Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Niedoskonałe zakończenie

Zoe Carter

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-09-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7799-488-7
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Klaudia Dutkiewicz

Wyobraź sobie, że powoli umierasz. Że leżysz na łożu śmierci, nie możesz sam chodzić, jeść, ciągle potrzebujesz pomocy. Wyłącznie leki przeciwbólowe mogą dać Ci jakąkolwiek przyjemność. Cierpisz. W takiej sytuacji znalazła się Margaret, matka trzech córek, bogata wdowa, chora na Parkinsona kobieta. Postanowiła godnie odejść. Godnie – według jej słownika. Chcąc zapanować nad swoim ciałem i losem, zaplanowała samobójstwo.

 

Historię śmierci swojej matki opowiada Zoe, dziennikarka, mama dwóch córek i żona. To nie jest łatwa opowieść. Widzimy, jak decyzja Margaret może zrujnować małżeństwo Zoe, która razem z Hannah, swoją starszą siostrą, zaangażowały się w pomoc rodzicielce. Natomiast Katherine – najstarsza z rodzeństwa – mimo swoich uczuć do matki, trzyma się z daleka, skrywając żal z dzieciństwa i czasu dorastania. Dziennikarka próbuje zaakceptować decyzję mamy, jednak nie jest to proste. Uważała ją zawsze za niezależną, inteligentną i pewną swoich zasad. Jej matka brzydziła się używek, ograniczała słodycze i ogólnie niezdrowe jedzenie i zawsze była racjonalna. I może właśnie przez to wszystko, w momencie, kiedy straciła możliwość samodzielnego życia, zdecydowała się na tak drastyczny dla swoich bliskich krok? Bała się bólu, cierpienia i tego, co jeszcze może stać się z jej ciałem. Choroba postępowała, a niemoc okazała się przerażająca.

 

Zoe FitzGerald Carter wspaniale ubrała w słowa tak trudną historię, która dotknęła bardzo mocno ją i jej najbliższą rodzinę. Szczerze opowiada o swojej opinii na temat decyzji matki, o historii rodziny, o swoich stosunkach z rodzicami i siostrami. Wiemy, jak dorastała z rodzeństwem, jak żyli jej rodzice. Dowiadujemy się, że jest podobna do swojej matki, a także że właśnie przez nią i jej surowe zasady mogła popaść w anoreksję. Że Zoe dba nadal o linię i mimo upływu lat ma ciągle nienaganną figurę. Autorka posługuje się przystępnym, stosunkowo lekkim językiem, znać po tej prozie wieloletnie doświadczenie dziennikarki. Rozdziały są krótkie, a książka wciąga i trzyma w napięciu od początku do samego końca.

 

Podczas lektury Niedoskonałego zakończenia czytelnik musi opowiedzieć się po jednej ze stron konfliktu. Czy razem z trzema siostrami nie będzie chciał zaakceptować zdania chorej kobiety? A może poprze jej wybór? Jednak najważniejsza decyzja ciągle pozostaje do podjęcia – w jaki sposób starsza kobieta może się zabić, by nikt z rodziny nie stał się podejrzany? Zoe Carter bardzo delikatnie dotyka tematu bardzo trudnego. Niedoskonałe zakończenie to więc przejmująca, pełna emocji opowieść o bliskości śmierci i relacjach rodzinnych. To znakomita propozycja dla wszystkich czytelników, którzy cenią szczere opowieści, bliskie prawdziwego życia.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów