Recenzja czytelnika granice.pl

Data wydania: 2017-04-26
Tytuł oryginału: All Is Not Forgotten
Dodał/a recenzję: ksiazkomania

Szokująca psychoterapia

Czasami jedno wydarzenie zmienia nasze życie na zawsze. Nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie z traumą związaną z tak bolesnymi i szokującymi przeżyciami. Czy zatem lepiej jest nie pamiętać traumatycznych wydarzeń, czy może lepiej mieć je mocno zapisane w pamięci? Na to pytanie znajdziemy odpowiedź w książce Wendy Walker Nie wszystko zostało zapomniane. To książka, która zaskakuje prawie na każdej stronie. Choć pomysł na fabułę nie jest przesadnie oryginalny, to narracja, bohaterowie i atmosfera tej historii okazują się naprawdę wyjątkowe.

Czym jest to, co jest jeszcze większe niż ból?

Jenny została brutalnie zgwałcona podczas szkolnej imprezy. Rodzice zgadzają się na innowacyjną formę leczenia swojej córki. Jenny dostaje leki, po których nie pamięta gwałtu. Jednak demony nie zostają całkowicie uśpione...

Żal jest bardziej pokrętny niż poczucie winy. Bardziej destrukcyjny niż zazdrość. I ma większą siłę niż strach.

Nie wszystko zostało zapomniane to książka, którą czyta się z wypiekami na twarzy. Nie można jej odłożyć - tak jest wciągająca i tak intrygująca, mimo trudnego tematu, jakiego dotyka Wendy Walker. To powieść współczesna z mocno zarysowanym wątkiem psychologicznym, momentami - mroczna, z wyraźnie wyczuwalną atmosferą tajemnicy, charakterystyczną dla dobrych powieści kryminalnych.

Zapaliłem zapałkę i puściłem ją w ruch. Mój ogień się rozpalił. Zapewne nie mogłem przewidzieć, że niespodziewanie zacznie wiać silny wiatr, który podsyci ogień i da mu moc, nad którą nie będę w stanie zapanować.

Zaskakuje tożsamość narratora opowieści. Jest nim terapeuta Jenny – psychiatra, doktor Alan Forrester. Dzięki temu czytelnik ma okazję poznać nie tylko przeżycia osoby dotkniętej traumą, ale również uczucia jej najbliższych, może też zapoznać się z komentarzem samego terapeuty, a także innych osób, pośrednio związanych z całym wydarzeniem.

Ale Nie wszystko zostało zapomniane to nie tylko opis emocji. To także zawiła intryga człowieka, który próbuje ratować syna. Autorka pokazała, jak bardzo rodzice są zżyci z dziećmi i jak różne są formy, jakie owa bliskość przybiera. Więź Alana Forrestera z synem jest nieco inna niż na przykład uczucie, jakie łączy Jenny i jej matkę, Charlotte.

Wszystkich nas przyciągają lubieżne wydarzenia, przemoc i makabra. Udajemy, że tacy nie jesteśmy, ale to nasza natura. Wystarczy karetka na poboczu drogi, by każdy samochód zwalniał do ślimaczego tempa, żeby człowiek mógł zerknąć na pokiereszowane ciało. Nie czyni nas to jednak złymi.

Nie wszystko zostało zapomniane to historia, w której na plan pierwszy wysuwa się temat brutalnego gwałtu na nieletniej i terapii, jakiej poddaje się ofiara w celu odzyskania pamięci o wydarzeniach feralnej nocy. Całość urozmaica wątek niemalże kryminalny - poszukiwania sprawcy gwałtu. Finał zaskakuje, ale też okazuje się w pełni satysfakcjonujący. Mimo niełatwego tematu, powieść Wendy Walker nie jest lekturą przygnębiającą. Autorka umiejętnie łączy poszczególne wątki, tworząc historię, od której wręcz nie można się oderwać.

Bookendorfina plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-05-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
"Wyrażanie emocji wymaga o wiele większej siły niż ich tłumienie."

Thriller w rewelacyjnym klimacie, z mocną oprawą psychologiczną, dopieszczonymi obrazami złożonej i niejednoznacznej natury ludzkiej, ukazanymi możliwościami jej modelowania, wyznaczania granic kształtowania subiektywnej odsłony wspomnień, różnorodnych cech zakodowanych w osobowości człowieka, a także ujawniających się typowych i zaskakujących zachowań w obliczu traumatycznych przeżyć. Zastanawiające, w jakim stopniu potrafimy podlegać świadomej sugestii, uczestniczyć pamięcią w grze skojarzeń, wychwytywać drobne znaki i wpasowywać je w przyjęty wzorzec otaczającej rzeczywistości. Bolesne doświadczenia wpływające na opinię o nas samych, przyjmowanie postaw chroniących od poczucia odrzucenia, lawirowanie na granicy norm etycznych, aby sprostać silnej wewnętrznej walce.

Wciągająca i zajmująca powieść, daje wrażenie aktywnego uczestnictwa w scenariuszu zdarzeń. Przyglądamy się zmieniającym się postawom fantastycznie wykreowanych postaci, być może wychwytujemy nawet odwołania do własnych doświadczeń. Autorka sugestywnie nakłania do obserwacji, przemyśleń i analizowania toczącej się piekielnej rozgrywki. Im mocniej zagłębiamy się w książkę, tym lepiej rozpoznajemy rysujące się wyraźnie niebezpieczeństwo i narastające napięcie. Zaczynamy podświadomie domyślać się, w jakim kierunku potoczy się akcja, jednak nie chcemy uwierzyć intuicji, która zaczyna mocno kłócić się z powszechnym odbiorem psychologii. Narastający niepokój, poruszenie, wzburzenie. Żal, zdrada, nieufność, poczucie winy, strach, wściekłość, bezsilność i chęć zemsty. Gdzie w mrocznej mieszance miejsce na pozytywne wartości? Podążamy tropem ciekawie zaplecionej intrygi, choć w niespiesznym tempie, to jednak niepozwalającym na wzięcie oddechu. Pragniemy jak najszybciej dowiedzieć się, co będzie dalej, z jakimi wyzwaniami, następstwami podjętych decyzji i konsekwencjami czynów przyjdzie zmierzyć się bohaterom. Czy wyjdą cało ze wszystkich opresji?

Małe miasteczko Fairview i odciskający piętno na lokalnej społeczności brutalny gwałt dokonany przez nieznanego sprawcę na piętnastoletniej Jenny Kramer. Za namową lekarzy rodzice nastolatki decydują się poddać ją kontrowersyjnemu leczeniu, wymazującemu ze wspomnień koszmarny napad. Jednak po ośmiu miesiącach, pozamykane drzwi pamięci zaczynają otwierać się, wypuszczają zatrważające obrazy i absorbują szokujące przypuszczenia. Kramerowie nie radzą sobie z przeżywanymi emocjami, zwracają się o pomoc do doktora psychiatrii Alana Forrestera, specjalizującego się w leczeniu pacjentów z traumą. Jakie zaskakujące tajemnice ujrzą światło dzienne? Co skrywa się pod pozornością prawdy? W jakim stopniu odsłaniamy się przed bliskimi? Jak bardzo skomplikowane mogą być relacje międzyludzkie? Czego można się wyrzec w imię bezpieczeństwa i stabilności? Do czego ludzie zdolni są posunąć się, kiedy muszą stanąć w obronie własnych dzieci, albo zmierzyć się z zagrożeniem jedności rodziny?

bookendorfina.pl
Eli1605 Linia koment