Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Nieposłuszne dziecko. 8 kroków do poprawy zachowania

Russel A. Barkley, Christine M. Benton

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: eSPe
Data wydania: 2012-04-27
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7482-443-9
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Wychowanie jest długotrwałym procesem, mającym na celu przystosowanie dziecka do samodzielnego życia w społeczeństwie. Będąc jedną z form działalności społecznej człowieka, rozumiane jest jako zbiór czynności, zabiegów i procesów, mających na celu oddziaływanie na jego rozwój fizyczny, umysłowy, duchowy i moralny. Książka Nieposłuszne dziecko jest znakomitym poradnikiem praktycznym, z którego korzystanie bez wątpienia przyniesie pozytywne efekty. Podanie 8 kroków do poprawy zachowania czyni z niego obowiązkową lekturę dla rodziców, pedagogów, nauczycieli i wychowawców.

 

Autorzy, czerpiąc z doświadczeń dwudziestu lat pracy nad przyczynami oraz metodami leczenia ujemnych zachowań u dzieci, zebrali w całość wszystko to, co udało im się zaobserwować oraz przebadać, po czym wyciągnęli konstruktywne wnioski. Wprawdzie zaprezentowany w książce program wychowawczy jest jednym z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych programów szkoleniowych w Ameryce, jednak zapoznanie się z nim w rzeczywistości polskiej nie zawadzi. Ponieważ dzieci z zachowaniami opozycyjno-buntowniczymi rozwijają się wszędzie, praca zgodnie z założeniami poradnika sprawdza się również wśród rodzin zamieszkałych poza kontynentem amerykańskim.

 

Dwuczęściowa publikacja omawia problemy koncentrujące się wokół dziecka. Różne typy zachowań, niejednolite sytuacje domowe, konflikty rodzinne, osobowość i temperament dziecka, a także historia interakcji oraz nasycenie więzi rodzicielskiej - to tylko niektóre z czynników, mających bezpośredni wpływ na poszczególne zachowania. Zapoznanie się nie tylko z konkretnymi przypadkami, ale również z rozwiązaniami zaprezentowanymi w poradniku, pomoże wielu rodzicom sprostać wymaganiom, pokonać wciąż mnożące się problemy oraz zażegnać rodzące się konflikty.

 

Książka Nieposłuszne dziecko jest pełna wspaniałych pomysłów i określonych działań. Zawarte w niej gotowe schematy, szkice, formularze, zestawienia, profile, zadania domowe, testy pytań i odpowiedzi oraz sekwencje interakcji doskonale nadają się do wykorzystania w sytuacjach problemowych. Dodatek stanowi kwestionariusz, pomocny przy rozpoznawaniu zaburzeń zachowania u dzieci oraz materiały pomocnicze, traktujące o szkoleniach i grupach wsparcia dla rodziców (wraz z adresami pocztowymi i internetowymi). Ułożony w porządku alfabetycznym indeks pozwala lepiej zrozumieć omawiane treści.

 

Lektura zaliczana jest do specjalistycznych. By nie zawiodły tradycyjne środki i metody wychowawcze, zaleca się skorzystanie z 8 kroków, co bez wątpienia pomoże sprostać rodzicielskiej odpowiedzialności. Dzieci staną się wtedy milsze, bardziej chętne do współpracy i podatne na wskazówki wychowawcze, przez co zwiększy się ich przystosowanie oraz poziom osiąganych rezultatów. A na tym przecież zależy zarówno rodzicom, jak i wychowawcom.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów