Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Nowe patyki i patyczki. Audiobook

Jan Twardowski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2013-02-05
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7516-552-4
Czas trwania: 5 godz. 35 min.
Czyta:
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Są takie publikacje, którym nie można postawić żadnych zarzutów. Na wierszach księdza Jana Twardowskiego wychowało się już kilka pokoleń. Są bezpretensjonalne, proste, dotykające ważnych spraw wiary i zwyczajnego, codziennego życia. Opowieści księdza Jana wprowadzają do świata religijnych prawd w sposób naturalny, bez drażniącego dydaktyzmu.

 

Tym razem mamy jednak coś więcej: wszystkie wiersze i opowiadania mistrza Twardowskiego na… płycie. Popularna forma audiobooka stała się idealnym nośnikiem dla jego tekstów. Tym bardziej, że mamy do czynienia ze znakomitą interpretacją Aleksandra Machalicy. Lektor czyta spokojnym, ale nie monotonnym głosem, oddając nastrój tekstów, z których jedne są króciutkie, inne zaś - nieco dłuższe.

 

Są tu wiersze o wierze, dobrym postępowaniu, ważnych dla dzieci sprawach. Przy okazji dzieci uczą się tego, jak ważna jest modlitwa, poznają fakty z Biblii i życia świętych. Wszystko w formie przypowieści, pisanych specjalnie dla młodego odbiorcy. Jezus, poszczególni święci, Trzej Królowie stają się bliskimi znajomymi, przyjaciółmi, odwiedzającymi dzieci. Ważne jest jednak to, że słuchacz jest traktowany poważnie. Nie ma infantylnych zwrotów i uproszczeń. To świat opisany słowami dorosłego, który nie zapomniał o tym, jak myślą i rozumieją dzieci. Trudne często sprawy sacrum, zwyczajów religijnych i prawd wiary przełożone zostają na język dziecka, dzięki czemu stają się zrozumiałe. Mojżesz przestaje być mityczną, odległą postacią, faryzeusze nie są już tylko archaicznym słowem, a sam Jezus staje się bliskim przyjacielem dziecka. Ksiądz Twardowski nie zapomina także o relacjach z rodzicami i rodzeństwem, wychowując poprzez proste historie, opowiadane z dużym poczuciem humoru. Nie ma tu drażniącego katechizowania "na siłę". Jest coś znacznie trudniejszego: udana próba wyjaśnienia dziecku tego, co jest niezmiernie trudne do wyjaśnienia.

 

Audiobook obejmuje utwory opublikowane w książkach: Zeszyt w kratkę, Nowy zeszyt w kratkę oraz Patyki i patyczki, a następnie zebrane w tomie Nowe patyki i patyczki. To ponad 5 godzin spokojnego słuchania mądrych tekstów, które pozostawiają po sobie wyłącznie dobre wrażenie. Audiobook idealnie zastępuje czytającego wieczorami rodzica, który czasem przysypia nad książką, gdy dziecko wciąż domaga się więcej…

 

Nowe patyk i patyczki powinny być obowiązkową lekturą podczas zajęć katechezy w szkole - szczególnie w najmłodszych klasach. Oszczędziłoby to wielu nieporozumień. Szkoda, że nie powstaną już wierszyki i opowiastki o grach komputerowych, telewizji i smarfonach… 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów