Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Niepełnosprawność – w zwierciadle dorosłości

Remigiusz J. Kijak (red. nauk.)

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2012-02-01
Kategoria: Edukacyjne
ISBN: 978-83-7308-964-8
Liczba stron: 324
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Ludzkie życie w każdym z jego aspektów cechuje określona aktywność. Codzienność przejawiająca się w konkretnych działaniach wymaga nakładu sił, odpowiedniego poziomu rozumowania oraz świadomego współdziałania z innymi. W przypadku człowieka zdrowego, w pełni odpowiedzialnego za swoje słowa i czyny, sytuacja wydaje się prosta. Komplikacje następują wtedy, gdy stan fizyczny lub psychiczny danej osoby utrudnia albo uniemożliwia spełnianie przez nią określonych ról społecznych. Książka Niepełnosprawność – w zwierciadle dorosłości wylicza różne aspekty ludzkiego życia oraz pokazuje, w jaki sposób osoby dorosłe z problemami psycho-fizycznymi funkcjonują w każdej z wymienionych dziedzin.

 

W publikacji znalazły się przemyślenia autorów poszczególnych rozdziałów, które zostały oparte o bogatą literaturę przedmiotu. Część pierwsza obejmuje zagadnienia skoncentrowane wokół problemu dorosłości osób o różnych stopniach i rodzajach niepełnosprawności, a także analizę jej prawnych aspektów (ochrona i promocja praw ogólnych i szczególnych: zatrudnianie w zakładach pracy, mieszkalnictwo chronione, zawieranie związków małżeńskich, rehabilitacja i system świadczeń społecznych oraz problem ubezwłasnowolnienia). W drugiej części zanalizowano wartości kształtujące się w dorosłym życiu oraz zmierzono się ze wszystkim, co składa się na końcowy etap ludzkiego życia (starość, cierpienie i śmierć).

 

Publikacja zawiera konkretne przykłady osób, które na różne sposoby poradziły sobie (lub nie) z wejściem w dorosłość i dalszym funkcjonowaniem. Podano strategię dużych kroków, polegającą na radykalnej zmianie w sposobie udzielania pomocy osobom z trwałym uszkodzeniem organizmu. Wyliczono akty i dokumenty prawne, jasno określające sytuację osób niepełnosprawnych. Poruszono aspekt kształtowania autonomii oraz rozwijania kompetencji społecznych i indywidualnych. Zajęto się kryterium wartościowania, a także podmiotowością osób niepełnosprawnych. Wiele uwagi poświęcono również jednemu z najważniejszych aspektów życia człowieka, jakim jest seksualność, a także związanemu z nim problemowi małżeństwa i rodzicielstwa.

 

Niepełnosprawność...  omawia poruszone kwestie w sposób wyczerpujący. Pomimo tego, że należy do literatury specjalistycznej, język przekazu jest przystępny. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono bibliografię, zawierającą wykaz literatury polsko- i obcojęzycznej. Dodatek stanowią liczne tabele i schematy, obrazujące omawiane zagadnienia w sposób przejrzysty. Lektura przeznaczona jest dla psychologów, pedagogów oraz dla wszystkich, którzy mają kontakt z dotkniętymi niepełnosprawnością. Dzięki niej funkcjonowanie tych ostatnich może stać się znacznie łatwiejsze.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów