Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Nocny pociąg do Lizbony

Pascal Mercier

Ocena ( 5 osób )
4.4
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2014-03-05
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7392-518-2
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Na podstawie tej filozoficzno-refleksyjnej powieści powstał film. W roli tytułowej można zobaczyć Jeremy'ego Ironsa, który wydaje się jednak zbyt silną osobowością dla odegrania postaci głównego bohatera. Ten jest bowiem profesorem filologii klasycznej, dziwakiem kochającym starożytne słowa, pasjonującym się koniugacjami i szukaniem pochodzenia wyrazów. Raimund Gregorius, zwany przez uczniów Mundusem, jest człowiekiem, który niewiele oczekuje od życia. Całe je spędził w jednym miejscu, zajmując się studiowaniem martwych języków. Został nauczycielem w tym samym gimnazjum, które sam skończył. Po rozwodzie z żoną nie zmienił swoich obyczajów, żyjąc według ściśle ustalonego schematu. Dzień po dniu tak samo.

 

Z codzienności wyrywa go nagle obraz kobiety na moście, z którego ta zamierzała skoczyć. Mundus, po usłyszeniu jak wypowiada ona słowo „Portugues” czuje, że całe jego dotychczasowe istnienie się zatrzymało, a on sam musi zrobić coś, by wreszcie odzyskać nad nim kontrolę. Pod wpływem impulsu zaczyna uczyć się portugalskiego, a potem tłumaczyć otrzymaną w księgarni książkę portugalskiego lekarza Amadeu de Prado. Słowa napisane przed trzydziestu laty na drugim końcu kontynentu zdają się otwierać w Raimundzie jakąś zakazaną furtkę. Stary filolog porzuca dobrze znane Berno i jedzie do Lizbony z nadzieją, że dowie się czegoś o autorze. A może także spotka Portugalkę z mostu?

 

Powieść stanowi zapis jego podróży i poszukiwań sensu życia. Motyw zatem stary. Ale w tym przypadku wzbogacony o sporo rozważań filozoficznych, wyczytanych z książki de Prado. Nasz bohater utożsamia się z jego słowami. Nie wie jeszcze, że przyjdzie mu poznać dramatyczną historię rewolucji, w której niemałą rolę odgrywają decyzje podejmowane czasem z pozoru przypadkowo. Będzie też miłość, śmierć, porywy emocji - bardzo południowe w swym charakterze.

 

Jego podróż jest także odkrywaniem siebie, tego, że człowiek wcale nie musi być taki, jakim przyzwyczaił się być. Nie musi żyć dzień za dniem, bezrefleksyjnie godząc się na rutynę. Mundus jest przykładem, że w każdym momencie można rzucić wszystko i wsiąść do pociągu do Lizbony.

 

W prozie tej zawarte jest jeszcze jedno przesłanie. De Amado poszukuje sensu w sobie samym, dostrzegając jak krótki czas jest nam przeznaczony na istnienie. Próbuje rozgryźć dylemat: czy warto angażować się w ratowanie świata, czy lepiej skupić się na sobie, na analizowaniu własnej duszy. To odwieczny dylemat filozoficzny, wywodzący się jeszcze od Platona i Arystotelesa. Niby wiemy, że rzeczywistość, którą postrzegamy, jest tylko cieniem pojawiającym się w jaskini, z drugiej jednak strony nie możemy oderwać od niej wzroku. Symboliczne są tu okulary głównego bohatera. Przez długie lata korzystał z usług jednego okulisty w Bernie. Gdy stracił okulary w Lizbonie i musiał sprawić sobie nowe, okazało się, że miał je źle dobrane. W nowych zaczął widzieć lepiej i więcej. Żył więc w świecie iluzji, nie widząc wszystkiego takim, jakim jest naprawdę.

 

Nocny pociąg do Lizbony to także książka o słowach zawartych w książkach, o tym, co można za ich pomocą przekazać innym. Jak się okazuje, słowa, choć odzierane ze swych pierwotnych znaczeń, czego świadom jest zwłaszcza filolog, wciąż przekazują te same prawdy. Czy jednak umiemy je odczytać?

 

Nie jest to powieść lekka, łatwa i przyjemna. Film podkreśla motywy przygodowe, książka skupia się raczej na tym, co tkwi głębiej, ale to już specyfika różnic pomiędzy tymi mediami. Warto więc sięgnąć do prozy Merciera i zatrzymać się na dłuższą chwilę.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
greenlady plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Podróż w głąb
Leciwy nauczyciel z Berna nie spodziewał się by nadchodzący właśnie dzień miał różnić się od wszystkich poprzednich. Tymczasem w drodze do pracy spotyka na moście Portugalkę, która szykuje się do samobójczego skoku. Jedno słowo wypowiedziane przez uratowaną kobietę porusza struny duszy Raimunda, z których istnienia nie zdawał sobie sprawy. Wiedziony ciekawością nabywa książkę portugalskiego autora, którego refleksje i przemyślenia stają się swego rodzaju mapą dla leciwego nauczyciela. Gdzie go zawiodą? Przynajmniej do Lizbony, ale nie będzie to koniec podróży.
Bardzo refleksyjna i wciągająca powieść, przez którą czytelnik płynie na fali rozważań głównego bohatera i jego literackiego przewodnika. Niezwykle ciekawa analiza emocji, które towarzyszą człowiekowi prze całe życie i decyzji, które niepostrzeżenie wywracają nasze życia do góry nogami.
whisky plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-06, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Kindle,
#Portugalia #języki klasyczne #szachy #rewolucja #niespodziewane zmiany w życiu
Niesamowicie chaotyczna książka. Główny wątek Mundusa - z niewiadomych przyczyn wędrującego po Europie i odkrywającego historię życia Prado - łączy się z fragmentami książki tego ostatniego, partiami szachów i generalnym rozmyślaniem o życiu. Nic z resztą nie wnoszącym. Całość jest dla mnie bardzo sztuczna. Mężczyzna spotyka kobietę, która inspiruje go do wyjazdu na drugi koniec Europy - ale nie próbuje się nic o niej dowiedzie. O pewnym autorze książki za to chce wiedzieć wszystko. I to wszystko, wszyscy spotkani na drodze obcy ludzie, bardzo chętnie mu opowiadają. Jakby świat był łamigłówką, a wszyscy przechodnie poszlakami. Dziwne, że nikt nie zatrzaśnie mu drzwi przed nosem.
[spoiler]
Nic z tej podróży też nie wynika, nie dochodzimy do żadnych wniosków, nic się też nie wyjaśnia. Z trudem przedzierałam się przez ostatnie rozdziały, bo nie lubię nie kończyć książek. A jednak ta bardzo kusiła, żeby po prostu dać sobie spokój. I trzeba było, bo samo zakończenie też nic nie wnosi.
blackolszi plusminus Linia koment
Książka zupełnie nie w moim stylu. Zdecydowanie preferuję pozycje z wartką akcją, wątkiem kryminalnym itp.
Z jednej strony Nocny pociąg jest "mądrą" książką, która zmusza do refleksji nad życiem, nad tym, jakich dokonaliśmy wyborów, czy na pewno nie żałujemy tego, że obraliśmy taką a nie inną ścieżkę życiową. Jest swego rodzaju motorem napędowym dla ludzi szukających zmian w swoim monotonnym i ponurym życiu - zupełnie tak jak punktem zapalnym było dla Gregoriusa przypadkowe spotkanie z kobietą w czerwonym płaszczu.
Ale z drugiej... dla fanatyka wszelkiego rodzaju thrillerów i kryminałów, była to dość nudna powieść. Niby pouczająca i zmuszająca do myślenia, ale brakowało w niej jakiejś akcji, napięcia, jakiegoś "przytupu". Nocny pociąg jest, jak dla mnie, dość leniwą, jednostajną pozycją, która chwilami powodowała u mnie lekkie zagubienie, jeśli chodzi o narrację.
Czy warto było wyjść poza swój gust książkowy? Na pewno nie był to czas zmarnowany, bo zmusił do jakichś przemyśleń i poniekąd lekko zarysował rewolucję goździków, o której do tej pory tak naprawdę nawet nie słyszałam, jednak nie był czystą przyjemnością jak moje ukochane kryminały.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,Wyzwanie - książki zekranizowane,
Mowa jest srebrem, a milczenie złotem, jak mówi przysłowie. Jednak może osobę ważącą każde słowo i bezlitośnie piętnującą każdą wypowiedź będącą jedynie chęcią mówienia nie niosącą sensu, właściwie jest nazwać złotnikiem słów?

,,Nocny pociąg do Lizbony" jest opowieścią o Gregoriusie, filologu klasycznym i nauczycielu, zamkniętym w świecie książek i starożytnych tekstów. Zdarzenie, zdawać by się mogło, że nieistotne, wywołuje zwrot w życiu naukowca. Zaskakując sam siebie podąża do Lizbony śladem znalezionej w antykwariacie książki i jej autora. ,,Nocny pociąg do Lizbony" to ,,próba poznania siebie samego poprzez poznanie cudzego życia", jak twierdzi sam autor Pascal Mercier.

Książka zadziwia, ponieważ niezwykle dogłębnie analizuje myśli i wątpliwości dotyczące istotnych zagadnień życia człowieka, a sens przemyśleń niejednokrotnie bywa odkrywczy i genialny w połączeniu w pięknem poezji słowa.
Niestety, bywają też fragmenty niepotrzebnie rozciągające temat i powtórzenia treści. Momentami rozważania sięgają wręcz zbyt głęboko lub w moim odczuciu są niecelne. Uważam, że zamiast zagłębiać się i ciągle roztrząsać te same aspekty życia, a tym samym zamartwiać się nimi, należy po prostu żyć.

,,Nocny pociąg do Lizbony" to książka dla cierpliwych, dla lubiących głębokie rozważania na tematy egzystencjalne, dla rozkoszujących się pięknem słowa pisanego, dla tych, którzy od literatury nie potrzebują szybkiej akcji, a celową powolność.

Na podstawie książki został nakręcony film i choć w szczegółach fabuły różni się od powieści, to jest uroczo niespieszny i... zachwycający. Ekskluzywna uczta dla umysłu.

Polecam.
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
joakrz1983 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
magda690 Linia koment
Przeczytane:2015-02-03, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - książki zekranizowane,
break
Okładka - Nocny pociąg do Lizbony Królowa Pomorza
Andrea Camilleri
Okładka - Nocny pociąg do Lizbony Słoń
Sławomir Mrożek
Okładka - Nocny pociąg do Lizbony Listonosz
Charles Bukowski
Okładka - Nocny pociąg do Lizbony Śmierć detektywa
Rhys Bowen
Okładka - Nocny pociąg do Lizbony Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce
Franceska Michalska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów