Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Niebo dla średnio zaawansowanych

Szymon Hołownia, Ks. Grzegorz Strzelczyk

Ocena ( 5 osób )
4.0
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-05-09
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-240-2128-4
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kasiek
Poprzednia książka Szymona Hołowni zawiodła. Wielu czytelników zapewne zraziło się do autora na długo, jednak źle by się stało, gdyby nie sięgnęli oni po Niebo dla średnio zaawansowanych. Na szczęście bowiem "stary, dobry" Hołownia powrócił.
 
Nowa książka Szymona Hołowni reklamowana jest raczej tanimi hasłami. Niebo jako "wieczny orgazm" i wizja pięknych niewiast z licami i figurą Angeliny Jolie działa bowiem raczej na dosyć płytką publiczność. Tymczasem Szymon Hołownia  porusza w swej nowej książce sprawy ostateczne, poważne, fundamentalne dla naszej wiary i życia, a jednocześnie czyni to w sposób przystępny, niekiedy nawet - bardzo zabawny. Czytając tę rozmowę, można odnieść wrażenie, że siedzi się z inteligentnymi znajomymi w kawiarni, a nie że zaplątaliśmy się na jakiś niefortunny teologiczny wykład. Niebo dla średnio zaawansowanych to ciekawe, porywające dyskusje o tym, co czeka nas po śmierci, a także o bytach związanych z niebiosami, a więc o aniołach i demonach. Będzie też słówko o spirytyzmie i o tym, jak Matka Boska pomaga w czyśćcu.

Czy Szymon Hołownia udowadnia istnienie Boga? Czy ostatecznie rozwiewa wątpliwości ateistów? Czy przekona o kształcie nieba i piekła osoby niewierzące? Zapewne nie. Tym bardziej, że możemy snuć tylko teorie, koślawe, toporne – bo ludzkie - teorie na temat tego, co czeka nas po śmierci. Teorie ułomne. Zapewne Bóg solidnie nas zaskoczy. Warto jednak przeczytać książki takie, jak ta, bowiem pomagają pogłębić wiedzę, która wcale nie musi być sprzeczna z wiarą. Z drugiej strony: książka ta pokazuje, jak kompleksowy i dopracowany jest Kościół, który jednak zarzem musi w niektórych sprawach przyznać się do niewiedzy. Jest wiele spraw, na które nie mamy pomysłu. Wiele teorii pozostaje tylko hipotezami. Nowa książka Szymona Hołowni łączy przekazywanie konkretnej, rzetelnej wiedzy, ważnej dla osób wierzących ze świetnie spędzonym czasem. Skłania również do przemyślenia spraw najważniejszych.
 
W porównaniu do Monopolu na zbawienie i Kościoła dla średnio zaawansowanych ta książka jest bardziej skupiona  na sprawach związanych z życiem wiecznym. Niebo dla średnio zaawansowanych jest książką zdecydowanie ciekawszą niż poprzednia publikacja Hołowni, na pewno też bardziej przystępną. Chociaż zarazem pisana jest o wiele bardziej serio niż ta, będąca zapisem rozmowy Hołowni z Prokopem. I czytało się ją zdecydowanie lepiej.
 
Dla stałych czytelników Szymona Holowni to pozycja obowiązkowa.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Faustyna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-29, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Moim zdaniem jest to najsłabsza książka Hołowni. Wywiad rzeka z ks. Strzelczykiem niebanalnym dogmatykiem i niewątpliwie autorytetem w kościele katolickim głównie dotyka spraw związanych ze śmiercią i życiem wiecznym. W moim odczuciu całość jest dość infantylna, powtarzane obiegowe opinie i zasłyszane slogany nic głębiej nic dalej. Po przeczytaniu duży niedosyt i rozczarowanie.
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-02, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Moja biblioteczka,
Trudno mi jest ocenić tę książkę, która tak na dobrą sprawę książką nie jest - to spis rozmów Szymona Hołowni z ks. Grzegorzem Strzelczykiem w trakcie nagrywanie programu "Gotowi na śmierć?". Zebrano w niej najbardziej intrygujące i niepokojące nas sprawy związane z życiem po śmierci - czy w niebie wszyscy ludzie będą wyglądać jak Angelina Jolie i Brad Pitt, czyją żoną będzie kobieta, która miała kilku mężów, dlaczego lepiej, by Sąd Ostateczny odbył się przed naszą śmiercią oraz czy w niebie trzeba będzie się ciągle modlić - na te pytania znajdziemy odpowiedź w książce. Przyznam, że niektóre z nich zaburzyły trochę moje dotychczasowe postrzeganie życia wiecznego, lecz inne dały otuchę, że może jednak nie będzie aż tak strasznie. Dobra pozycja dla wątpiących i przerażonych koniecznością umierania.
TakiGosc plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
O eschatologii, śmierci, cierpieniu w przystępny sposób rozmawiają ks. Grzegorz Strzelczyk i Szymon Hołownia. W ich dialogach pełno odniesień i porównań do popkultury (np. do „Star Treka”), prowokujących do myślenia pytań, drążenia tematów czy szczerego przyznania się do niewiedzy, jeśli jakieś pytania lub wątpliwości nie mogą zostać wyjaśnione. „Niebo dla średnio zaawansowanych” to całkiem przyjemna i dowcipna lektura, która udowadnia, że o wierze można mówić innym tonem.
frolic plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Książka absolutnie warta przeczytania, skierowana przede wszystkim do katolików, który nurtują ważne pytania dotyczące wiary. Ksiądz Strzelczyk w rozmowie z Szymonem Hołownią udziela na nie odpowiedzi – kiedy tylko jest w stanie, bo przyznaje, że niektórych spraw związanych z Bogiem ludzki umysł nigdy nie będzie mógł ogarnąć. Bardzo ciekawa rozmowa, traktat o Niebie dla niezaawansowanych, przeprowadzona wartkim, prostym, pełnym humoru językiem. Polecam.
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
esia189 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
wiesiek-k Linia koment
Przeczytane:2012-08-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów