Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Norwegian Wood

Murakami Haruki

Ocena ( 30 osób )
4.9
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2006
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7319-833-4
Liczba stron: 472
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: kina

Ta nostalgiczna powieść zaczyna się od słów piosenki Beatlesów o tym samym tytule i tak jak piosenka opowiada o spotkaniu chłopaka z dziewczyną. Spotkaniu, które na zawsze go zmieniło. Przyniosła autorowi ogromny sukces. Tylko w Japonii sprzedano 3,5 miliona egzemplarzy. Tokio, koniec lat sześćdziesiątych: jazz, wolna miłość, dzieci kwiaty, protesty na uczelniach. Toru Watanabe spotyka piękną Naoko. Ich wzajemna fascynacja i uczucie obciążone są samobójczą śmiercią ich wspólnego przyjaciela i depresyjną naturą dziewczyny. Wkrótce w życiu Toru pojawia się Midori, zwolenniczka niezależności i swobody seksualnej. Obie kobiety są dla młodzieńca bardzo ważne. W kręgu miłości, przyjaźni i śmierci, Watanabe staje się dojrzałym mężczyzną. Jest to jedna z najpiękniejszych książek o stawaniu się dorosłym. Głównym wątkiem jest inicjacja - społeczna, światopoglądowa i seksualna, która dla bohaterów stanowi wyzwanie, ale też szansę na potwierdzenie własnej wyjątkowości. Spokojny, powolny i prosty styl pisania Murakamiego czynią książkę łatwą w odbiorze i bardzo wciągającą. Jest to chyba najbardziej realistyczna powieść z całego dorobku Murakamiego, nie znajdziemy w niej żadnych elementów magicznych, metafizycznych ani nierzeczywistych światów, tak charakterystycznych dla jego pozostałych powieści. W zamian za to otrzymujemy sentymentalną historię o miłości i przyjaźni, opowiedzianą w sposób, który Japończycy uznali za swój manifest pokoleniowy. Według mnie jest to jego najlepsze dzieło, które warto przeczytać i to nie jeden raz.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
violabu + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Wiem, jak wysoką ocenę ma Haruki Murakami na świecie. W książce "Norwegian Wood" jednak nie znalazłam elementów, którymi bym się zachwyciła. Jeśli chodzi o styl, to na pewno duże znaczenie ma przekład. Nigdy nie odda tego, co oryginalny język autora (którego niestety nie znam). Zatem forma mnie nie porwała. Zawiedziona byłam też postawą głównego bohatera. Oczywiście odnosząc do moich poglądów. Zrozumiałe, że nie wymagam, by bohater zachwowywał się podług moich reguł życiowych. Jednak poznając go podczas czytania, zaczęłam odnosić o nim sympatyczne wrażenie. Dlatego też pod koniec powieści czułam się zawiedziona jego postawą. Jedynym plusem było dla mnie poznanie sytuacji młodych ludzi w latach 60 w Japonii, co dało mi pewien pogląd na ten temat. Zdziwiona byłam, jak blisko Japończykom i Europejczykom do siebie. Przygotowana byłam na poznawanie innej kultury, innych relacji pomiędzy ludźmi i innych zachowań, innych motywacji ich działania. A tutaj - pełne zaskoczenie. Pozytywne. Jednak to za mało, abym ze swojego punktu widzenia zwykłej czytelniczki mogła wysoko ocenić tę pozycję.
zaczytana_owca plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,z biblioteki,
Akcja toczy się spokojnie, bez pośpiechu i wartkiej akcji, ale w żadnym razie nie jest nudna. Autor używa niezwykle wysublimowanego języka opisując niewesołe wszakże sprawy, ale czyni to bez zbędnego patosu. Całość jest przedstawiona w przystępny dla czytelnika sposób. Niemniej postępowanie jednej z bohaterek, Midouri, momentami mnie irytowało (ech te jej obrażanie się na głównego bohatera z błahych powodów..) to całość oceniam bardzo wysoko.
Pauline plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-06, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Po długich namowach sięgnęłam w końcu po Murakamiego, polecanego mi wielokrotnie. Jednak moje pierwsze spotkanie z tym Panem nie okazało się niczym specjalnym. Przeciętna historia z przeciętnymi bohaterami (choć częściej irytującymi). Styl również mnie nie zachwycił. Jednakże nie zniechęcam się, jeszcze kiedyś przeczytam coś tego autora!
Florentynka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek w 2015 roku,
Najdziwniejszy utwór, jaki do tej pory przeczytałam. Wywołuje u mnie mega skrajne odczucia. Na pewno będę musiała przeczytać jeszcze raz. Może wtedy naskrobię ładniejszą opinię, ale daję 6 bo pierwszy raz mam takie odczucia ;o
muszkasia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Mam,
Cóż można skomentować w twórczości Murakamiego. Jak zawsze dość dziwna historia,dziwne zachowania, ludzie którzy zawsze rozmawiają szczerze, elementy erotyki.
whisky plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
#trójkąt miłosny #Japonia #student #egzystencjalizm
Toru i jego psychicznie upośledzony harem.
Po tej książce spodziewałam się czegoś zdecydowanie lepszego. Z opisu historia o dorastaniu okazała się być opowiastką o studencie, którego otaczają ludzie pełni problemów. Wszyscy nadnaturalnie chętnie opowiadają historię swojego życia i nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że to powieść zbudowana na karykaturach. Przejaskrawione cechy charakteru i rozległe opisy potraw jakie jedzą bohaterowie to główne filary Norwegian Wood.
Chociaż Murakamiego czyta się stosunkowo łatwo, ta książka dzieje się w zupełnie innym świecie, do którego nie mogłam się przyzwyczaić i do którego nie chcę wracać.
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-03, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Zanim przeczytałam jakąkolwiek książkę Haruki'ego Murakami myślałam, że jego powieści spokojnie można by było nazwać klasykami. teraz jestem pewna, że wręcz przeciwnie. Okropnie denerwowały mnie charaktery głównych bohaterów, które tak naprawdę były takie same, mimo, że autor starał się to ukryć dając im różne osobowości. A charakter i osobowość to wcale nie jest to samo. Większość z tych postaci zachowywała się tak jakby była chora psychicznie, co z jednej strony ma sens, ponieważ w pewnym momencie, w książce Reiko mówi, że wszyscy mają jakieś niedoskonałości niezależnie od tego czy żyją w sanatorium czy 'na zewnątrz' , ale z drugiej strony jest to wręcz nierzeczywiste i mocno naciągane. Ale chyba najgorsze z tego wszystkiego (skoro już mówimy o zachowaniu postaci) było to, że na początku, kiedy dopiero poznajemy jakiegoś bohatera wydaję on się ciekawy i intrygujący, lecz wraz z kolejnymi stronami jego niezwykłość ulatuję i pod koniec orientujemy się, że wszystkie te postacie była tak naprawdę bardzo mdłe i podobne.
Jednym plusem jest to, że czytając tę książkę można się czegoś dowiedzieć o Japonii sprzed zaledwie kilkudziesięciu lat.
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Haruki Murakami to bodajże jeden z najsłynniejszych i najpoczytniejszych autorów japońskich. Jego twórczość została zauważona i doceniona również w Polsce. Nie przeszkodziło nawet to, że pisarz wywodzi się z całkowicie odmiennej kultury niż nasza, kultury, którą nie do końca rozumiemy.

"Norwegian Wood" swój tytuł wzięła od jednej z piosenek The Beatles. Głównym bohaterem jest Toru Watanabe, który po dwudziestu latach od opisywanych zdarzeń, zdecydował się o nich opowiedzieć. W latach sześćdziesiątych XX wieku był studentem na jednym z tokijskich uniwersytetów. Wiódł życie spokojne, a nawet wręcz nudne, jak na tamte lata (a należy pamiętać, że były to czasy hippisów, wolnej miłości, rozruchów studenckich). Oczywiście za namową kolegi przeżył kilka przygód na jedną noc, ale nie miały one dla niego żadnego znaczenia. Watanabe był typem samotnika. Przez jego wspomnienia przewija się kilka postaci, z którymi był w jakiś sposób związany: Kizuki, Naoko, Komandos, Nagasawa, Midori, Reiko. Jednak najważniejszymi i najbardziej symbolicznymi dla tego utworu postaciami były dwie kobiety. Kobiety, które zawładnęły sercem Watanabe: Naoko i Midori, kobiety, które symbolizują śmierć i życie. Jedna - smutna, melancholijna, walczy z depresją, druga zaś - pełna życia, ciekawa świata, wyzwolona. Dwa przeciwieństwa, dwie skrajności.

"Norwegian Wood" nie jest lekturą łatwą i na pewno nie nadaje się do przeczytania w jeden wieczór. W książce brak jakiejkolwiek akcji, dlatego osoby nastawione na nią będą zawiedzione. Co więc znajdziemy w dziele Haruki Murakamiego? Przede wszystkim odkrywanie samego siebie, dojrzewanie młodego człowieka znajdującego się u progu dorosłości. Uświadomienie tego, że na nasze wybory i na ukształtowanie się postaw, poza nami samymi, wpływają również wcześniejsze doświadczenia i osoby, które spotykamy na naszej drodze.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Jest to opowieść o chłopcu, który ma dar słuchania innych. Wszyscy szukają w nim oparcia, a nikt nie widzi, że on też ma swoje problemy.
Opowieść ta po prostu płynie i wypełnia nasze wnętrza swoim nostalgicznym nastrojem.
Książka dla tych, którzy nie boją się smutnych historii i którzy nie czekają na szczęśliwe zakończenia.
Prosta opowieść ale nie na jeden wieczór i nie do przeczytania "jednym tchem".
Powieść, do której chce się wracać przez kolejne wieczory, która dziwnie zaskakująco, bo taka niepozorna, wciąga.
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Klimat rodem z "Czarodziejskiej góry"...
romantic-soul plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2013,Mam,
Uwielbiam Murakamiego, a "Norwegian Wood" to kolejna książka, którą pochłonęłam w mgnieniu oka. Jest to poruszająca opowieść o Toru i Naoko, pojawia się także Midori, która jest według mnie najlepszą kreacją w tej powieści, naprawdę niezwykła postać. Gdy czytelnik wczuje się w tę historię odnajdzie w niej trochę humoru w stylu Murakamiego. Po przeczytaniu książki obejrzałam jej ekranizację, niestety bardzo się na niej zawiodłam. To chyba jedyny film, w którym reżyser w krótkim czasie chciał pokazać naprawdę wszystko, co było opisane w książce i zrozumiałam, że jeżeli chce się pokazać wszystko, to tak naprawdę nie pokaże się nic. Książkę oczywiście gorąco polecam!
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-24, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Zdecydowanie lepszy tytuł niż np. "Sputnik Sweetheart" tegoż autora. Jednak zdecydowanie zmieniłabym zakończenie, które niestety rozczarowuje.
Beatricze plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-03-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Opowieść o młodzieńcu 18-letnim, który kocha muzykę The Beatles. Pokazuje do czego zdolny jest człowiek w obliczu śmierci, która brutalnie "wchodzi" w jego życie. Książka mi się bardzo spodobała. I myślę że to mój początek przygody z tym autorem. Na pewno sięgnę po inne jego tytuły.
Vanillivi plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Młodzieńcze uczucia w czasie rewolucji obyczajowej w 1968 roku. Gorąco polecam.
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-10-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Literatura współczesna,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2015-09-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
ania19880 Linia koment
Przeczytane:2015-03-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
wojna9999 Linia koment
Przeczytane:2015-02-12, Na półkach: Przeczytałem,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
akarasek Linia koment
Przeczytane:2014-10-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2012-07-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
JustynaKulawik Linia koment
Przeczytane:2014-09-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
fdsm Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Na półkach: Przeczytałem,
lavenda Linia koment
Przeczytane:2014-07-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
MissDecrime Linia koment
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kirika Linia koment
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014,Mam,
Michelle Linia koment
Przeczytane:2014-04-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
kasjopea Linia koment
Przeczytane:2011-09-14, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ChatkaPuchatka Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Asteria Linia koment
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 26 książek 2014,Mam,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Pinkberry Linia koment
Przeczytane:2006-11-10, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Cytrus Linia koment
Przeczytane:2013-05-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów