Przewodnik rowerowy. Warszawa i okolice
Piotr Śliwka
Okładka - Nie potrafię przestać palić FC Barcelona. Sztuczki i triki piłkarzy
Tomasz Bocheński, Tomasz Borkowski
Okładka - Nie potrafię przestać palić Teleexpress. 30 lat minęło
Maciej Orłoś, Marek Sierocki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów