Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Niewidzialny most

Jullie Orringer

Ocena ( 15 osób )
5.3
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2013-06-19
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7554-683-5
Liczba stron: 752
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Skazani na śmierć

 

Jahn Enoch Powell, brytyjski polityk, powiedział kiedyś, że Historia pełna jest wojen, o których każdy wiedział, że nie wybuchną. Nie inaczej było z II wojną światową – nikt nie przypuszczał, że jeden człowiek może porwać za sobą tysiące, że w imię czystości rasy ginąć będą miliony. Teraz, wiele lat po wojnie, zdajemy się nie dostrzegać, jak bardzo złudne jest poczucie bezpieczeństwa i jak niewiele w obliczu zagrożenia znaczą pakty o nieagresji czy przymierza pomiędzy krajami.

 

Również w 1937 roku nikt nawet nie spodziewał się, że już niedługo całym światem wstrząsną wybuchy bomb, więźniowie będą paleni w krematoriach, dokonywać się będzie podziału na ludzi i tych, którzy na to miano rzekomo przestali zasługiwać. W 1937 roku nikt nie spodziewał się, że marzenia o kobietach, studiach czy wspaniałej karierze zostaną zredukowane do tęsknoty za kawałkiem brudnego koca i kromką chleba. Ale wirus nienawiści już został wypuszczony, a jego ofiarami padli w pierwszej kolejności Żydzi…

 

Jednym z nieszczęśników, których wojna okradła nie tylko z marzeń, ale i miłości bliskich, jest Andras Lévi,  młody Węgier żydowskiego pochodzenia, bohater wstrząsającej powieść Julie Orringer. Autorka nagrodzonego zbioru opowiadań Jak oddychać pod wodą, który znalazł się na liście Notable Books dziennika „New York Times”, teraz podbija serca polskich czytelników. Najnowsza publikacja, Niewidzialny most, to kolejny dowód na wielki talent autorki, a także rezultat ogromnego nakładu pracy, jaka została włożona w napisanie tej opowieści o wojennych losach ludzi, z którymi los obszedł się wyjątkowo brutalnie. Opublikowana nakładem wydawnictwa Czarna Owca książka jest jedną ze Szmaragdowej Serii - cyklu książek opowiadających o ludziach zmuszonych do życia w burzliwych czasach, ludziach doświadczonych przez kolejne tragedie, ludziach, którzy upadają, a następnie znajdują w sobie siłę, aby odrodzić się niczym feniks z popiołów.

 

Andrasa poznajemy w przełomowym dla niego momencie życia. Właśnie wybiera się on do Francji, gdzie dzięki stypendium École Spéciale d`Aechitecture, studiować ma architekturę. Na Węgrzech podjęcie nauki na tym kierunku jest praktycznie niemożliwe. Wzmagają się bowiem antysemickie nastroje, a liczba studentów żydowskiego pochodzenia na interesującym go wydziale została ograniczona do sześciu procent.

 

Czas studiów to okres wytężonej pracy i intensywnej nauki języka, porażek i sukcesów, a także wydarzeń, które pozwalają powątpiewać w ludzi. Nawet w kosmopolitycznym Paryżu organizowane są demonstracje przeciwko Żydom, powstają antysemickie gazety, nierzadko dochodzi do aktów przemocy. Na dodatek w wyniku kolejnych ograniczeń na Węgrzech stypendium młodego studenta zostaje wstrzymane. Aby móc kontynuować naukę, Andras musi podjąć pracę, co - zważywszy na jego pochodzenie - nie jest łatwe.

 

Dopiero wizytówka poznanego w pociągu do Paryża mężczyzny, dyrektora teatru Sarah-Bernhardt, Novaka Zoltàna, otwiera mu drogę do angażu. Zostaje „chłopcem od wszystkiego”, jego talent plastyczny i doskonałe wyczucie proporcji zostają wykorzystane również przy tworzeniu scenografii. To dzięki pracy w teatrze, a właściwie dzięki zatrudnionej tam artystce, madame Gérard, Andras poznaje miłość swojego życia – kobietę, która zniewoliła jego serce i umysł, którą pojął za żonę wbrew całemu światu. Claire Morgenstern, a właściwie Klara Hàsz, to utalentowana nauczycielka tańca klasycznego. Starsza o kilka lat od Andrasa, będąca przez wiele lat kochanką i utrzymanką dyrektora teatru, matka szesnastoletniej Elisabet, jest "kobietą z przeszłością". Nikt jednak nie wie, jak straszną tajemnicę skrywa jej milczenie i jakie byłyby konsekwencje jej ujawnienia.

 

Jaką tajemnicę kryje przeszłość kobiety? Jak potoczą się dalsze losy pary kochanków? Czy Andras, przedstawiciel znienawidzonego przez Hitlera narodu żydowskiego, ma jakiekolwiek szanse na przetrwanie? Nie sposób opowiedzieć w kilku zdaniach wstrząsającej, pełnej bólu, cierpienia i łez historii nakreślonej przez autorkę Niewidzialnego mostu. To jedna z tych książek, której lektura nie tylko odkrywa przed czytelnikami bestialstwo II wojny światowej i redefiniuje pojęcie człowieczeństwa, ale stanowić też może przestrogę dla przyszłych pokoleń.

 

Posługując się językiem faktów, ale też językiem emocji, Orringer wciąga czytelników w wojenną zawieruchę, nie dając wytchnienia i nie znając litości. Snując opowieść o miłości, przyjaźni, lojalności, kreśląc niezwykłe więzy łączące rodzeństwo czy małżeńskie pary, autorka zatrzymuje w kadrze sens ludzkiego życia – dawać z siebie tyle, ile możemy.

 

Wojna składa się z nieprzewidzianych zdarzeń – twierdził Napoleon Bonaparte i miał rację. Nie tak miało wyglądać życie Andrasa, nie tak miały wyglądać jego relacje z rodziną. Miał pracować, projektując zapierające dech w piersiach budynki, a nie ładując drewno czy ciągnąc wozy w charakterze "konia pociągowego". Ale rozwoju wypadków nikt nie przewidział, nikt nie mógł wiedzieć, że eskalacja zła jest procesem postępującym błyskawicznie. Nikt nie mógł przewidzieć, że słowo "Żyd" stanie się wyrokiem śmierci, że przedstawiciele narodu wybranego przez Boga Jahwe zostaną oznaczeni niczym bydlęta.

 

Teraz, po latach, jakie dzielą nas od tych tragicznych wydarzeń, pozostaje jedynie pamięć o tych, którzy zginęli. Julie Orringer zatrzymała ich twarze na kartach książki, a historie tych, którzy wojny nie przeżyli oraz tych, którzy przetrwali są ogromnie sugestywne, bowiem autorka opierała się na wojennych wspomnieniach swoich dziadków. Bohaterowie Niewidzialnego mostu stanowią zatem pomnik dla tych, którzy byli świadkami martyrologii, tych, którzy z różnych powodów zostali uznani za podgatunek, przeznaczeni do likwidacji. Oni żyją na kartach książki, a w miarę lektury ożywają w sercach i umysłach czytelników. I tak będzie już zawsze…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-08, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - książki na lato,
Szmaragdowa Seria to cykl książek ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca, przedstawiających dzieje rodzin w trudnych czasach. Gdzie perypetie miłosne i dramaty historii splatają się, tworząc fascynujące wielowątkowe opowieści, pozwalające spojrzeć wstecz i zagłębić się w minione wydarzenia. Sięgając po „Niewidzialny most” wiedziałam, że będę musiała zmierzyć się z tematem trudnym, poruszającym moją wrażliwość i budzącym sprzeciw, ale nie przypuszczałam, że zakocham się w tej powieści.Głównym bohaterem książki jest Andras Levi, młodzieniec żydowskiego pochodzenia, mieszkający na Węgrzech, któremu udało się zdobyć stypendium do paryskiego Ecole Speciale na wydział architektury. Przed wyjazdem pewna dama z wyższych sfer prosi go o wysłanie z Paryża  listu do tajemniczej osoby C. Morgenstern, która okazuje nauczycielką baletu i bardzo szybko porusza serce chłopaka. Na pierwszy rzut oka różnica wieku między bohaterami wydaje się przeszkodą, ale to nadchodząca wojna i tajemnica z przeszłości Klary okażą się największym wrogiem ich wspólnej przyszłości.


Książka  podzielona jest na pięć części, opisujących wydarzenia przed wojną oraz okres wojenny i powojenny. Na początku czytelnik zostaje „przeniesiony” do Paryża 1937 roku, gdzie bohater wiedzie studenckie życie okraszone tęsknotą za domem, biedą, prześladowaniami i uczuciami, które budzą się w najmniej odpowiednim momencie. Zawiera nowe przyjaźnie i boryka się z problemami dnia codziennego. Drugi etap rozpoczyna się po dwóch latach, kiedy nieunikniona wojna i decyzje polityczne powodują, że Andras musi wracać na Węgry. Sytuacja w kraju sprawia, że zostaje zmuszony do rozpoczęcia tułaczki po obozach pracy i walki o przetrwanie osłodzonej chwilami szczęścia.Zdolności plastyczne autorki powodują, że czytelnik nie ma problemu z odnalezieniem się w klimacie przedwojennego Paryża i zaangażowanych w działania wojenne Węgier. Podróż nie tylko przez życie bohatera, ale i po ówczesnej Europie przychodzi w bardzo naturalny sposób. Styl autorki i konstrukcja fabuły sprawiają, że przez książkę niemal płynie się, a osiągnięcie drugiego brzegu nadchodzi zbyt szybko. Tak, książka ma ponad 700 stron, ale pochłania się ją jak ulubiony deser- początkowo delektujemy się, ale kiedy nasze zmysły zostają rozbudzone, nie potrafimy powstrzymać apetytu.Wydarzenia śledzimy z punku widzenia Andrasa, który odkrywa przed czytelnikiem swoje myśli, odczucia i emocje, a dzięki jego obserwacjom i spostrzeżeniom poznajemy innych uczestników wydarzeń, a także zdarzenia, których chłopak nie jest bezpośrednim świadkiem. Autorka ma dużą wiedzę na temat przedstawionego okresu, co  pozwoliło Jej oddać atmosferę tamtych czasów i doskonale wpleść fakty historyczne w fikcję literacką.Niewątpliwie w tej powieści wątek miłosny jest na pierwszym planie, ale książka niewiele wspólnego ma z romansem. Wielowątkowa fabuła sprawia, że Andreas i jego rodzina nie są jedynymi, których losy autorka ujawnia przed czytelnikiem. Większość osób, które pojawiają się w życiu głównego bohatera ma za sobą dłuższą lub krótszą historię i bagaż życiowych doświadczeń.„Niewidzialny most” to opowieść o ludziach, mających tak jak my marzenia, plany na przyszłość, którym wojna odebrała możliwość realizacji zamierzonych celów. Zamiast cieszyć się życiem musieli walczyć o przetrwanie nie tylko z oprawcami, ale z głodem i chorobami. Bohaterowie są bardzo wiarygodni, a ich zachowanie nie budzi wątpliwości, co bardzo ułatwia czytelnikowi zrozumienie podejmowanych przez nich decyzji i łączących ich relacji.Julie Orringer stworzyła bardzo realistyczną opowieść o miłości, przyjaźni i poświęceniu dla drugiego człowieka. Zabrała czytelnika w niepowtarzalną podróż, dostarczając mu pełną gamę wrażeń i emocji od radości, przez wzruszenia po smutek, żal i łzy. Stworzyła mu możliwość zmierzenia się z okrucieństwem wojny, śmiercią oraz uczuciami, które stają się siłą napędową działań człowieka i nie pozwalają mu się poddać. Karty historii nie pozostawiają złudzeń, co do wpływu Holocaustu na losy Żydów, a jednak śledzenie tych wydarzeń „od wewnątrz” pozwala „zobaczyć” znacznie więcej.Po lekturze tej książki długo nie mogłam dojść do siebie, miałam mętlik w głowie i mnóstwo pytań bez odpowiedzi, choć autorka doprowadziła do zakończenia wszystkie wątki. Uwielbiam książki, które poruszają mnie do głębi i zmuszają do refleksji. Sprawiają, że mam ochotę krzyczeć, bo emocjonalny rollercoaster masakruje moją wrażliwość.„Niewidzialny most” to jedna z lepszych książek, jakie miałam przyjemność przeczytać. W tej powieści jest wszystko, co niezbędne, aby dostarczyć czytelnikowi wrażeń na najwyższym poziomie. Ja zakochałam się w niej i myślę, że każdy kto po nią sięgnie, nie będzie wobec niej obojętny - POLECAM.

Isgenaroth plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,E-book,Mam,
Przeczytałem już wiele pozycji traktujących o rozwiązaniu kwestii żydowskiej w trakcie trwania II Wojny Światowej. Za sprawą książki ,,Niewidzialny most" dostałem możliwość wniknięcia w rzeczywistość przedwojenną oraz wojenną węgierskich Żydów. Mogłem śledzić dramatyczne losy bohaterów tej niewątpliwie pasjonującej powieści, wraz z nimi przeżywać tragedie, ale także cieszyć się ich szczęściem. W tej wielowątkowej, epickiej powieści znalazłem wszystko, czego czytelnik oczekuje od porywającej historii, takiej, która zawładnie naszym sercem, czasem, emocjami i myślami.

Holocaust na Węgrzech można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich, ten, nazwijmy go znacznie łagodniejszy, trwał do marca roku 1944, kiedy to wojska niemieckie wkroczyły na Węgry i rozpoczęły okupację tego państwa. Do tego czasu przywódca węgierki Miklos Horthy, będący sojusznikiem Hitlera, sprzeciwiał się deportacjom Żydów, a wszelkie sankcje dotyczące ludności żydowskiej miały w miarę łagodny charakter i nie stanowiły tak ogromnego zagrożenia dla życia, zdrowia i majątków, jak to miało miejsce w innych państwach, które nie znajdowały się w obozie sojuszników Niemiec.
,,Niewidzialny most" w większości poświęcony jest właśnie temu pierwszemu okresowi i opowiada o losach i perypetiach młodego węgierskiego Żyda Andrasa Levi, któremu towarzyszymy podczas tragicznej historii jego życia. Spędzając z nim oraz innymi bohaterami dość długi czas, przyzwyczaimy się do nich, znajdziemy wśród nich tych, których polubimy oraz takich, którzy będą działać nam na nerwy i szczerze będziemy ich nienawidzić. Akcja powieści rozwija się leniwie, nie znajdziemy w niej szybkiego rozwoju zdarzeń, z przejęciem obserwujemy perypetie życiowe Andrasa, współczując mu i jego najbliższym nieszczęść, które niesie za sobą wojna i problematyka Holocaustu.

Dla mnie, jako czytelnika zaznajomionego z taką problematyką, byłoby wszystko dobrze, ale... No właśnie, w powieści tej występuje pewne ,,ale". Kiedy czytelnik wraz z akcją dociera do roku 1944, w którym jak wspomniałem zaostrza się polityka wobec węgierskich Żydów, okazuje się, że autorka czas ten traktuje po macoszemu. Okres ten obejmuje końcowe rozdziały książki, w których brakuje pełnego naświetlenia sytuacji Żydów w ogarniętej wojną Europie. Doprowadza to do tego, że książka może zafałszować prawdziwy obraz Holocaustu i sytuacji Żydów zamieszkujących tereny w Europie, gdzie szaleje terror, a komory gazowe i krematoria działają pełną parą praktycznie już od 1942 roku. Zdaję sobie sprawę, że rozwinięcie tematu obozów koncentracyjnych skutkowałoby zwiększeniem objętości i tak sporych rozmiarów powieści, jednak uważam, że w takiej sytuacji autorka powinna inaczej rozplanować jej budowę. Może wtedy udałoby się także uniknąć nudnawych momentów w fabule, które niestety w tym tekście się znalazły.
To chyba jedyne moje zarzuty wobec tej powieści. Nie wpływają one jednak tak bardzo na moją końcową ocenę, gdyż zdaję sobie sprawę, że autorka w swej książce chciała przedstawić wiernie losy ludzi na podstawie prawdziwych historii. Oczywiście bardzo polecam przeczytanie ,,Niewidzialnego mostu" który zapamiętany będzie przeze mnie jako powieść o wielkiej miłości, ogromnej chęci życia, lojalności, oraz ogromnej sile chęci niesienia pomocy.

Ocena: 4,5/6
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2014),Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,
Bez wątpienia jest to książka naszpikowana emocjami i przeżyciami i jednocześnie wzbudzająca wiele emocji. Jedna z takich którą każą się zastanowić jak jeden człowiek może tak bardzo nienawidzić drugiego i tak bardzo dążyć do jego zagłady.... Pytanie na które chyba nie ma odpowiedzi.... Myślę, że długo nie otrząsnę się po tej historii i długo jeszcze będę wspominać Andrasa i Klarę... Polecam gorąco każdemu zapoznanie się z ich historią!
moniapili plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Wspaniała... Nic już nie mogę dodać do pozostałych recenzji. Polecam!
magdkos plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,52 książki 2014,
Zupełnie przypadkiem trafiłam na książkę w bibliotece. Nie przeraziła mnie jej grubość wręcz zachęciła do podjęcia wyzwania.
Ta książka to dla mnie geniusz. Wszystko od postaci , po fabułę, po zakończenie było dopracowane,idealne.. Żyłam życiem głownego bohatera i bohaterki. Przeżywałam śmierć i płakałam jak dziecko . Takie książki kocham miłością bezgraniczną. Zmieniają mój punkt widzenia , zmieniają moje poglądy i sprawiają,że czuję się szczęśliwa.
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Empik :),
Książka sporej grubości co troszku zniechęcało mnie do podjęcia się jej przeczytania.
Jest to jednak świetna powieść opisująca czas tuż przed wybuchem II wojny światowej oraz czas jej trwania. Zazwyczaj trzymam się z daleka od książek historycznych jednak te opisujące czasy II wojny światowej mogę zaliczyć do książek godnych przeczytania.
Głównym bohaterem książki jest młodzieniec Węgier żydowskiego pochodzenia. Dostaje od stypendium w Paryżu na wydziale architektury. Spełnienie prośby pewnej damy sprawia że bohater poznaje nauczycielkę baletu. Jest ona starsza od niego i wydaje się że ta różnica wieku będzie największym ich problemem. Jednak nadejście wojny i tajemnica z przeszłości baletnicy okazują się ich największym problemem.
Betsy plusminus Linia koment
,,Niewidzialny most", mówiąc krótko, to powieść warta wszelakiej uwagi. Nie traktujmy jej jak typowego romansu z wojną w tle, bowiem byłoby to wielką ujmą dla tej książki. Julie Orringer, co trzeba przyznać, wykreowała naprawdę barwne postaci i połączyła ich naprawdę niezwykle bogatym uczuciem. Co więcej, chociaż porusza ciężką tematykę, to każdy zdoła odnaleźć w niej coś dla siebie, coś, co zdoła go oczarować i wprawić w nieskrywany zachwyt. Takie powieści pamięta się bardzo długo i ja na pewno będę o niej pamiętać. Zachęcam do poznania losów Klary i Andrasa - ich historia to duże emocjonalne bogactwo, które z pewnością mile odczujecie...
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - książki na lato,
Julie Orringer stworzyła bardzo realistyczną opowieść o miłości, przyjaźni i poświęceniu dla drugiego człowieka. Zabrała czytelnika w niepowtarzalną podróż, dostarczając mu pełną gamę wrażeń i emocji od radości, przez wzruszenia po smutek, żal i łzy. Stworzyła mu możliwość zmierzenia się z okrucieństwem wojny, śmiercią oraz uczuciami, które stają się siłą napędową działań człowieka i nie pozwalają mu się poddać. Karty historii nie pozostawiają złudzeń, co do wpływu Holocaustu na losy Żydów, a jednak śledzenie tych wydarzeń ,,od wewnątrz" pozwala ,,zobaczyć" znacznie więcej.

Po lekturze tej książki długo nie mogłam dojść do siebie, miałam mętlik w głowie i mnóstwo pytań bez odpowiedzi, choć autorka doprowadziła do zakończenia wszystkie wątki. Uwielbiam książki, które poruszają mnie do głębi i zmuszają do refleksji. Sprawiają, że mam ochotę krzyczeć, bo emocjonalny rollercoaster masakruje moją wrażliwość.

,,Niewidzialny most" to jedna z lepszych książek, jakie miałam przyjemność przeczytać. W tej powieści jest wszystko, co niezbędne, aby dostarczyć czytelnikowi wrażeń na najwyższym poziomie. Ja zakochałam się w niej i myślę, że każdy kto po nią sięgnie, nie będzie wobec niej obojętny
pinkcafe plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
W najbliższym czasie na pewno nabędę.
Erziest plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
zajebista
Elia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KarenKa Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2015-04-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,II wojna światowa,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sylzia Linia koment
Przeczytane:2014-11-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2014 r.,
Missy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MalaGosia21 Linia koment
Przeczytane:2013-11-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Moira Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Poema Linia koment
Przeczytane:2013-11-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2013-07-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
jurata Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,
Shi4 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-07-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów