Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Nie zabija się czarnego kota

Bonia Wit

Ocena ( 4 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2014-01-30
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788379420933
Liczba stron: 310
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: cyrysia

Wierzycie w przesąd, że czarny kot przynosi pecha? Niektórzy ludzie są o tym święcie przekonani. Co prawda żyjemy w świecie nowoczesności, mimo to w dalszym ciągu odczuwamy pewne obawy przed wierzeniami naszych pradziadów. Ale może jednak w tych legendach istnieje ziarenko prawdy? Bona Wit (Bożena Witkowska), położna z zawodu i zamiłowania, studentka na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, w swojej książce Nie zabija się czarnego kota pokazuje, że niektóre gusła mogą mieć jednak sporo wspólnego z rzeczywistością. Przekonał się o tym osobiście Piotr Tylewski, główny bohater powieści.

Piotr nigdy nie wierzył w żadne zabobony - do czasu, kiedy w trakcie podróży z Poznania na Mazury przez przypadek przejechał samochodem czarnego kota. Od tego momentu jego życie staje się pasmem dziwnych zdarzeń i niefortunnych okoliczności. Pech zdaje się go nie opuszczać. Najpierw płonie tartak, jego rodzinny biznes, następnie dowiaduje się, że w wyniku przelotnego romansu ma pięcioletnią córkę Gabrysię. I jeszcze, jakby tego było mało, dziwnie sformułowany testament nieżyjącej babci Zofii. Okazuje się, że staruszka przepisała wszystko na swojego wnuczka, ale darowiznę obwarowała dwoma warunkami: musi zameldować się i zamieszkać w nieruchomości, czyli w małej, rozpadającej się chatce w Gałkowie, urokliwej mazurskiej wsi albo utworzyć w tym miejscu muzeum lub skansen z możliwością udostępnienia go zwiedzającym. Piotr koniecznie chce pozbyć się zbędnego, jego zdaniem, balastu, dlatego zamierza podważyć akt prawny. Niestety, najbliższa sąsiadka, Bernadetta Kołacka, stanowczo się temu sprzeciwia. Między nimi dochodzi do niemiłej wymiany zdań, po której mężczyzna wraca do Poznania. Postanawia zapomnieć o wszystkim i skupić się, jak zwykle, na sobie.

 

Nieoczekiwanie naszego bohatera co noc zaczyna nawiedzać w snach kot z wypadku, który powoli staje się jego zmorą. Co jeszcze spotka Piotra? Czy wypełni on ostatnią wolę babci Zofii? Już wkrótce główny bohater będzie musiał zweryfikować całe swoje dotychczasowe życie i zmienić podejście do wielu spraw. Jakie będą tego efekty?

 

W opisie wydawniczym czytamy, że Nie zabija się czarnego kota to nie kryminał. To opowieść o trudnych miłościach. Wraz z rozwojem wydarzeń poznamy jednak bardzo wyraźny obraz całej historii. Bardzo łatwo dać się jej porwać. Zaskakujące perypetie Piotra okazują się rzeczywiście fascynujące. To trzydziestopięcioletni wieczny chłopiec, bawidamek, dla którego liczy się tylko dobra zabawa. Nagle, w ciągu kilku chwil, jego życie zmienia się zupełnie. Niespodziewanie pojawiają się kłopoty osobiste i zawodowe. Niczym grom z jasnego nieba spada na niego wiadomość o ojcostwie, zaś testament babci, który miał nieść zastrzyk gotówki, okazuje się początkiem problemów. Czy winę za zaistniałą sytuację rzeczywiście ponosi nieszczęsny czarny kot? Dlaczego notorycznie pojawia się w snach Tylewskiego? Może chce mu coś przekazać?


Nie zabija się czarnego kota to ciepła, optymistyczna, lekko zabawna, momentami wzruszająca powieść. Z przyjemnością obserwujemy metamorfozę głównego bohatera, to, jak z Piotrusia Pana przeistacza się w odpowiedzialnego, statecznego mężczyznę. A wszystko dzięki córce, która obudziła w nim instynkt ojcowski i sprawiła, że całkiem inaczej zaczął postrzegać świat. Ktoś jeszcze poruszył serce Tylewskiego. Ale o tym warto przekonać się już podczas lektury.

Proza Bony Wit niesie bardzo pozytywne wrażenia. Czyta się ją z wielkim zainteresowaniem oraz emocjonalnym zaangażowaniem. Całość napisana jest z lekkością, przystępnie, bez oklepanych frazesów czy pustych słów. Akcja toczy się dość wartko, bez niepotrzebnych dłużyzn. Na uznanie zasługuje także kreacja bohaterów, z którymi łatwo się identyfikować. 

 

Nie zabija się czarnego kota to ciekawa, wciągająca powieść obyczajowa, idealna dla umilenia sobie czasu lub na poprawę nastroju. Z pewnością wszyscy, którzy po nią sięgną, zainteresowani będą kontynuacją losów bohaterów. Kto wie - może wkrótce ukaże się kolejna książka o ich perypetiach? 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2015),
Nie czuje się powalona na kolana ta pozycją. Wydała mi się dość nierealna, a główny bohater mimo ogólnego pecha zadziwiająco dobrze sobie radzi z przeciwnościami losu i nawet wizja bankructwa firmy nie przeszkadza mu w kupowania niezliczonej ilości prezentów dla córki....
jenny777 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,literatura polska,Mam,
Ten kto myśli, że polska powieść obyczajowa nie jest w stanie niczym zaskoczyć, myli się bardzo głęboko. W ,,Nie zabija się czarnego kota" nie ma miejsca na nudę, banały i przewidywalność. Jest za to wiele ciepła, dobrego humoru i realizmu. Oraz przewrotności. Życie bohaterów powieści wypełnione jest niespodziankami. Stabilność szybko zmienia się w chaos. Zmiany mogą doprowadzać do frustracji i niepewności. Dzieje się dużo. Ale tempo akcji jest idealnie wyważone.

Bonia Wit bardzo umiejętnie wprowadza nas w dwa światy. Wielkomiejskie i przedsiębiorcze życie przeciwstawia spokojnemu upływowi dni na mazurskiej wsi. To co najbardziej urzeka w tym tytule, to właśnie pewna sielskość, sięganie do opowieści z tego regionu oraz - gdzieś między wierszami - umiejętna próba zachęcenie do odwiedzenia tych rejonów. Czytelnik chce czerpać z atmosfery tam panującej jak najwięcej.

W powieści czas płynie szybko. To nie jest krótka historia o spotkaniu kobiety i mężczyzny. Kolejne rozdziały naprzemiennie odkrywają przez czytelnikiem przeszłość, ale także pragnienia oraz obawy Piotra i Beni.

Jest ciekawie. Jest błyskotliwie. Bonia Wit trafiła w moje serce. W moje myśli i przekonania. Ubarwiła czas, podczas którego sięgałam na karty powieści. Ale pozostawiła pewien niedosyt. Czekam na następną tak dobrą opowieść.
cyrysia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
lusiast Linia koment
Przeczytane:2015-05-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2015,52 książki - 2015,Obyczajowe,
Heroine Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
pinkamc Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów