Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Niepokój

Maggie Stiefvater

Ocena ( 15 osób )
5.0
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2011-10-15
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-259-0371-8
Liczba stron: 440
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sylwia Szymkiewicz - Borowska

Akcja Niepokoju zaczyna się kilka miesięcy po zakończeniu Drżenia - poprzedniej części cyklu. Nastoletnia Grace Brisbane, za plecami nieszczególnie zainteresowanych poczynaniami córki rodziców, od kilku miesięcy ukrywa swojego ukochanego. Samuel Roth, bo o nim mowa, dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności, powstał z popiołów. Na szczęście, ogromnie niebezpieczny zabieg, któremu poddał się Sam, okazał się skuteczny. Po kilku tygodniach niepewności i braku znaków życia chłopakowi udało się przybrać ludzka formę i wrócić do ukochanej Grace. Niestety, zastrzyk z krwi, zainfekowanej bakteryjnym zapaleniem opon mózgowych, nie na każdego wilkołaka działa identycznie. Brat Isabel Culpeper po identycznym zabiegu zmarł, a dziewczyna w zasadzie z nikim nie mogła się tą informacją podzielić – w końcu wszyscy sądzili, że Jack nie żyje już od jakiegoś czasu. Chyba przede wszystkim ze względu na łączące je przeżycia, jak i na wiedzę, jaką posiadały, dziewczyny połączyła dość nietypowa przyjaźń, która z biegiem czasu przerodziła się w naprawdę mocną i trwałą więź.

 

Gdy więc w miasteczku Marcy Falls powoli zaczyna rodzić się wiosna, Sam w zasadzie mieszka u Grace, a Isabel jest jej najlepszą przyjaciółką. Kto jeszcze kilka miesięcy wcześniej pomyślałby, że sprawy mogą potoczyć się właśnie w tym kierunku? Niestety, budząca się wiosna przynosi nie tylko zmiany w życiu młodzieży. Jesienią stworzone zostały nowe wilkołaki i nie wiadomo, czego można się po nich spodziewać. Ponieważ Sam cudem ocalał, opieka nad nimi spada na jego barki. Niestety, chłopak zupełnie nie wie, jak radzić sobie z osobnikami, które są na tyle kruche, że nieustannie ulegają przemianie, to stając się człowiekiem, by za chwilę przemienić się ponownie w wilkołaka.

 

Do tego Grace zaczyna dziwnie „pachnieć” i wydaje się, że dopadła ją nieznana choroba. Z dnia na dzień strach o jej przyszłość staje się coraz silniejszy. Paraliżuje oboje nastolatków i nie pozwala im przeprowadzić spokojnej rozmowy na ten temat. a przecież to rozmowa jest kluczem do rozwiązania większości problemów. Czy Sam i Grace w końcu wyznają sobie, co ich gnębi? Czy wówczas nie będzie już za późno na takie wyznania? Co dzieje się z Grace? Czy Samowi uda się znaleźć sposób na uratowanie dziewczyny? A może to Cole, nowy członek sfory, pełniący w tej opowieści rolę "czarnego charakteru", rozwiąże zagadkę? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, trzeba po prostu przeczytać Niepokój Maggie Stefvater.

 

Z każdą przeczytaną stroną powieść wciąga coraz mocniej, tak, że nie można się od niej oderwać. Seria książek Maggie Stiefvater to jeden z najlepszych cykli powieściowych dla młodzieży. Książka, choć oczywiście jest typową powieścią paranormalną, skierowana jest do zdecodwanie szerszego grona czytelników. Autorka nie tylko przedstawia konkretną historię i jej bohaterów, ale też analizuje ich postępowanie, dzięki czemu dużo łatwiej można się z nimi identyfikować i - w końcu - wysunąć również odpowiednie wnioski. Dzięki powieściom tym dowiadujemy się, jak wielkie znaczenie ma w życiu przyjaźń i jak wiele znaczy miłość. Sam i Grace pokazują, jak walczyć z przeciwnościami losu, uczą czytelników pokory i pokazują, jak postępować w sytuacjach, które wydają się beznadziejne. To para niemal idealna, para, która powinna stanowić przykład dla innych nastolatków.

 

Powieść czyta się z zapartym tchem. Została napisana jasnym i przystępnym językiem. Maggie Stiefvater stworzyła bohaterów, w których chce się wierzyć i za którymi chce się podążać. Z całą pewnością każdy, kto sięgnie po historię Grace i Sama, będzie chciał poznać ich dalsze losy. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
chabrowacczyteln plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 ,
Drugi tom trylogii ,,Drżenie". Pierwszy bardzo mi się spodobał i byłam niezwykle ciekawa co autorka wymyśliła dalej. Podołała?
Z Samem sytuacja się już unormowała. Mogłoby być już wszystko dobrze, a tu coś dziwnego zaczyna dziać się z Grace. Dodatkowo jej rodzice za wszelką ceną chcę rozdzielić ją z ukochanym, a w stadzie pojawia się nowy wilkołak- Cole.
Jakoś tak zawsze mam z książkami z tej serii, że najpierw muszę się wczytać. Później wszystko już leci z górki i wprost nie mogę się od nich oderwać. Czytanie zajęło mi chyba tylko dwa dni, które były przerywane świątecznymi przygotowaniami. Obserwujemy tu bohaterów, którzy dojrzewają. Ich miłość bardzo nieśmiało i powoli rozkwita, pojawiają się nowe trudności i problemy. Historia, która rozgrywa się w Mercy Falls jest niesamowicie ciekawa i wciągająca.
Chcę jak najszybciej dowiedzieć się jak ta trylogia się skończy. Autorka utrzymała poziom z pierwszego tomu, było tak samo ciekawie. Jeśli ktoś zaczął serię i mu się spodobała to naprawdę polecam.
SITT18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Druga część wspaniałej trylogii Drżenie, równie wciągająca co pierwsza książka. Wilczy świat nigdy nie był dla mnie ciekawy, do chwili przeczytania tej historii. Mocno mnie zafascynowała i taką książkę polecam wszystkim, żądnym wzruszeń, na pewno się nie zawiodą.
catling plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
świetna książka
sylwiagrochala plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Druga część trylogii Drżenie. Trzyma w napięciu... trochę bardziej smutna, bardziej wzbudzająca poczucie tęsknoty, nakłaniająca czytelnika do docenienia tego, co się posiada... ból jaki czują bohaterowie, odczuwałam także ja czytając tę książkę... wszystko co wcześniej wydawało się być skomplikowane w tej części...jest trudne jeszcze bardziej. Ale... sądzę, że warto czuć ten ból i niepokój, aby doznać ..."ukojenia" trzeciej części...
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - fantastyka,
Po przeczytaniu części pierwszej jeszcze w tym samym dniu sięgnęłam po "Niepokój". Byłam bardzo ciekawa jak dalej potoczą się losy wilka i normalnej (jeszcze) dziewczyny. Ta część jest tak samo dobra jak pierwsza, a nawet lepsza. Więcej się dzieje, tempo przyśpiesza, miejscami jest strasznie, ale jedno się nie zmienia - wciąga niesamowicie.
Super książka, ale nie watro zaczynać od tej części, bo możecie się pogubić.
darinda plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
ciekawa :)
anita0201 Linia koment
Przeczytane:2016-09-14, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madi Linia koment
Przeczytane:2015-05-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
sitt20 Linia koment
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2013-09-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
JustBooks17 Linia koment
Przeczytane:2014-03-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Pożyczone od znajomych,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Gracenta Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mangaanime Linia koment
Przeczytane:2016-05-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie czytelnicze 26 książek 2013 rok,
Altaria Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Ruczek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów