Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Nieokiełznane. Opowieść prawdziwa

Jeannette Walls

Ocena ( 4 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Remi
Data wydania: 2012-10-03
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788363142698
Liczba stron: 254
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Karolina Mucha

Na czym polega prawdziwa kobiecość?


Czy zawsze wiąże się ona z niezwykłą urodą? Czy jej składnikami muszą być wrażliwość, czułość i delikatność? Dla wielu – z pewnością tak. Taki obraz kobiety idealnej kształtują przecież media, kształtuje go klasyczna literatura, społeczeństwo; trudno się zatem dziwić, że jest w nas mocno zakorzeniony. Ale niektórzy szukają w kobietach zupełnie innych cech, ceniąc przede wszystkim zaradność, odwagę, pomysłowość, niezłomność, a nawet - pewną hardość.

 

Miłośnikom tego drugiego oblicza kobiecości polecić warto Nieokiełznane Jeannette Walls. W swojej trzeciej, ciekawej i wciągającej książce, posługując się narracją pierwszoosobową, oddaje autorka głos postaci niezwykłej: kobiecie, urodzonej u progu XX wieku, która swą odwagą, determinacją, otwartością na nowe wynalazki oraz umiejętnością dostosowywania się do wszelkich warunków zadziwiłaby większość współczesnych pań.

 

Kobiecie, która jako kilkuletnia dziewczynka ujeżdżała konie, pracowała na ranczu, uczestniczyła w znakowaniu bydła, zajmowała się swym młodszym rodzeństwem (raz nawet ratując je przed wielką powodziową falą), a mając piętnaście lat, samotnie przemierzyła pięćset mil, by zostać nauczycielką wiejskich dzieci.

 

Kobiecie samodzielnej, dorabiającej się na sprzątaniu, jeździe na wyścigach, grze w pokera, czy w warsztacie samochodowym, dla której mordercza praca, wysiłek i trud od kołyski po grób stanowiły chleb powszedni.

 

Kobiecie przedkładającej samochody nad konie – bo tych pierwszych nie trzeba było karmić, jeśli nie pracowały, nie trzeba też było sprzątać po nich łajna – ale nade wszystko uwielbiającej… pilotowanie samolotów!

 

Kobiecie gardzącej słabością, nie ustępującej nikomu, nade wszystko kochającej wolność i w tym duchu wychowującej swe dzieci, które najlepiej bawiły się, łapiąc węże i skorpiony albo próbując prześcignąć pociągi.

 

Kobiecie, która z pewnością nie dostała od życia najlepszych kart, ale nigdy nie wycofała się z gry. I wygrała.

 

Kobiecie dalekiej od współczesnego ideału, a tak fascynującej i godnej podziwu. Kobiecie, która żyła naprawdę i gdyby nie jej wnuczka – Jeanette Walls – zginęłaby w mrokach niepamięci.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:

Właśnie dzisiaj rano skończyłam czytać tę książkę. Od razu wiedziałam, że mi się spodoba, ponieważ opowiada o kobiecie silnej, z charakterem, nie dającej się złamać żadnym przeciwnościom losu, takiej, jaką sama chciałabym być. Ma w sobie Lily wiele pasji, chęci do nauki, potrafi latać samolotem, jeździ samochodem, doskonale radzi sobie z końmi, hoduje bydło, jest nauczycielką, świetną żoną i dobrą matką. Jej życie jest barwne, pełne przygód, przeprowadzek, los nie oszczędza jej od samego początku, jednak ona za każdym razem podnosi się, otrzepuje kurz i próbuje po raz drugi. Historię opowiada jej wnuczka, chociaż początkowo miała być to opowieść o matce autorki, Rosemary. To właśnie jednak jej matka namówiła pisarkę, by zajęła się życiem babki i to o nim napisała, ponieważ Lily miała ciekawsze, bardziej pasjonujące przygody. Uważam, że dobrze się stało, ponadto chciałabym bardzo przeczytać książkę "Szklany zamek", w której Jeannette opowiada o swoim własnym dzieciństwie. Polecam Wam "Nieokiełznane", gdyż możemy się z tej lektury wiele nauczyć, przede wszystkim tego, by zawsze dążyć do celu, by wszystko robić z pasją i wkładać w to całe serce. 


 


Na koniec cytaty z książki:


"Słyszeliśmy też o tym, że w eleganckich domach na wschodzie instaluje się kanalizację, ale w zachodnim Teksasie nikt jej nie miał i większość ludzi, łącznie z moimi rodzicami, uważała, że sam pomysł łazienki wewnątrz domu jest obrzydliwy. ' Na Boga, kto chciałby mieć w domu kibelek?' - pytał tata."


"Miej nadzieję na najlepsze i plan na najgorsze."


"Kiedy Bóg zamyka jakieś drzwi, otwiera okno. Od ciebie zależy, czy je znajdziesz."


"Podobno kiedy wraca się do miejsca, w którym się dorastało, ono zawsze wydaje się mniejsze."


"Zastanawiało mnie, jak ktoś może być tak durny. Pewnego razu przyszła na lunch jakaś Francuzka z miniaturowym pudlem, a kiedy pies zaczął szczekać, właścicielka przemówiła do niego po francusku.


-Ależ mądry pies - odezwała się Mim. - Nie wiedziałam, że psy znają francuski."


"Kiedy ktoś popełnia samobójstwo, sądzi, że zapomni o bólu, ale tak naprawdę tylko przekazuje go tym, których zostawia na świecie. "


"Życie jest za krótkie, kochanie, by martwić się o to, co inni o tobie myślą."


Książka jest październikową nowością wydawnictwa Remi.


 


 Recenzja pochodzi z mojego bloga 


http://asymaka.blog.interia.pl./?id=2398935 

Sylwia-T plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Bardzo interesująca książka, choć miałam małe wątpliwości na początku.
W ciekawy i zajmujący sposób przedstawiająca życie kobiety, która doskonale wiedziała czego chce, która nie poddawała się przeciwnościom, która znała swoją wartość, była dumna i odważna. Bardzo mi się spodobała postać Lily Casey Smith - urzekła mnie swoim ukochaniem życia oraz tym, że nie trwoniła czasu na "marzenie o marzeniach" ,ale błyskawicznie stawała do ciężkiej pracy, by je spełniać! To było w niej wspaniałe, nie dała się okiełznać, złamać i związać. Żyła w myśl maksymy swojego ojca "Miej nadzieję na lepsze, a plan na najgorsze".
Może kiedyś Jeannette Wals napisze jednak historię swojej matki, bo po tej lekturze naprawdę jestem ciekawa jej losów :)
KasiaiDaniel Linia koment
Przeczytane:2016-05-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,Posiadam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
teano Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Nieokiełznane. Opowieść prawdziwa Perska narzeczona
Laura Fitzgerald
Okładka - Nieokiełznane. Opowieść prawdziwa Wyspa Dusz
Sandi Tan
Okładka - Nieokiełznane. Opowieść prawdziwa Wyścig po miłość
Jane Costello
Okładka - Nieokiełznane. Opowieść prawdziwa Uwięziona w Raju
Romesh Gunesekera
Okładka - Nieokiełznane. Opowieść prawdziwa Szczęśliwy powrót
C.S. Forester
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów