Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Niebo dla akrobaty

Jan Grzegorczyk

Ocena ( 4 osoby )
5.8
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2009-01-02
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324009053
Liczba stron: 270
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

Nie cierpię marketingu, polegającego na reklamowaniu książki hasłem: „polski... (tu tytuł zachodniego bestsellera)”. Bo przecież jednym z kryteriów oceny dzieła literackiego jest kryterium oryginalności... Na szczęście „Niebo dla akrobaty” jest zdecydowanie czymś więcej, niż tylko polskim odpowiednikiem „Oskara i Pani Róży”. A nawet czymś więcej, niż książką o wartości śmierci i sztuce godnego umierania.

 

Rzecz dzieje się w hospicjum, bohaterami zaś są jego pacjenci, pracownicy i wolontariusze. Poznajemy tu księdza, rozdartego między pracą w szkole a opieką nad chorymi, siostrę zakonną, ze względu na tuszę nazywaną „4XL-ką”, pielęgniarki, lekarzy... W hospicjum spotykają się kloszard i włodarz, przez wiele lat rządzący miastem, zakamieniały komunista. Śmierć łączy kilkunastoletniego chłopca i bardzo znanego profesora z ogromnym dorobkiem naukowym. Tylko tu w jednym pokoju leżeć mogą wiecznie uśmiechnięta, pogodzona z losem kobieta, starająca się cieszyć ostatnimi chwilami życia oraz gbur, na każdą próbę kontaktu reagujący obelgami i przekleństwami...

 

Niektórzy przed śmiercią całkowicie się zmienią, niektórzy do końca będą starali się pozostać sobą. Jedni pogodzą się z Bogiem i ludźmi, innym się to nie uda... Większość bohaterów połączy jednak to, że – czasem z własnej woli, czasem przez przypadek – przed odejściem spróbują ofiarować coś drugiemu człowiekowi, zaś ich historie ukażą innym pacjentom, a przy okazji i Czytelnikom, parę ważnych prawd. Otworzą drogę do zupełnie nowej rzeczywistości. Ścieżka to tak wąska i wyboista, że trzeba być nie lada akrobatą, aby ją przebyć. Jednak przy pomocy życzliwych ludzi, nawet pozornie niemożliwe niebo staje się osiągalne...

 

Opowiadając swoje historie, Grzegorczyk balansuje na granicy nadmiernej ckliwości, momentami niebezpiecznie ociera się o kicz, jednak dzięki temu, że nie próbuje iść na łatwiznę, nie proponuje zbyt „gładkich” rozwiązań, w ostatecznym rozrachunku jego książka się broni. Wiemy bowiem od początku – znajdujemy się w miejscu, które służy temu, by ludzie choć w ostatnich chwilach życia zaznali nieco szczęścia. Ale to miejsce, gdzie się umiera, a nie – żyje... Nie liczmy więc na zbyt wiele cudów...

 

Kolejne historie poznajemy z różnych perspektyw, każdą z nich opowiada inny narrator. Raz jest nim siostra „4XL-ka”, raz – ksiądz Tobiasz, jedna z pielęgniarek czy wolontariusz, pracujący w hospicjum. Dzielą się przemyśleniami, do jakich skłoniły ich historie pacjentów, z którymi byli szczególnie związani. Jest to więc książka o poświęceniu, o wartości cierpienia, które uczy czerpania radości z życia, nawet w bólu i cierpieniu. To książka o tym, że Bóg znajduje drogę do każdego i każdy w jakiś sposób wypełnia jego wolę. To książka, dająca nadzieję, ukazująca, że nawet sytuacje bez wyjścia mogą być szansą na przejście w inną, lepszą rzeczywistość. To w końcu opowieść o tym, że „Bóg nie objawia się w odpowiedziach, ale w pytaniach”. I właśnie ze względu na unikanie łatwych odpowiedzi, ze względu na próbę spojrzenia „głębiej” czy „inaczej”, warto opowieść Grzegorczyka przeczytać.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
inspired7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-08, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,

"Niebo dla akrobaty" Jana Grzegorczyka składa się z 10 opowiadań, które łączy motyw śmierci. Mimo, że przedstawione historie często kończą się w ten sam sposób - śmiercią, są nieprzewidywalne i znacząco różnią się od siebie. Natomiast dylematy towarzyszące wciąż żywym pozostają podobne: "Co będzie dalej?", "Jak żyć?", "Co teraz?".


"Szympans i czarownica" to historia matki, która straciła całą stabilizację życiową. Przeżyła największą tragedię jakiej może doświadczyć rodzic. Zmarł jej kochany synek Arek. To jednak nie wszystko. Po śmierci dziecka mąż obarcza kobietę winą za obranie nieskutecznego sposobu leczenia. Została całkowicie sama ze swoim nieszczęściem, cierpieniem i bolesnym żalem. Po śmierci chłopca kobieta pragnie odszyfrować tajemnicę synka. Chce odczytać zapisany na komputerze plik, który został przez Arka zakodowany. Pragnie niejako odebrać list z nieba, który jeszcze na ziemi napisał jej synek. Bardzo wzruszająca opowieść o rozterkach matki, która straciła kogoś najcenniejszego.


"Piszę Wam stąd, gdzie teraz jestem, bo czy odległość, przestrzeń, inny wymiar sprawia, że coś przestaje istnieć? Nie trzeba widzieć, dotykać, by coś było. To jest. Tak jak Wy jesteście z sobą, nawet kiedy jedno jest w pracy, a drugie w domu".


Kolejne opowiadanie, które mnie poruszyło to "Przeprowadzka". Dawni znajomi spotykają się w niecodziennej sytuacji. Kobieta chce zamienić mieszkanie na mniejsze, a mężczyzna, który był kiedyś jej partnerem, chce mieszkać w bardziej przestronnym miejscu niż dotychczas. Przez wszystkie lata, które spędzili osobno, zakładając, trochę przypadkowo, własne rodziny, wiele się zmieniło. Kobieta ma niepełnosprawne dziecko, a jej drugi syn – Rafał, po ciężkiej chorobie nowotworowej zmarł. W mieszkaniu są ślady Rafała – jego pokój, jego rzeczy. Pojawiają się dylematy, co nowy lokator z tym otoczeniem, z tą historią zrobi. Czy uszanuje to, co wyjawiła mu właścicielka? Wszystko w tym opowiadaniu jest zagadkowe – związki międzyludzkie oraz samo zakończenie. Historie są niedopowiedziane, niedokończone, przez co zmuszają Czytelnika do refleksji.


"Powrót syna marnotrawnego" to z kolei opowieść o kobiecie pracującej w hospicjum, o tym jak z jej perspektywy wygląda obcowanie z umierającymi. Do śmierci nie można się przyzwyczaić. Każda jest bolesna. Kobieta pomagała pacjentom przejść na drugą stronę towarzysząc im, będąc przy nich, leżąc obok na szpitalnym łóżku. Bała się, że śmierć ją naznaczyła, że widać, że jest blisko niej. Musiała jakoś odreagowywać. Zaczęła malować. W ten oto sposób każda śmierć stała się kwiatem na płótnie. To opowiadanie o ogromnym poświęceniu i trosce o drugiego człowieka.


"21:37" opowiada o umierającym mężczyźnie, który za wszelką cenę chce wyremontować dom, by jego dorosłe dzieci mogły w nim zamieszkać. Nazywają go Totolotek, bo często gra na loterii. Jak to przy remoncie bywa, koszty zawsze wychodzą większe niż się zaplanowało. Tak się stało i tym razem, ale dobrzy ludzie za plecami mężczyzny pomagają mu finansowo, by zdążył zrealizować swój ziemski cel. Jest to opowiadanie o bezinteresowności ludzkiej.


"Niebo dla akrobaty" to książka o śmierci, o tym w jaki sposób dotyka nie tylko umierającego, ale również jego bliskich. Pokazuje jak wiele zmarli zostawiają po sobie na ziemi: zapiski, nagrania, różne przedmioty; ale przede wszystkim wspomnienia, które sprawiają, że wciąż są żywi.


Śmierć w "Niebo dla akrobaty" jest obecna na każdym kroku – niektórych już zabrała, do innych zbliża się, a na kolejnych czeka. Jan Grzegorczyk pomaga Czytelnikom spojrzeć na nią jak na coś naturalnego, jak na coś, co jest wpisane w życie ludzkie.


"Chorzy i zdrowi niesiemy w sobie śmierć".


Warto przeczytać tę książkę. Skłania do refleksji nad jakością życia i wywiera nacisk na załatwienie wszystkich niedokończonych spraw.

azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Rewelacja, książka przeczytana w jeden wieczór!!! to samo mówi za siebie!!! Wzruszenie przeplata się wybuchami śmiechu!!! Powlające na kolana teksty poszczególnych bohaterów, pozwalają się zmierzyć z własnymi problemami i kłopotami, które po ludzku rzecz biorąc, sa nie do przeskoczenia, ale... Polski "Oskar i Pani Róża"!!!
maddziaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Pokazane są różne reakcje na fakt, iż nadchodzi koniec, reakcje bohaterów , jak i ich bliskich. Gorąco polecam, bardzo wzruszająca książka.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
moniks1993 Linia koment
Przeczytane:2014-06-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Vodice Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2007,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów