Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Nowe przygody Mikołajka
Kup Teraz

Nowe przygody Mikołajka

Goscinny i Sempe

Ocena ( 22 osób )
5.3
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2005-04-22
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 83-240-0608-7
Liczba stron: 672
Tytuł oryginału: Histoires inédites du petit Nicolas
Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska
Ilustracje: Jean-Jacques Sempé
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Jakub Kulesza

„W gronie przyjaciół Mikołajka zawsze jest wesoło. Alcest ciągle je, Gotfryd daje kolegom swoje zabawki, żeby je do końca popsuli, a Euzebiusz lubi się bić, ale tylko z przyjaciółmi, bo jest nieśmiały." Nowe przygody Mikołajka zawitały do naszego kraju 7 listopada ubiegłego roku. Pamiętam ten dzień jak dziś, bo o dniu premiery bytomskie księgarnie nie miały zielonego pojęcia. A nawet jeżeli miały, to nic sobie z tego nie robiły. Jak zwykle ratować musiałem się katowickim EMPiK-iem. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Usiadłszy w autobusie przy oknie z nowo zakupioną książką, przeżyłem jeden ze swoich najwspanialszych powrotów do domu. Córka Rene Goscinnego, wyskrobała ze starego biurka ojca spory stosik zapisanych kartek i zadecydowała o wydaniu obszernej książki, pełnej niebagatelnych historii i zabawnych rysunków Jeana-Jacquesa Sempego. Tym samym uraczyła nas najsympatyczniejszą cegłą literacką ostatnich lat. Ponad 80 historyjek zawartych w "Nowych przygodach Mikołajka" możemy czytać na wiele sposobów. Wybiórczo, od końca, od początku, w łóżku, na nudnym przyjęciu, czy w toalecie. Słowem: jest to książka na każdą okazję. Cechuje ją achronologia wydarzeń. Niektórych może to irytować, ale dla innych będzie zaletą. Wszystkie historyjki łączą ze sobą te same postacie oraz miejsce akcji. W każdej, głównym bohaterem jest tytułowy Mikołajek, który występuje jako narrator. Dzięki niemu świat w książce wdziany jest w dosyć specyficzny sposób. Goscinny znakomicie wczuł się w postać dziecka i jego krytyczny osąd rzeczywistości. Owocuje to niekonwencjonalnym ciągiem zdarzeń, zakończonym zaskakującą pointą. "Nowe przygody Mikołajka" to pozycja dla wszystkich. Dzieci zachwycać się będą przygodami swojego rówieśnika, ludzie młodzi powspominają swoje dzieciństwo, a starsi - śmiać się będą sami z siebie i zatęsknią do kolegów z dawnych lat. Każdy z nas miał swoje podwórko, które było dla niego całym światem. Dzięki „Nowym przygodom Mikołajka” oderwiemy się od zabieganej rzeczywistości i powrócimy do zapomnianych marzeń. Kiedyś chciałem zostać piratem.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nunachopin plusminus Linia koment
Przezabawny, przeuroczy, po prostu Mikołajek. Książka zdecydowanie nie tylko dla dzieci. Czytana w tramwaju wypróbowuje odporność współpasażerów na niekontrolowane wybuchy śmiechu. ;)
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Mikołajek to książka dobra zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Osoba w każdym wieku dobrze się będzie bawić. Tak wygląda świat oczami dziecka. Rodzice mogą w nim zobaczyć jak oni sami często bywają zabawni. Bo sytuacje w tej książce choć przekomiczne bywają tak naprawdę z życia wzięte. Czy humorystyczne opowieści o chłopcach którzy często się biją i bywają niegrzeczni czegoś uczą. Oczywiście. Dla dzieci to także może być spojrzenie z zewnątrz na swoje zachowanie. W każdej klasie znajdzie się taki Ananiasz, który zawsze skarży pani, taki Gotfryd co się tylko przechwala czy też Alcest, który tylko by jadł. Dzieci mogą się nauczyć jak czasem ich zachowanie odbierane jest prze innych kolegów i przez dorosłych. A dorośli jak ich zachowanie odbierane jest przez dzieci. Książki z przygodami Mikołajka pokazują też ile błędów wychowawczych popełniamy, jak dziecko widzi kłótnie rodziców, jak często nie zwracamy uwagi na coś co dla dziecka jest ważne no i co najlepsze jak bardzo zabawni jesteśmy. Nowe przygody Mikołajka jest grubym zbiorem opowiadań gdzie przy każdym nieźle się uśmiałam. Warto wiec do niego wrać w każdym wieku.
hanka04 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Mikołajek to zwyczajny syn, uczeń, kolega czy przyjaciel. Autor pokazuje nam rodzicom jak dzieci postrzegają świat. Watro sobie to przypomnieć. Styl pisania świetny, niby prosty ale trafia do serca. Głośny śmiech sam się wyrywa z ust.
Dzieci oczywiście wczuwają się w rolę Mikołajka, moi synowie świetnie go rozumieją hihi
Polecam dosłownie każdemu w każdym wieku.
ogurek plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Mikołajek i jego koledzy znowu rozrabiają!
Mikołajek jest wzruszającym i nieustępliwym chłopcem.
Oto jego koledzy:Alcest,Gotfryd, Rufus,Euzebiusz,Ananiasz,Kleofas,Joachim, Jadwinia,Cyryl,
Ludeczka, Maksencjusz.
Razem przeżywają wiele przygód.
AMAF12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka opowiada o przygodach pewnego chłopca który nazywa się Mikołajek.Przezywa on dużo śmiesznych przygód .Książka bardzo mi się podobała ,ponieważ buła bardzo zabawna i porusza czytelników w każdym wieku
Ninbar plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-07, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Czytam, pochłaniam każde zdanie, uśmiecham się do siebie, śmieje się na głos, z uśmiechem na ustach zastygam w zamyśleniu. Wydanie specjalne Nowych przygód Mikołajka wywołuje we mnie takie emocje.


Sto dwadzieścia pięć opowiadań, które, tak jak ich bohaterowie, nie starzeją się. Mikołaj, Alcest, który bez przerwy je, Euzebiusz dający kolegom w nos, Gotfryd, któremu ojciec kupuje wszystko, Ananiasz będący ulubieńcem wychowawczyni, a niekoniecznie kolegów, Rufus, którego tata jest policjantem, Kleofas, który jest najgorszy w klasie, no i Jadwinia, która jest „bardzo fajna, mimo że jest dziewczyną”. I, przede wszystkim, mama, zarządzająca domem oraz zapracowanym tatą, który także w domu „musi odrabiać lekcje”. Wraz z pozostałymi bohaterami tworzą niepowtarzalny klimat opowiadanych językiem dziecka, i z jego perspektywy, historyjek. Razem z Mikołajkiem idziemy do szkoły, kina, na urodziny, do lekarza, na zakupy, na rodzinny obiad w restauracji, wyjeżdżamy na wakacje i odwiedzamy tatę w pracy, a także próbujemy zrozumieć rodziców (których „zrozumieć się nie da”), ich świat, łączące ich relacje.


Siła tych opowiadań tkwi w celności spostrzeżeń zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Te pierwsze rozpoznają swój świat, ci drudzy przypominają sobie dziecięce patrzenie i celne obserwacje. Każde z tych opowiadań łączy ciepło, wrażliwość i dowcip z trafnym, nieraz ironicznym, spojrzeniem na świat dorosłych. To książka, przy czytaniu której śmiałam się do łez: „No bo co w końcu, kurcze blade!”


R. Goscinny & J.-J. Sempé, Nowe przygody Mikołajka. Wydanie specjalne podwójne, przeł. B. Grzegorzewska, wyd. Znak 2014, ss. 785.


 

Skipperk plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek - 2014,
Prześmieszne historyjki Mikołajka i jego przyjaciół nadal potrafią rozbawić, mimo iż minęło sporo czasu od ich ukazania.
Książka w pełni pokazuje świat oczami dziecka. We wszystkich opowieściach widać prostotę - w końcu opowiada je 10 chłopiec.
MoniaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-08-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Bardzo podoba mi sie sposób w jaki napisana jest książka. Śmiejemy się całą rodziną.
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 (190) książek w 2013,Dla dzieci,Mam,
Mikołajek to jedna z najbardziej udanych książek dla dzieci. Pamiętam jak w pierwszych klasach podstawówki zaczytywałam się cienkimi książeczkami z perypetiami tego kilkuletniego chłopca, który swoją szczerością i przyciąganiem kłopotów nie raz mnie rozśmieszył do łez. Po latach postanowiłam sobie odświeżyć te przygody, tym razem sięgnęłam jednak po grubsze tomiszcze, z nowymi, opublikowanymi po śmierci autora historyjkami. I chociaż odbiór książki był już trochę inny, to jednak polecę tą książkę ludziom w każdym wieku.
izek plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-01-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Absolutne mistrzostwo! Opowiadania wspaniale relaksują i bawią, a ich wizualna oprawa cieszy oko. Piękny powrót do lat dzieciństwa, gdy na wszystko patrzyło się inaczej, bardziej niewinnie! Polecam! Książka ślicznie wydana, idealna na prezent dla tych mniejszych i większych! :)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kirjanna Linia koment
Przeczytane:2017-01-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Dominika_21 Linia koment
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Książki Lulka,Mam,
ot Linia koment
Przeczytane:2016-02-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2009-04-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
dunia20002 Linia koment
Przeczytane:2015-08-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Konwalia95 Linia koment
Przeczytane:2015-04-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
migaweczka Linia koment
Przeczytane:2014-10-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
karin Linia koment
Przeczytane:2014-08-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karla1214 Linia koment
Przeczytane:2013-09-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
palabum Linia koment
Przeczytane:2013-09-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Atka0606 Linia koment
Przeczytane:2013-08-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów