Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Nieświęte duchy

Stacia Kane

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2010-05-27
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788324136766
Liczba stron: 368
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
Pogromczyni duchów

Nastał czas, w którym już nic nie jest oczywiste, namacalne i przewidywalne. Nastał czas, kiedy człowiek drży w obawie przed tym, co było i co będzie. Cała ludzkość, czyli zaledwie jedna trzecia osób zamieszkujących Ziemię przed Nawiedzonym Tygodniem (okresem, w którym upiory powstały z grobów i dokonywały mordów) zawdzięczała życie jednej religii, zdolnej kontrolować i pokonać duchy. Teraz Kościół Realnej Prawdy rządzi światem, a do swoich celów wykorzystuje specjalnie przeszkolonych ludzi.

Jednym z opłacanych przez Kościół wysłanników jest Chess, czyli Cesaria Putnam, bohaterka mrocznej i wizjonerskiej książki „Nieświęte duchy”. Autorka, Stacia Kane, zadebiutowała jako twórczyni tzw. urban fantasy, czyli historii rozgrywających się w realiach wielkomiejskich, a jej opowieść o łowczyni demonów Megan Chase została uznana za jeden z najlepszych paranormalnych tytułów 2008 roku. „Nieświęte duchy”, rozpoczynające najnowszą serię, mają duże szanse na przysporzenie Kane kolejnych sukcesów na tym mrocznym literackim polu.

Chess jest Demaskatorką, czyli czarownicą z ramienia Kościoła. To zawód słabo opłacany, z pensją ledwie starczającą na związanie końca z końcem. Utrzymanie się na powierzchni utrudnia też uzależnienie pogromczyni duchów, a długi za narkotyki rosną w zastraszającym tempie. Ultimatum, postawione przez dealera i alfonsa Bumpa, nie pozostawia jej wyboru – dziewczyna musi przepędzić z lotniska Chester jego pseudoastralnych mieszkańców, którzy zachowują się wyjątkowo perfidnie, mieszając w systemach sterowniczych samolotów (również tych z narkotykami).

Chess nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak piekielne kłopoty się pakuje, a odnalezienie dziwnego amuletu pokrytego pismem runicznym, to dopiero początek. Dodatkowo w mieście robi się niespokojnie, a aktywność złośliwych najeźdźców z innych wymiarów wzrasta. Nastał bowiem czas bliski Nawiedzonego Tygodnia i powtarzają się warunki atmosferyczne oraz astrologiczne, umożliwiające umarłym powrót. Tymczasem Kościół traci czujność i smacznie śpi, a na jego przedstawicielach bezkarnie żeruje człowiek w todze czyli Ereszdiran – „człowiek, który jest koszmarem”.

„Nieświęte duchy” to powieść wykraczająca poza wszelkie ramy i odstająca od nurtu wampirycznego. Mamy tu przerażającą, mroczną wizję nieodległej przyszłości, naznaczonej krwią pomordowanych przez upiory, mamy wierzenia, czarną magię i zwykłą ludzką podłość i chciwość. Na tle tego wszystkiego znajduje się znakomicie zarysowana przez Kane postać seksownej bohaterki z jej tatuażami i ektoplazmarkerem. Nie podchodź zatem zbyt blisko, bo rozpłyniesz się jak duch i nie będziesz mógł przeczytać kolejnej książki z serii. A wówczas Twoja dusza będzie potępiona na wieki, a Limaru nie dadzą Ci spokoju…

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Geronimo26 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-08-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Interesująca powieść z gatunku fantasy
kkiinnaa plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Ciekawy opis... Chętnie to przeczytam ;]
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Nieświęte duchy Mój obrońca
Jodi Ellen Malpas
Okładka - Nieświęte duchy Dziewczyna w ciemności
PAUW MARION
Okładka - Nieświęte duchy Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Nieświęte duchy Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Nieświęte duchy Sacrifice
Sharon Bolton
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów