Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Niezwykłe kobiety

Jaffe Deborah

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2006
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 8374950099
Liczba stron: 232
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

„Kobiety wynalazły nowe typy kominów i metody ich czyszczenia, udoskonaliły pasty i środki do polerowania, rolety okienne i zawieszki do zasłon, kuchenki, garnki i sprzęt kuchenny, świece i lampy gazowe, wieszaki na ubrania, meble, schody pożarowe, urządzenia do prania i zmywania i wiele innych produktów. Wprowadziły ulepszenia w pokojach dziecinnych i przyłożyły rękę do dekoracji całych wnętrz. Nie zapomniały też o recyklingu ścieków” – czytamy w książce Deborah Jaffe „Niezwykłe kobiety. Od nalewki na szafranie do latających maszyn”.

 

Publikacja ta ma na celu uświadomienie czytelnikom, jak ogromną rolę w dziedzinie wynalazków odegrała żeńska część społeczeństwa, jest też wyzwaniem rzuconym mężczyznom. Okazuje się bowiem, że przedsiębiorcze i pomysłowe kobiety potrafiły znacznie usprawnić pracę i poprawić komfort codziennego życia. Ich praktyczne i często proste rozwiązania prowadziły do ułatwienia rutynowych czynności – przy wynalazkach zaś wykazywały się odwagą, zdolnościami, smakiem oraz zmysłem obserwacji – umiały dostrzec potrzeby określonych grup społecznych i wytworzyć lub zaprojektować przedmioty im niezbędne. Książka, co tu ukrywać, jest hołdem złożonym wynalazczyniom.

 

Obejmuje lata 1637 – 1914 – otwiera ją rok przyznania pierwszej kobiecie patentu, zamyka – wybuch pierwszej wojny światowej. Autorka śledzi rozwój kobiecych badań i wynalazków, opisuje drogi dochodzenia do pomysłów i nierzadko żmudne realizacje. Zamieszcza w książce rysunki, projekty, schematy, szablony i wzory, które były podstawami (lub ilustracjami) dla urzędów patentowych. Zaznacza przy tym, że poza opisanymi w „Niezwykłych kobietach” historiami istnieje – a właściwie istniało – mnóstwo wynalazków przejętych i opatentowanych przez mężów, ojców czy braci – wskutek czego prawowitym wynalazczyniom odebrane zostały nie tylko gratyfikacje pieniężne, uznanie i szacunek, ale również miejsce w podręcznikach historii. Jest też publikacja Muzy rehabilitacją kobiet-uczonych – „o kobietach i ich osiągnięciach historia zbyt długo milczała”. Teraz część z nich zostanie wysławiona.

 

Książka Deborah Jaffe to prezentacja wybranych badaczek i wynalazczyń – nie byłoby możliwe opisanie wszystkich: takie przedsięwzięcie wymagałoby znacznie większej objętościowo pracy, ale i stworzenia rejestru wszystkich twórczych kobiet – taki spis zaś nie istnieje; wiele nazwisk przepadło w mrokach historii. Często dane kobiet-twórców wylatywały z pamięci potomnych, a przeciw kobietom było też prawo – zabraniające do 1822 roku rejestrowania wynalazków przez mężatki. Są w książce informacje na temat „kobiecych” rewolucji w dziedzinie mody – panie musiały w końcu dostosować strój do jazdy na rowerze, rozluźnić gorsety, zadbać odpowiednio o zabezpieczenie fryzury i kapelusza przed deszczem, produkować kosmetyki, usprawnić prace domowe – pranie, zmywanie czy gotowanie.

 

Wśród praktycznych zdobyczy znalazły się między innymi zamykane próżniowo słoiki, pokrowce na butelki, szafki kuchenne, maszyna do krojenia chleba i smarowania kromek masłem, zabawki dla dzieci i wielofunkcyjne meble. Wśród patentów znajdują się też śmieszne dzisiaj wynalazki – aparat do korygowania kształtu ust, zwalczanie alkoholizmu męża odpowiednią dietą czy „rękawiczki do samoobrony i innych celów” dla samotnie podróżujących kobiet. Kobieca pomysłowość dotyczyła rozmaitych dziedzin, a mniej lub bardziej praktyczne wynalazki raz zaskakiwały precyzją i pomysłowością autorek, to znowu bawiły. Nie można jednak ich twórczyniom odmówić wyobraźni. Są u Jaffe i anegdoty – jak ta o pewnym panu, który ukradł jednej z wynalazczyń pomysł i opatentował go, zarzuty o plagiat odpierając „koronnym” argumentem, że niemożliwe jest, by kobieta coś takiego wymyśliła. Pan ów sprawę sądową przegrał, patent wrócił do prawowitej pomysłodawczyni – raz jeszcze okazało się, że dla kobiet nie ma rzeczy niemożliwych. Książkę zamyka spis przyznanych Brytyjkom i Amerykankom patentów – lista chronologiczna usprawnień oraz pomysłów wprowadzonych w życie przez kobiety.

 

Lektura to niezwykle ciekawa, gdyż odsłania świat do tej pory zbywany milczeniem. Uświadamia, że nie trzeba należeć do grona intelektualistek, by zasłynąć własnym wynalazkiem – wystarczy odrobina wyobraźni, zmysł praktyczny i odwaga w walce o swoje prawa.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów