Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Notatki z wystawy
Kup Teraz

Notatki z wystawy

Patrick Gale

Ocena ( 3 osoby )
3.3
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2009-10-21
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788310117342
Liczba stron: 376
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Właściwą bohaterką „Notatek z podróży” jest choroba – psychoza maniakalno-depresyjna. To zaburzenia psychiczne sprawiają, że Rachel Kelly wybiera życie, na jakie prawdopodobnie nigdy by się nie zdecydowała. Choroba wyniszcza duszę i umysł kobiety – a przecież jednocześnie zapewnia jej nieśmiertelność, bo Rachel Kelly jest utalentowaną malarką. Patrick Gale postanowił odwzorować złożone relacje rodziny, która została podporządkowana nękanej depresjami matce.

 

Właściwa fabuła rozpoczyna się w momencie, gdy martwą kobietę znajduje w pracowni mąż. Rachel Kelly nie popełniła samobójstwa – jak to często czynią artyści, zmagający się z chorobą afektywną dwubiegunową. Jednak po jej odejściu bliscy odkrywają stopniowo mroczną przeszłość malarki. Retrospektywne wycieczki odsłaniają kolejne fragmenty układanki – okazuje się, jak wiele czynników wpłynęło na psychikę kobiety i jak wiele często dramatycznych sekretów skrywała bohaterka. Rachel Kelly miała za sobą buntowniczą i urozmaiconą młodość. Zerwała stosunki z rodzicami i uciekła z domu, zmieniając tożsamość. Romans ze starszym mężczyzną i niechciana ciąża, próby samobójcze, ratunek – w postaci niechcianego choć wiernego adoratora, ślub, czworo dzieci, dobry lekarz i spokojny dom z miło urządzonymi pracowniami – wydawałoby się, że egzystencja bohaterki ustabilizuje się – nie można jednak zapomnieć o rujnującej życie chorobie. Zwłaszcza że Rachel opracowuje bardzo sprytne sztuczki, które pozwalają jej oszukiwać lekarza i męża: od dłuższego czasu nie przyjmuje leków, przez co choroba uderza intensywniej – ale kobieta może tworzyć w natchnieniu. Pytanie, czy wybrać stępienie wrażeń i zdrowie – czy krótkie chwile szczęścia, zapewniane przez akty twórcze.

 

Patrick Gale znakomicie przedstawił zmagania z psychozą maniakalno-depresyjną, nie skupiał się wyłącznie na zewnętrznych przejawach choroby, a postarał się przede wszystkim o skomplikowanie związków międzyludzkich. Choroba Rachel rzutuje także na jej dzieci – część odziedziczy problemy z psychiką i zacznie przeżywać własne dramaty, część będzie żyć w strachu, czy psychoza nie da o sobie znać w kolejnym pokoleniu. Motyw strachu dominuje tu w fabule. Ale na uważnych czytelników czeka odkrywanie drugiego, zamaskowanego wątku: niezwykłej i pełnej cichego poświęcenia miłości Antony’ego do Rachel. Ten temat szkicuje Patrick Gale bardzo ostrożnie i subtelnie – dzięki czemu może też uzyskać wielowymiarową, niejednorodną powieść psychologiczną. Strategia odbioru polega w przypadku „Notatek z wystawy” na rekonstruowaniu wiadomości. Każdy rozdział poprzedzony jest wyodrębnioną graficznie notatką na temat wybranego dzieła Rachel Kelly bądź należącego do niej przedmiotu codziennego użytku. To właśnie z tych strzępków informacji trzeba by czerpać wieści o pracy twórczej bohaterki, śledzić jej pomysły i poszukiwania twórcze.

 

Można też konfrontować oceny krytyków i próby analizowania obrazów z migawkami z życia malarki. Podobną syntezę należy wykonać podczas lektury: Patrick Gale umiejętnie szatkuje opowieść, tasuje jej rozdziały, rezygnuje z chronologii na rzecz rozproszenia wątków. Dzięki temu uzyskuje element zaskoczenia, zmusza też czytelników do wzmożonych refleksji. Sposób zaprezentowania akcji odzwierciedla rozbicie psychiki bohaterki, podkreśla jej życiowe dramaty, ale i dynamizuje powieść, nadaje jej rytm przyciągający do lektury. Rozdziały są tu stosunkowo krótkie, każdy przedstawia konkretną sytuację z życia Rachel lub jej dzieci – ale kolejność fragmentów będzie do końca pozornie przypadkowa. Migawki z egzystencji chorej artystki potęgują wrażenie lęku czy grozy, lub po prostu nieszczęścia.

 

Kompozycja powieści bardzo dobrze odzwierciedla jej kluczowe zagadnienia, a co za tym idzie – zwiększa jeszcze wartość i atrakcyjność publikacji. Patrick Gale nie sili się na skomplikowane analizy, nie ma zamiaru udawać psychiatry – jest w swojej książce po prostu (a może aż?) uważnym obserwatorem. Podjął się przedstawienia niełatwego tematu i z zadania wywiązał się znakomicie. „Notatki z wystawy” czytałam zachłannie i z ciekawością.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kaariokaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-12, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,


Zabieram Was dzisiaj na wystawę. Znajdziecie na niej nie tylko płótna pełne abstrakcyjnych plam wyrażających całą paletę emocji, ale także szkice ołówkiem, malunki wykonane tuszem na papierze czy przedmioty użytku codziennego, jak choćby kostium kąpielowy wykonany z bawełny, nylonu i drutu. Wszystkie te przedmioty łączą się z jedną osobą, mogą stać się pretekstem do powrotu w przeszłość, do historii, która się z nimi wiąże. Poznajcie Rachel Kelly, utalentowaną malarkę cierpiącą na zaburzenia afektywne dwubiegunowe.Rachel przypominała mi niekiedy emocjonalnie rozedrganą Sylvię Plath, jednak w przeciwieństwie do poetki, nie popełniła samobójstwa. Pewnego dnia zostaje znaleziona martwa w swojej pracowni. Nie jako młoda kobieta, jedna z tych szalonych artystek, które szybko żyją i niespodziewanie umierają, zostawiając po sobie niedokończone dzieła, niespełnione marzenia i zaskoczonych nagłym odejściem bliskich. Rachel ma już dorosłe dzieci, męża-emeryta, a za sobą wiele życiowych doświadczeń. Jak się okazuje, sporo z nich nie jest znanych nawet Antony'emu, mężczyźnie, który trwał przy niej przez lata, wspierając ją, cierpliwie znosząc wahania nastroju, kochając ją całym sercem. Bez względu na wszystko.


Poznali się w muzeum. On był strażnikiem, ona z niespotykaną nonszalancją z jednej z gablot wyjęła cenny, porcelanowy eksponat. Zamiast oburzenia, wywołało to u Tony'ego zainteresowanie. Kim jest dziewczyna, która robi takie rzeczy, zupełnie nie zwracając uwagi na otoczenie? Wysoka, szczupła, zamyślona w obszernym, przeciwdeszczowym płaszczu. Ma w sobie coś niewątpliwie intrygującego i wcale nie chodzi tu o odwagę w łamaniu prawa. Musiałam to obejrzeć w lepszym świetle; gabloty są takie ciemne. Posłuchaj, a jeśli...? Jak oni uzyskali taki kolor? Czy to naprawdę niebieski, czy odcień zielonego? Jak myślisz? Rachel w swoim świecie, swoim żywiole, krainie barw i świateł. Nie tyle się tłumaczy, co mówi sama do siebie, oglądając misę uważnie, szukając w mrocznej sali jaśniejszego miejsca, w którym mogłaby lepiej się przyjrzeć kolorom użytym do ozdobienia eksponatu.


Widują się na wykładach ze sztuki epoki renesansu. Któregoś dnia Kelly opuszcza zajęcia. Nie jest to do niej podobne, więc w Tonym narasta niepokój. Słuszny, jak się okazuje. Dziewczyna próbowała popełnić samobójstwo. Młody mężczyzna nie namyśla się wiele. Zabiera ją do siebie. Nie boi się jej emocjonalnego rozchwiania, nie szokuje go fakt, że Rachel jest w ciąży, że wciąż łyka jakieś pigułki. Zostawia swoje poprzednie życie. Rzuca studia. Od teraz będą razem. Na dobre i złe.Wystawa, na którą Was zaprosiłam, mieści w sobie rekwizyty dotyczące różnych wydarzeń z życia artystki.  Poznajemy je przemieszczając się od eksponatu do eksponatu, przy okazji składając w całość historię malarki, nie tylko dotyczącą lat przeżytych z Antony'm, ale także tę przed sceną w muzeum, owianą tajemnicą, przemilczaną. Nie chcę o tym mówić. (...) Nigdy. Rachel krótko ucina wszelkie próby wydobycia z niej czegokolwiek na temat jej rodziny. Teraz, po śmierci żony, na jaw wychodzi wiele zdumiewających faktów. Co musi czuć człowiek, który nagle odkrywa jak nikła była jego wiedza na temat osoby, która zdawała mu się najbliższa?


Rachel jest chora. Niekiedy dzień zlewa jej się z nocą, rzeczywistość z wytworami fantazji. Trudno wyczuć jej nastrój, ciężko zrozumieć. By móc tworzyć, unika połykania tabletek, zapewniających jej względna równowagę emocjonalną. Oddaje się wtedy swej pasji, ale kosztem pogorszenia stanu zdrowia. Depresja powoli ja niszczy, a przy okazji odbija się także na rodzinie. Historia opowiedziana w "Notatkach z wystawyPatricka Gale'a to przecież nie tylko historia Rachel i Antony'ego, ale także ich czwórki dzieci. Życie z nękaną depresją matką nie należało do łatwych i jak nietrudno zgadnąć, cała czwórka odczuła jego efekty.


"Notatki z wystawy" to coś więcej, niż tylko galeria prac wspaniałej malarki, to także galeria wspomnień i ciekawych postaci. Każdy z bohaterów ma swój mały świat, niebanalny życiorys. Cichym bohaterem powieści jest Tony, oddany mąż, który przez lata stanowił niedocenianą podporę dla cierpiącej na zaburzenia psychiczne malarki. Na pierwszym planie znajduje się ona, Rachel, kobieta wokół której kręcił się świat pięciu osób, wokół której należało chodzić na palcach. Dzieci musiały wiedzieć co mówić, jak się zachowywać. Niełatwo było odgadnąć co w danym momencie może uszczęśliwić matkę. Nawet w dniu urodzin każdej ze swych pociech, to Rachel grała pierwsze skrzypce, w prezencie ofiarowując ręcznie malowaną kartkę i swoje towarzystwo.


Historię Rachel poznajemy stopniowo i na wyrywki. Poszczególne obrazy powoli tworzą większą całość. Patrick Gale najlepsze zostawił na koniec. Wtedy dopiero poznajemy to, co najbardziej szokujące. I nie jest to zakończenie opowieści, a jej... początek.


Patrick Gale poruszył ciekawy temat, historii kobiety z zaburzeniami psychicznymi i jej rodziny, która żyje w cieniu choroby. Ogromnie spodobał mi się pomysł z zaburzeniem chronologii oraz docieraniem do wydarzeń z przeszłości za pomocą eksponatów z wystawy. W końcu za każdym prawdziwym dziełem powinna kryć się jakaś historia, a i wiele przedmiotów takową w sobie skrywa. Tak było właśnie w tym przypadku.


W powieści najbardziej ujęły mnie postaci kobiece, Rachel i jej córki Morweny. Niespokojne, z artystycznymi duszami, z pokręconymi życiorysami pełnymi białych plam. Niecierpliwie wyczekiwałam kolejnych wzmianek o tych bohaterkach, z dużo mniejszym zainteresowaniem śledząc losy mężczyzn. Przyznaję jednak, że miejscami się nudziłam i chętnie pominęłabym część zbyt szczegółowych opisów. Wolałabym głębszą analizę postaci Rachel niż drobiazgowe sprawozdania z wykonywania nie zawsze interesujących, codziennych czynności. Bez szkody dla fabuły spokojnie można by było je skrócić. Trudno mi tu podać konkretne przykłady. Dłużyła mi się całość i tak naprawdę dopiero pod koniec powieści doceniłam pomysł nie tylko na fabułę, ale także sposób jej zaprezentowania, niechronologiczny, uzależniony od tego, przy jakiem eksponacie staniemy, zwiedzając wystawę dotyczącą życia i twórczości Rachel Kelly.


Rachel umarła. Chyba nigdy nie czuła się naprawdę szczęśliwa, ale teraz przynajmniej wygląda na spokojną. Chcecie poznać jej historię?

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Elia Linia koment
Przeczytane:2013-10-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane dawniej,
Habina Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów