Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Noora

J.K. Johansson

Ocena ( 5 osób )
5.8
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2015-06-18
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788308055908
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Srebrny wisiorek z aniołem  

Sprawa Laury Anderson zostaje oficjalnie zamknięta po tym, jak znaleziono w morzu jej ciało. Nieszczęśliwy wypadek - czyli upadek ze skały. Może trochę dziwny jest stwierdzony po autopsji wysoki poziom hormonów we krwi Laury, spotykany u kobiet leczonych na bezpłodność, ale jakoś przecież można to wytłumaczyć. W wersję o wypadku nie za bardzo wierzą Miia i Korhonen. Tylko co robić, kiedy szef Korhonena uważa sprawę za zakończoną? Zawiedzeni rozwojem wypadków są również niektórzy postronni obserwatorzy sprawy Laury. Jak to, nie ma zabójcy? Nie ma brudów, które można by wywlekać i spisków, które należałoby ujawnić? A może los coś im jednak podrzuci?

Noora to koleżanka z klasy pięknej Laury. Niektórzy mogliby sądzić, że jej dobra przyjaciółka. Nic z tych rzeczy. Laura była duszą towarzystwa, Noory się nie zauważa. Nie zaprasza na imprezy, wykorzystuje się ją. Nie traktuje się jej poważnie. Dziewczyna nie ma chłopaka, nie ma przyjaciółek. Nawet kiedy opowiada na policji o tym, że widziała, jak jakiś mężczyzna zepchnął Laurę ze skały, na nic to nie wpływa. To przecież oczywiste, że dziewczyna za wszelką cenę chce zwrócić na siebie uwagę. Że ma problemy z samą sobą. Potajemnie prowadzony przez nią blog o fikcyjnej, bogatej, pewnej siebie dziewczynie mógłby być na to dowodem. Tylko, że mało kto wie, że Noora żyje na granicy dwóch światów. Ktoś jednak wydaje się zdawać z tego sprawę. Noora dostaje od pewnej firmy charakterystyczny wisiorek z aniołem. Taki sam, jaki miała Laura i jaki posiadała zaginiona kiedyś siostra Mii.

Suska Korhonen marzy o byciu policjantem, jak jego dziadek. O prowadzeniu śledztwa. Trudno się dziwić, że korzysta z okazji i zadaje pytania niebezpiecznym ludziom, nie do końca uświadamiając sobie zagrożenie. Efektem jest śmierć w siłowni, która ma wyglądać na nieszczęśliwy wypadek. Wypadek jednak zupełnie nieprawdopodobny w przypadku tego chłopaka. Rodzina Korhonena i on sam są wstrząśnięci. Szef odsuwa go od bieżących spraw. Policjant wie, że śmierć Laury i Suskiego coś łączy. Być może jest to osoba zabójcy.

Noora, drugi po Laurze tom trylogii Miasteczko Palokaski, to sprawnie napisana, dynamiczna powieść sensacyjna. Nie można jej nazwać typowym kryminałem, wyjaśnianie zagadek nie jest w niej bowiem jedynym tematem. Narracja składa się z wielu obrazów, z prób spojrzenia na wydarzenia z różnych stron, różnymi oczami. Nie ma tu jednak równoległych wersji wydarzeń, są pojedyncze ujęcia, nie zawsze zachowujące ciągłość, koncentrujące się na pewnych sytuacjach, pomijające inne. Czytelnik nie jest w stanie wyrobić sobie pełnego obrazu sytuacji. Dostaje tylko skrawki, z których trudno ułożyć pełny, jednoznaczny obraz.

Powieść Noora, podobnie jak Laura, nie jest opisem rzeczywistości. Zbyt są pogmatwane, zbyt przerysowane, zbyt barwne i fascynująco mroczne. Mniej przypominają one serial Miasteczko TwinPeaks, bardziej Morderstwa w Midsomer, gdzie spokojna prowincja jest terenem wyrafinowanych morderstw, perwersji, mrocznych tajemnic, skrytych za pozornie spokojnym, zdawałoby się nudnym życiem. Pewne zjawiska dotykające realnego świata są tu pokazywane w sposób mocno wyolbrzymiony, atrakcyjny dla spragnionego mocnych wrażeń czytelnika. Seks wydaje się wszechobecny w życiu każdego - i to ten wyrafinowany, obsesyjny, niewiele mający wspólnego z uczuciem, miłością, więcej z żądzami, nie zawsze zdrowymi namiętnościami. Seks ma służyć jako swoista pułapka nęcąca, jako przynęta na czytelnika. Wpisuje się mimochodem w element wszechobecnej kultury porno. Jest rodzajem obsesji, która niczym pandemia zaraża umysły nie tylko młodych, ale i starszych, statecznych ludzi. Dużą rolę pełnią w powieści (i całym cyklu) uzależnienia: od internetu, od portali społecznościowych, zakupów, używek, seksu, kłamstw. Większość postaci nie mówi prawdy, większość ma mniej lub bardziej mroczne tajemnice. Autorzy ukrywający się za pseudonimem J.K. Johansson podrzucają co chwilę kolejne tropy. Nowe fakty, które zmieniają optykę i ocenę tego, co już wiemy. Jakiś drobiazg potrafi dać opowieści nowy impuls i poprowadzić ją w innym, nierzadko zaskakującym kierunku.

Noora nie jest równa. Początkowa jedna trzecia książki praktycznie jest opisem życia, seksualnych doświadczeń, prywatnych problemów kilku postaci. Sprawy kryminalne stoją tu raczej na uboczu. Pozytywnym przełomem staje się śmierć Suski. Narracja nabiera wtedy tempa, pojawiają się nowe wątki. Powieść jest odrealniona, choć bez wątków paranormalnych, ale zarazem ma w sobie coś pociągającego. Jest bardzo sprawnie napisana, dynamiczna, wielowątkowa. Nie nuży, intryguje, zaskakuje licznymi zwrotami akcji. Logika nie zawsze jest tu najważniejsza, liczy się raczej mroczność fabuły, wyrazistość i barwność postaci, komplikowanie świata i relacji między ludźmi. Również dosyć umiejętne schlebianie przez autorów gustom współczesnego czytelnika.

Możemy być pewni, że nie wszystko zostanie wyjaśnione w tym tomie trylogii. Wszak czeka na nas jeszcze jedna historia, o Venli. Być może wtedy rzucone zostanie światło na wszystkie głęboko skrywane tajemnice miasteczka Palokaski.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Po tylu miesiącach oczekiwania wreszcie udało mi się wypożyczyć "Noorę" i od razu musiałam ją przeczytać. To książka dosłownie na jedno popołudnie.
Drugi tom fińskiego kryminalnego cyklu, którego akcja osadzona jest w Palokaski. Śmierć nastoletniej Laury zostaje uznana za wypadek, jednak Miia nie potrafi odpuścić i wraz z Korhonenem prowadzi śledztwo na własną rękę. Jednocześnie stara się uporać z uzależnieniem od Internetu i ułożyć swoje popaprane życie osobiste, z mizernym skutkiem, bo wciąż jak magnes powraca do socjopatycznego Anttiego.
Tytułowa Noora to pogubiona nastolatka, która ma dość bycia niezauważaną i życia w cieniu zmarłej Laury. Zaczyna prowadzić bloga jako Madde, szpanująca wymyślonymi imprezami, cudownym chłopakiem i otaczająca się wspaniałymi gadżetami. Blog Madde szybko zyskuje na popularności, a nastolatka zapętla się w kłamstwach i ściąga na siebie niebezpieczeństwo. Zarazem jest kolejną bohaterką, na której szyi zawisł naszyjnik z aniołkiem.
Plusy:
+ Miia, która niczym buldog zrobi wszystko, żeby odkryć prawdę o zaginionej przed laty siostrze Venli i śmierci ojca. Kolejne pytania, które się nasuwają: czy ojciec Mii nie został zamordowany? Co się stało z Venlą?
+ Szokujące zabójstwo Saski, wnuka Korhonena, który chciał iść w ślady dziadka i wykryć brudy związane ze śmiercią Laury.
+ Tożsamość socjopatycznego zabójcy, która była dość przewidywalna, ale jednocześnie potrafiła zaskoczyć. Jak Miia poradzi sobie ze świadomością, że mężczyzna, z którym sypiała jest mordercą?
+ Nikke i Suski - dwójka totalnych popaprańców, ich wieczne kłótnie, którą dają nadzieję na niezłą awanturę w 3 tomie. Obsesja Suski by zostać matką i jej powiązania z "aniołkami".
+ Tiina Ojantaus, której jest wszędzie pełno i która zjawia się w najdziwniejszych miejscach, wydaje się trzymać połowę miasteczka w swoich szponach.
+ Zakończenie!! Jak można w takim momencie kończyć książkę? Czuję, że to Noora jest w bagażniku samochodu, biedna, naiwna dziewczyna, która pewnie nawet po śmierci nie zostanie dostrzeżona. Ale co z tym wszystkim ma wspólnego psychiatra Mii? Kolejna zagadka do rozwiązania!
Uwielbiam tę trylogię! Pełna ekscytujących przygód, brudnych relacji między bohaterami, układów panujących w szkole, pragnieniu bycia kimś i zaistnienia w sieci.
Minusy:
- Za krótka!!
Z niecierpliwością czekam na "Venlę" i rozwikłanie wszystkich wątków sprawy. Moja wyobraźnia totalnie oszalała po lekturze "Noory".
Eviva plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Trudno byłoby znaleźć drugi taki serial kryminalny jak ,,Miasteczko Twin Peaks". Surrealistyczny, duszny nastrój niczym z sennego koszmaru, pozornie ,,zwyczajna" sprawa morderstwa nastolatki, która wcale nie była tak niewinna, jak sądzili jej rodzice - i praktycznie brak logicznego rozwiązania. Coś jakby daleki przodek ,,Z archiwum X". Nic dziwnego, że podziałał on tak silnie na ludzką wyobraźnię. Fascynacja ,,Twin Peaks" przetrwała aż do dziś, a dowodem na to jest trylogia ,,Miasteczko Palokaski" fińskiego pisarza J.K. Johanssona. Pierwsza część nosiła tytuł ,,Laura", natomiast druga - ,,Noora".
Po znalezieniu ciała Laury Anderson miasteczko nieco się uspokaja, choć wielu ludzi nie może uwierzyć w nieszczęśliwy wypadek. Szczególnie szkolna psycholog, Miia Pohjavirta i jej brat Nikki są skłonni doszukiwać się w całej sprawie czegoś więcej niż tylko banalny przypadek nastolatki, która upiła się podczas imprezy i spadła ze skały. Nie wierzy w to również policjant Korhonen. Wizyta Noory, koleżanki Laury, w gabinecie Mii dolewa oliwy do ognia. Nastolatka twierdzi, że ona będzie następną ofiarą. Miia nie wie, co o tym myśleć. Sama wciąż prowadzi prywatne śledztwo. Popycha ją do tego nie tylko pragnienie poznania prawdy, ale i niezaleczona rana z przeszłości. Siostra Mii i Nikkiego pewnego dnia zniknęła bez śladu i nigdy nie ustalono, co się z nią stało. Wyznanie Noory budzi jej niepokój. Zdaje sobie sprawę z tego, że egzaltowana dziewczyna niekoniecznie mówi prawdę, co jednak podsunęło jej taki pomysł? Nie wie, że dziewczyna żyje podwójnym życiem: na co dzień jest szarą uczennicą, ignorowaną przez szkolne środowisko, a w Internecie figuruje jako fascynująca Madde, bogata, elegancka i zepsuta panna. Alter ego pomaga zwalczyć uczucie, że jest gorsza od innych i prowadzi puste, pozbawione sensu życie. Jej słowa o tym, że będzie następną ofiarą, nie sprawdzają się. Owszem, dochodzi do następnej śmierci, ale ofiarą jest zupełnie kto inny...
Nie mogę powiedzieć, żebym należała do fanów ,,Miasteczka Twin Peaks". Atmosfera tego serialu była dla mnie odpychająca i nigdy nie obejrzałam go do końca. Natomiast trylogia J.K. Johansson wciągnęła mnie od początku. Jest napisana w wyjątkowo ciekawy sposób, pozbawiona typowej dla literatury skandynawskiej rozwlekłości. Wydarzenia są opowiadane z punktu widzenia różnych osób - starego policjanta, jego wnuka, szkolnych psychologów i młodej dziewczyny, nie potrafiącej odnaleźć sensu w życiu. To opowieść na wskroś współczesna, świat w którym wszechwładnym monarchą jest Internet, mogący wynieść człowieka na sam szczyt albo zniszczyć. Dobrym przykładem jest wirtualna Madde, pusta, nic nie warta snobka, ale sieć kreuje ją na gwiazdę i jako taka jest postrzegana. Z drugiej strony to medium może być bardzo użyteczne, jeśli umie się je właściwie wykorzystać.
J.K. Johansson stworzył w swej trylogii galerię realistycznych postaci. Niewiele miejsca poświęca na opis każdej z nich, ale wydaje się, że nie ma potrzeby by mówił o nich coś więcej. I tak czytelnik ma je przed oczami jak żywe. Autor posiada niezwykły dar opisywania. Wystarczy kilka jego słów, żeby zobaczyć oczyma duszy całą scenę ze wszystkimi szczegółami. Trylogia, której dwie części wyszły już w Polsce, a trzecia jest zapowiadana, to wspaniała lektura, godna polecenia czytelnikom, niezależnie od ich zainteresowań, a niezawodne Wydawnictwo Literackie zadbało również o jej oprawę. Papier jest świetnej jakości, a okładka, choć może wydawać się skromna, w najlepszym guście.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
beatrycze66 Linia koment
Przeczytane:2016-05-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
JoannaR Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Margarita1980 Linia koment
Przeczytane:2015-08-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
AlicjaC Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
annis16 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
paulina-i3 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Safran Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
greta89 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2015-06-30, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów