Recenzja książki: Noce waniliowych myszy. Wybór wierszy

Recenzuje: Adrianna Michalewska

życie może się zmienić w ułamku

sekundy

ale czasem może to zająć

lat. (to ty mi powiedz co to znaczy)

Oto Charles Bukowski, samorodny talent, mistrz zagospodarowywania obrzeży języka, amator wyścigów końskich, miłych pań, niekoniecznie z dobrych domów, przyjaciel butelki z rozweselającą zawartością i samotników, poszukujący powierników w podrzędnych spelunkach.

Pisał jak żył, szybko i pod wpływem chwili. Jego poezja, podobnie jak proza, to uwiecznione, jak na fotografii, bez retuszu, życie w kraju szczęścia. Nie zaprzątał sobie głowy wyszukanymi formami i zabiegami stylistycznymi. Pisał, bo to lubił i dzięki pisaniu udało mu się siedemdziesiąt kilka lat życia, które do łatwych bynajmniej nie należało.

Nie szukał metafor, intertekstualności, piętrowych porównań. Ludność, jak mówił, przyprawiała go o mdłości, więc kogo obchodzą jej rozterki? Nie czuł się przedstawicielem beat generation. On kochał Amerykę, kraj, który przygarnął go jako dwulatka, gdy wraz z rodzicami opuścił Niemcy i pozwolił na bycie sobą. A dzięki tej wolności narodziła się legenda outsidera, wielbiciela wolności, hazardzisty, alkoholika, mężczyzny unurzanego w rozpuście i kontestacji wszystkiego.

mogę usiąść i zwymiotować

na klawiaturę

ale to zawsze

moje wymiociny. (Chopin Bukowski)

Wydaje się, że w rzeczywistości było jednak inaczej. Bukowski nie skończył jako alkoholik znaleziony w przydrożnym rowie. Doświadczył w swoim życiu ojcostwa i umarł w ramionach kochającej go kobiety. A przede wszystkim: wydał w ciągu czterdziestu lat tworzenia pięćdziesiąt tomów zawierających prozę i poezję. Odżegnując się od powinności obywatelskich, idealnie wpisał się w świat, w którym żył. Amerykański sen stał się także jego udziałem. A, wbrew swym deklaracjom, nie uciekał od wrażliwości.

Bicie ludzkiego serca:

zaduszonego na śmierć w Missouri;

oblanego gorącym woskiem w Bostonie;

upieczonego jak ziemniak w Norfolk;

zagubionego w górach Allegheny; (twardsza niż siekana wołowina z kukurydzą-)

Tym razem wydawca przygotował dla czytelników zbiór, którego kanwą są tomiki: Światło błyskawicy za górą, Z obłędu odsiąć słowo, Płonąc w wodzie, tonąc w ogniu, Miłość to piekielny pies. Niewiele tu puent, mało efektownych fraz, trudno znaleźć gry asocjacyjne, piętrowe metafory, magię podwójnego znaczenia, symbolizm. Jeśli Bukowski pisze o bólu, to nie dotyczy to bólu istnienia.

Wlazłem do jacuzzi nie od tej strony i skręciłem prawą

nogę w kostce, co samo w sobie było dość fatalne, a wieczorem upiłem się

ze scenarzystą z telewizji i z jednym aktorem (moje życie jako komedia)

Poezja Bukowskiego to kakofonia sprzeczności. Prosty świat robotnika i listonosza i wyszukana muzyka klasyczna, przekleństwa i Chopin czy Czajkowski, alienacja, ucieczka przed natrętnymi fanami i nieustanne poszukiwanie ludzi w otchłaniach brudnych knajp, sprzedajne kobiety, złodziejki i uczciwe w swej prostocie brzydkie i naiwne dziewczęta, których nikt nie kocha. Poezja Bukowskiego to zapis świata, a ten przecież nigdy nie jest jednoznaczny.

Słabością zaproponowanego tomu jest jego niekompletność, specyficzny brak szerszego rozumienia twórczości Bukowskiego, który można uzyskać tylko przez kontakt z jego prozą. Tym lepiej, że Noce waniliowych myszy pojawiały się na polskim rynku z jednoczesnym wznowieniem między innymi, Faktotum i Najpiękniejszej dziewczyny w mieście. Dopiero w szerszym kontekście poezja pisarza wydaje się zrozumiała. I zachwycająca. Bardzo polecam.

innej drogi nie ma.

i nigdy nie było. (znaczy chcesz być pisarzem?)

Kup książkę Noce waniliowych myszy. Wybór wierszy

Zobacz opinie o książce Noce waniliowych myszy. Wybór wierszy
Z obłędu odsiać słowo, wers, drogę
Charles Bukowski0
Okładka ksiązki - Z obłędu odsiać słowo, wers, drogę

Z obłędu odsiać słowo, wers, drogę to zbiór nowych wierszy, do tej pory niepublikowanych, przygotowanych do druku przez poetę, choć wydanych w 2003 roku...

O miłości
Charles Bukowski0
Okładka ksiązki - O miłości

Dopełniający tryptyk (,,O pisaniu" i ,,O kotach") tom ,,O miłości" to zbiór poezji zarazem surowej i delikatnej, portretujący Starego Świntucha w chwilach...