Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Niewolnice władzy

Lydia Cacho

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2013-11-20
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 9788377585009
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Nika

Łatwo wypowiedzieć się na temat powieści, których akcja jest fikcją. Wyzwaniem staje się wyrazić opinię na temat literatury faktu. Na temat, który dotyczy tak naprawdę ogółu, całego społeczeństwa, ale dotyka najbardziej kobiet. 

 

Lydia Cacho to reportażystka oraz aktywistka, walcząca o prawa kobiet. To silna kobieta, której mimo licznych prób nie udało się złamać. Cacho nic nie powstrzyma przed dążeniem do prawdy, nie liczy się ona z tym, że lista jej wrogów rośnie nie tylko w jej rodzinnym kraju – Meksyku, ale wraz z ukazaniem się Niewolnic władzy również na całym świecie. Amnesty International uznało ją za najbardziej znaną dziennikarkę śledczą i obrończynię praw kobiet w Meksyku. Nagradzana była za swoją działalność na rzecz praw człowieka przez Human Rights Wacht, Oxfam i UNESCO. Niewolnice władzy to zaś zbiór reportaży o handlu ludźmi.

 

Handel ludźmi (ang. Trafficking in personos): proceder polegający na naborze, przewożeniu, nielegalnej adopcji dzieci, nakłanianiu do prostytucji lub ukrywaniu osób siłą i groźbą zmuszanych do podległości w celu ich późniejszego wykorzystania.*

 

Dziennikarka w swoim reportażu przedstawiła ogrom informacji z całego świata, które sama zdobywała. „Zajrzała” w najciemniejsze zakamarki państw i odkryła ich mroczne tajemnice. Niewolnice władzy przedstawiają współczesne niewolnictwo, zwłaszcza seksualne. Cacho skupia się głównie na kobietach zmuszonych do nierządu. Autorka przeżycia tych kobiet drobiazgowo przedstawia czytelnikom na łamach reportażu.

 

Niewolnice władzy konfrontują z odwiecznym tematem tabu – prostytucją. Nikt nie chce o tym rozmawiać, mimo że wszyscy doskonale wiedzą, że taki problem istnieje. Cacho jednak stanowczo wyłamuje się z tego milczenia i otwarcie mówi, że niewolnictwo i handel ludźmi dalej istnieje, że nie jest to tylko historia.

 

Prostytucja w większości krajów jest nielegalna lub legalna, ale nie regulowana, choć i tak w tych państwach rozwija się nierząd. Są też takie państwa, w których prostytucja jest legalna, np. Turcja, gdzie na szeroką skalę rozwinęła się tak zwana seksturystyka. Meksykańska dziennikarka szczegółowo opisała też Izrael, Palestynę, Japonię, Birmę, Argentynę, Meksyk, ale także Kambodżę, będącą mekką dla ludzi korzystających z usług prostytutek.

 

Cacho w swoim reportażu pokazuje, kto tak naprawdę odpowiada za stworzenie całego systemu niewolnictwa. Odpowiedź jest prosta – mafie. Zapytacie zapewne, dlaczego prostytucja, pornobiznes, handel ludźmi rozwinęły się na skalę światową? Najlepiej to opisuje sama autorka:

 

Niewolnictwo seksualne jest skrajną formą wykorzystywania ludzi, podporządkowaną kapitalistycznemu modelowi wzrostu zysku i redukcji kosztów. Jeśli kobiety i dziewczęta pracują przez dwa lata za darmo, rosną dochody, a jakiekolwiek koszty uboczne bardzo szybko się zwracają, szczególnie w sytuacji, gdy utrzymanie niewolnika jest tak tanie.

 

Prostytucja stała się biznesem, który przynosi ogromne dochody w skali roku, dlatego mafie na równi z handlem narkotykami i bronią skupiły się na tym tak chętnie.

 

Niewolnice władzy to dwanaście reportaży, w których dokładnie opisany został nie tylko handel ludźmi, ale autorka wskazuje także, co wspólnego z rozwojem prostytucji ma wojsko, jak mafie radzą sobie z prawem, ale możemy też dowiedzieć się, jak i na czym polega pranie brudnych pieniędzy. W skład książki wchodzą też wnioski, które są syntezą związku pomiędzy władzą a zniewoleniem. Autorka pokusiła się też o zamieszczenie słowniczka, w którym zawarte są najważniejsze terminy używane w książce.

 

Książka Lydii Cacho okazuje się wstrząsająca. Niektóre fragmenty czy zdania czytałam po kilka razy – nie dlatego, że nie rozumiałam. Rozumiałam aż za bardzo… I nie potrafiłam, nie potrafię wyobrazić sobie opisywanych sytuacji… Każda kobieta zrozumie Niewolnice władzy. Żadna nie chciałaby znaleźć się w takiej sytuacji.

 

Jestem po prostu kobietą, która wędruje szlakiem zła, szukając kogoś, kto zna, być może utopijne, rozwiązanie problemu, jak uchronić ludzkość przed swoim własnym okrucieństwem.

 

Czemu kobiety muszą tak cierpieć? Czemu mężczyźni wykorzystują ich delikatność, bezbronność? Czemu? Gdzie podziały się dobro i współczucie dla drugiego człowieka? Dlaczego po świecie stąpają takie monstra, nie szanujące wolności innego człowieka? Takie pytania nasunąć się muszą podczas lektury tej publikacji.

 

Nie potrafię opisać utworu Lydii Cacho tak, jak bym chciała. Tej książki nie da się opisać i nie należy jej dogłębnie streszczać, a jedynie przybliżyć temat. I powiedzieć, że Niewolnice władzy powinien przeczytać każdy. Wszyscy powinniśmy szukać środków, aby rozwiązać ten światowy problem. Jednak najbardziej ten reportaż powinien być skierowany do kreatur, które zmuszają niewinne kobiety, ale też dzieci do nierządu, do ludzi, którzy korzystają z tych ofert.

 

* wszystkie cytaty pochodzą z książki: Lydii Cacho Niewolnice władzy

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kjakksiazka plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:

Niewolnictwo? Czy, aby na pewno ta era już za nami? Świat poszedł  do przodu. Kto by pomyślał, że w dzisiejszych czasach kraje, które mogłyby wydawać się cywilizowane stosują tego typu praktyki. Handel ludźmi to termin często będący tematem nie wygodnym, budzącym strach i kompromitacje. Dlaczego wysoko postawieni przedstawiciele rządowi milczą w sprawach naruszania seksualności, cielesności oraz wolności? 
 
Cykl reportaży Lydii Cacho ‘Niewolnice Władzy’ to spis relacji meksykańskiej dziennikarki, która narażając swoje własne życie starała się zebrać jak najwięcej informacji na temat globalnego szerzenia się prostytucji i handlu żywym towarem.
 
Turcja, Izrael, Japonia, Argentyna, Meksyk to państwa na ogół często odwiedzane przez turystów. Wiąże się z tym silne zapotrzebowanie na usługi seksualne. Autorka w swoim reportażu ukazuje nam kulisy działań zorganizowanych i dobrze prosperujących grup mafijnych, zarabiających na sprzedaży dziewczynek i młodych kobiet. Wszystko po to by zaspokoić rządze klientów i wypełnić swoje i tak już grube portfele. W pozycji mamy do czynienia z budzącymi gęsią skórkę relacjami dziewczyn, którym udało się wydostać z piekła. Piekła, które zesłali ludzie. Książka to nie tylko kobiety, to też wywiady z osobami zajmującymi się od lat zbieraniem faktów na temat sutenerstwa. Dzięki tym wzmiankom ‘Niewolnice władzy’ stają się prawdziwym dokumentem, którego autentyczność ciężko będzie podważyć.
 
Całość jest dla mnie niezbitym dowodem na to, że handel żywym towarem to jeden z najbardziej dochodowych nielegalnych biznesów na świecie. Bulwersujące fakty nie jednokrotnie doprowadzały mnie do frustracji, a przejmujące relacje pełne upokorzenia, smutku do wzruszenia. Krótko mówiąc taki scenariusz może napisać tylko i wyłącznie samo życie. Handel ludźmi, prostytucja, niewolnictwo to wszystko jest wokół nas. Lydia Cacho umiejętnie daje nam do zrozumienia, że powinniśmy mieć oczy szeroko otwarte, bo nigdy nie wiadomo czy wyjeżdżając na obczyznę do pracy, nie spotka nas to o czym nikt nawet nie chce myśleć. Warto być uświadomionym brutalnością tego świata. Jestem jak najbardziej za tym, żeby coraz więcej takich książek pojawiało się na polskim rynku wydawniczym. Zainteresujmy się tematem, a wierzę, że kiedyś będziemy w stanie pomóc wielu istnieniom, ukrywającym się w cieniu panującego zła.
 

Pamiętajmy tylko jedną ofiarę na sto tysięcy udaje się uratować!


coolmamma plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-17, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013 ,Mam,Recenzenckie,

"Tirówki" to określenie zna chyba każdy z nas. Kojarzy się jednoznacznie. To panie lekkich obyczajów, o wątpliwej reputacji, świadczące usługi seksualne przy najbardziej ruchliwych polskich drogach. Chyba każdy choć raz widział jedną z tych kobiet, które niezależnie od pory roku czy pogody, w skąpych strojach i z intensywnym makijażem przechadzają się wzdłuż pobocza w oczekiwaniu na klienta, który podjedzie swym autem i wraz z jedną z nich uda się w bardziej zaciszne miejsce celem skorzystania z oferowanych przez nią usług. Co myślimy, gdy widzimy "tirówkę"? Jakie uczucia w nas budzi? Wstyd? Zażenowanie? Pogardę? Zainteresowanie? Współczucie? A co czujemy, gdy widzimy dom publiczny, który w polskich warunkach często mieści się tuż za rogiem, a może nawet w bloku, piętro wyżej czy klatkę dalej? Czy choć przez chwilę zastanawiamy się, co tak naprawdę kryje się za drzwiami takich miejsc? Czy myślimy o powodach, dla których prostytutki wybrały taką a nie inną drogę życiową? I czy rzeczywiście to był ich dobrowolny wybór?

Mówi się, że prostytucja to najstarszy zawód świata, lecz czy rzeczywiście można ją rozpatrywać w tych kategoriach? Czy oferowanie własnego ciała można traktować tak jak każdą inną pracę? Czy można uznać, że wykorzystywane w najróżniejszy, często brutalny sposób najbardziej intymne części ludzkiego ciała są jedynie narzędziem służącym do osiągania korzyści finansowej? I kto rzeczywiście tę korzyść odnosi? Czy jesteśmy absolutnie przekonani, że prostytutka to osoba, która lubi swoją "pracę" i czerpie z niej satysfakcję?

Lydia Cacho, ceniona reportażystka i niestrudzona aktywistka walcząca o prawa kobiet w swej najnowszej książce "Niewolnice władzy", będącej niezwykle poruszającym i niepozostawiającym nikogo obojętnym zbiorem reportaży, ukazuje w bardzo bezpośredni, brutalny i pełny sposób meandry współczesnego seksbiznesu, handlu ludźmi i obojętności współczesnych możnych tego świata na krzywdy z tymi zjawiskami związane. Autorka nie boi się mówić głośno o niewygodnych, zwłaszcza dla władz, tematach. Śmiało pokazuje świat współczesnej prostytucji, za którym kryje się po prostu niewolnictwo na miarę XXI wieku. Cacho rozmawia z prostytutkami, sutenerami, przedstawicielami organizacji humanitarnych, przedstawicielami służb porządkowych i w końcu reprezentantami władz. Z rozmów tych wyłania się brudny i przerażający obraz. Świat seksbiznesu pełen jest bowiem przemocy, jest okrutny i bezwzględny. Nie liczą się kobiety, dziewczyny a nawet małe dziewczynki, które stają się ofiarami pedofilii. One są jedynie towarem, który póki jest użyteczny, sprawny ma zarabiać na siebie, bez względu na koszty, oczywiście koszty, które ponoszą sprzedawane. Najważniejsze są pieniądze, które można zarobić.

Lydia Cacho w "Niewolnicach władzy" pokazuje krok po kroku mechanizmy w oparciu o które funkcjonuje świat współczesnej prostytucji. Porusza przy tym problem zorganizowanych grup przestępczych, które nierzadko są wspierane przez najwyższe władze państwowe, które jednocześnie na arenie międzynarodowej chcą uchodzić za obrońców uciśnionych i walczących z patologiami, w tym handlem żywym towarem. Mówi również o towarzyszącym tym zjawiskom praniu brudnych pieniędzy.

Prostytucja, pedofilia, handel ludźmi, pranie brudnych pieniędzy, mafia są wszędzie. Są tam, gdzie jest na nie zapotrzebowanie. Popyt rodzi podaż, nieważne czy mówimy o żyjących w skrajnej nędzy sprzedawanych za niewielkie sumy birmańskich dzieciach czy młodych Amerykankach padających w Japonii ofiarami zwyczajów inicjacyjnych Yakuzy.

Autorka skupia się przede wszystkim na całościowym przedstawieniu złożonego charakteru współczesnej prostytucji i handlu ludźmi. Jednocześnie przedstawia również postulaty zmian i daje pomysły na rozwiązanie wielu palących problemów. Jej słowa są przemyślane, sądy wyważone a wskazywane drogi, którymi winien podążyć współczesny świat nie pozostające w sferze pobożnych życzeń.

"Niewolnice władzy" to książka niesamowicie poruszająca. Autorka starając się być obiektywnym obserwatorem rzeczywistości często ulega silnym emocjom. Z uwagi na poruszane tematy, nie można się jej jednakże dziwić. Świat ukazany przez Lydię Cacho jest bowiem przerażający. Niestety zagłębiając się w treść książki powoli acz dobitnie dociera do czytającego, że to o czym pisze autorka to wstrząsająca i bolesna prawda. I coraz bardziej otwiera się oczy, nie ze zdziwienia, lecz z przerażenia. Ta książka z pewnością wywrze niezatarty ślad w umyśle i sercu każdego, kto odważy się poznać brzydką i nad wyraz smutną prawdę o współczesnym świecie. Sprawi, że widząc dziewczynę czekającą na klienta w zbyt kusej spódniczce zastanowimy się czy przypadkiem nikt jej nie krzywdzi, czy może nie potrzebuje pomocy, czy my coś możemy zrobić, by odmienić jej los. W zatrważającej większości przypadków prostytucja nie jest dobrowolnym wyborem, jest rodzajem zniewolenia. Pomyślmy o tym.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
TheTrack Linia koment
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ali9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów