Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Niech w końcu coś się zdarzy

Trixi von Bulow

Ocena ( 14 osób )
4.5
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2014-08-27
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7943-872-3
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Czterdzieści lat minęło…

 

Bywają takie okresy, kiedy człowiekowi dzieje się tak wiele złego, że myśli: już gorzej być nie może. Jednak z konsternacją musi stwierdzić, że każde nieszczęście może być jeszcze większe. Nie bez przyczyny mówi się, że nieszczęścia chodzą parami. W przypadku złych wydarzeń i wiadomości, niestety, działa tak zwane "prawo serii", a jeden problem pociąga za sobą następny. W takich chwilach łatwo o załamanie, bardzo często też podejmujemy irracjonalne decyzje, które jeszcze bardziej pogrążają nas w otchłani rozpaczy. Prawdziwą sztuką jest przerwać ten zaklęty krąg nieszczęść i stawić czoła przeciwnościom losu.

 

Taka bojowa postawa niezbyt pasuje do Fritzi Berger, rozwódki wychowującej pięcioletnią córeczkę. Bohaterka wciągającej powieści autorstwa Trixi Von Bülow Niech w końcu coś się zdarzy idzie przez życie ze świadomością, że przegrała swoje marzenia, że rzeczywistość miała wyglądać zupełnie inaczej. Opublikowana nakładem wydawnictwa Świat Książki powieść mogłaby dotyczyć wielu kobiet, które podobnie jak Fritzi poddały się niemal bez walki i zamiast działać, płyną z falą i… rozbijają się o skały.

 

Friederike jako nastolatka była przebojową i gotową na podbój świata dziewczynką. Jako studentka była już stateczną mężatką, która wierzyła, że przysięgę małżeńską składa się „na zawsze”. Dziesięć lat później przekonała się o tym, że bajki o długim i szczęśliwym życiu to brednie, a ona sama jest uznawana przez swojego męża za nieatrakcyjną. To zresztą nie przeszkadzało mu spłodzić z nią dziecka, które miało scementować związek po tym, jak pana Bergera (zwanego panem X) zostawiła kochanka. Narodziny potomka nigdy jednak nie są lekarstwem na brak miłości, wzajemnego szacunku i troski, nic zatem dziwnego, że Fritzi zdecydowała się w końcu rozwieść.

 

Teraz, w wieku czterdziestu lat, jest rozgoryczoną kobietą, zatrudnioną w dużym wydawnictwie, której kolejne dni mijają na redagowaniu cudzych tekstów i zabawach z Lilli. Nic dziwnego, że nawet najlepsza przyjaciółka namawia ją na zmiany, najlepiej za sprawą jakiegoś przystojnego, ułożonego mężczyzny. Żadna z nich jednak nie przewidziała takiego finału urodzinowego wyjazdu nad Morze Północne...

 

Poznany na plaży Holender Ton von der Laan, właściciel lokalnej kawiarni i nauczyciel żeglarstwa, nie ma w sobie nic ze statecznego mężczyzny, choć jest zabójczo przystojny i młodszy o dziesięć lat od Fritzi. Wydaje się jednak, że wiek partnerki zupełnie mu nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie – kobieta przeżywa za jego sprawą namiętność, o jakiej do tej pory tylko czytała na łamach redagowanych przez siebie książek. Niestety, wakacyjne romanse mają to do siebie, że się kończą. Złakniona czułości i dotyku mężczyzny Fritzi wciąż jednak wierzy, że u boku Tona może planować przyszłość.

 

Romans z uwodzicielskim właścicielem kawiarni to nie pierwszy i nie ostatni błąd w relacjach damsko-męskich. Ukoronowaniem pecha (albo desperacji) Fritzi jest związek z przyjacielem jej ojca, niemal trzydzieści lat starszym od niej Joachimem, infantylnym egoistą, który panicznie boi się swojej żony. Wygląda na to, że życie uczuciowe pani redaktor jest pasmem pomyłek i nieprzemyślanych decyzji podejmowanych z nadzieją na szczęście. Czy rzeczywiście Fritzi jest skazana na samotność?

 

Wciąż szukałam szczęścia, a miałam szczęśliwe życie, tylko tego nie wiedziałam – mówi Fritzi po wypadku swojej córki. Dopiero nieszczęście otwiera bohaterce oczy na to, co tak naprawdę jest w życiu ważne. Bo miłości nie można szukać na siłę, nie można też kochać kogoś wówczas, kiedy jesteśmy emocjonalnie rozbici, kiedy nie ufamy samym sobie.

 

Trixi Von Bülow, kreśląc losy swojej bohaterki, daje nam jednocześnie siłę, by marzyć. Niech w końcu coś się zdarzy jest ciepłą i mądrą historią o szczęściu, o wspaniałej przyjaźni oraz o niespodziankach od losu. Akcja książki toczy się wartko, kolejne porażki Fritzi przykuwają uwagę, budzą współczucie i litość, ale również refleksję. Ukoronowaniem wciągającej historii jest wspaniała okładka, nostalgiczna, a jednocześnie wypełniająca nasz dzień kolorami.

 

Wraz z zakończeniem książki tych kolorów wokół nas rzeczywiście przybywa, bowiem podobnie jak bohaterka, spoglądamy ufnie w przyszłość, wierząc, że słońce będzie kiedyś świeciło tylko dla nas. Najlepiej, oczywiście, by ogrzewało nas na nicejskiej ziemi…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
katiewa92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,12 ksiązek 2015,
Nie za bardzo urzekła mnie ta książka. Zbyt przewidywalna i malo zaskakująca.
kingaz86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 w 2016,
Zabawna i inteligenta odpowiedź na ,,Jedz, módl się, kochaj"; opowieść o kobiecie, która na półmetku życia musi na nowo odnaleźć jego sens. Fritzi Berger, kobieta silna z konieczności, od roku nie ma męża. Ma za to mnóstwo niespełnionych pragnień i wątpliwości, córeczkę, kiepsko opłacaną pracę redaktorki w wydawnictwie Best & Seller, piętnaście lat małżeństwa za sobą, i czterdzieste urodziny przed sobą. Pewnego dnia przyjaciółka namawia ją, by pojechały razem na kilka dni nad morze... I tak, pomiędzy codziennym kieratem a chęcią, by jeszcze raz poszukać szczęścia, rozwija się porywająca, czasem smutna, a czasem bardzo zabawna i pełna niespodzianek historia.
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Tak bardzo chciałam i wierzyłam, że coś się zdarzy. Jednak to, co zaproponowała mi Autorka, chyba mnie nie zaskoczyło. Szkoda, że głównymi walorami tej książki stały się dla mnie: wierna przyjaciółka bohaterki, intrygujący tytuł i pomysł na okładkę. Chciałam się odprężyć przy tej lekturze, lecz nie udało się.
ania87 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-25, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2016,
Książka, której z pewnością bym nie poleciła. Po serii "Leniwa Niedziela" spodziewałam się dobrej obyczajowej opowieści. Niestety bardzo się rozczarowałam. Główna bohaterka Fritzi ma 40 lat, a mentalność nastolatki. Po rozwodzie z mężem na siłę szuka nowej miłości i tylko to się dla niej liczy. Córeczkę Lily podrzuca przyjaciółce,dziadkom lub korzysta z weekendów kiedy jest z jej byłym nazywanym przez nią Panem X, a sama oddaje się miłosnym uciechą myląc sex z miłością. Jak dla mnie jedynym plusem książki była postać przyjaciółki Fritzi Johanny, która wiernie jej pomagała i posłowie napisane przez autorkę, która opowiedziała w jakich okolicznościach pisała tą książkę. Jedyne co mogę polecić w tej książce z rękom na sercu to właśnie Posłowie na końcu lub inną książkę z tej serii.
iwon plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016,
Opowieść o kobiecie doświadczonej życiowa, która w wieku 40 lat poszukuje szczęścia i miłości. Ciekawa, trochę trzymająca w napięciu. Polecam
czarniutka21 plusminus Linia koment
Kolejna powieść obyczajowa przez którą przelatuje się bardzo szybko, jednak na bardzo krótko zostaje ona w naszej pamięci. Sam pomysł na fabułę mało oryginalny i oklepany, gdyż znów mamy tu 40 letnią samotną matkę, która zmaga się z problemami życiowymi. Jednak historia Fritzi opowiedziana jest w miarę ciekawie. Mimo wszystko głównej bohaterki nie polubiłam, gdyż była oczywiście naiwna jak gęś. Znacznie bardziej przypadła mi do gustu jej przyjaciółka, która stała przy niej murem i zawsze służyła dobrą radą i pomocą. Język w powieści był dobry i dlatego czytanie jej nie zajmuje dużo czasu. Na plus tej książki również można dodać humor. Moment, w którym główna bohaterka robiła wstydliwe zakupy przez internet bardzo mnie rozśmieszył. Mimo wszystko, na leniwe wieczory mogę polecić ;)
helena610 plusminus Linia koment
Czytalam stanowczo lepsze części serii Leniwa Niedziela.
Tutaj główna bohaterka to jak dla mnie straszna desperatka i jakaś mało dojrzała się wydaje w obliczu poszczególnych wydarzeń. Sama książka też bez jakiegoś większego polotu napisana, a ją lubię książki od których nie można się oderwac-tej pozycji dużo do tego brakowało.
SteveS plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,Mam,
Lektura w sam raz na wieczorny czy popołudniowy relaks. Takie gorsze momenty zdarzają się w życiu każdej kobiety, ale z przygód - mniej i bardziej nieszczęśliwych - często wynika końcowa nauka dla każdej kobiety. Jak ona brzmi? Wystarczy przeczytać, aby się przekonać.
antoniak24 Linia koment
Przeczytane:2015-09-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ilmina Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
9mmm0 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
annna84 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Perspektywa Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Chcę przeczytać,
godmyt Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
kejej Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
magda690 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
alesia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mathab Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-08-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sandi3 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
joakrz1983 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
kpotter Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Nazira Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kaslay Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Heroine Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mouna Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Arvena Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mosiek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Niech w końcu coś się zdarzy Córka pirata
Margaret Cezair-Thompson
Okładka - Niech w końcu coś się zdarzy Prawda
Neil Strauss
Okładka - Niech w końcu coś się zdarzy Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Niech w końcu coś się zdarzy Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Niech w końcu coś się zdarzy Dotyk
Claire North
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów