Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Nowe życie

Orhan Pamuk

Ocena ( 4 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2008
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308041673
Liczba stron: 300
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

„Nowe życie” to według mnie jedna z lepszych powieści Orhana Pamuka z wydanych w Polsce książek tego autora. To historia, która oddala się od realiów Turcji, na jakiś czas każe zapomnieć o roli egzotyki w kreowaniu literackiej rzeczywistości. Wprawdzie nie rezygnuje Pamuk z polityki – wyraźnie nie potrafi czy nie chce się od tego motywu uwolnić – ale tym razem, w odróżnieniu choćby od „Śniegu”, polityka nie zajmuje tu większej części powieści. Pamuk po raz kolejny stawia na tajemniczość i sensację, splecioną z metafizyką. W zasadzie w „Nowym życiu” nie pojawiają się żadne nowe czy zaskakujące elementy poetyki lub stylu tego autora: kto przyzwyczaił się do prozy Pamuka, ten wie, że nie ma sensu poszukiwanie w niej formalnych innowacji: wszystko jest tu jak najbardziej znane, zwyczajne i jednostronne, co nawet w zestawieniu z fabułami – za każdym razem nowymi – może dziwić. Nie nadaje się zatem ta powieść dla tych niecierpliwych czytelników, którzy łatwo się nudzą i potrzebują zmiany rytmu przynajmniej w obrębie kilku kolejnych książek.

 

Proza Pamuka to proza niespieszna, mimo rodzajów podejmowanej tematyki raczej dla koneserów literatury niż przypadkowych odbiorców. Orhan Pamuk najwyraźniej zna przepis na arcydzieło – wie, że trzeba połączyć motywy „niskie” eksploatowane przez literaturę rozrywkową – wielkie tematy czyli miłość i zbrodnie, z wykwintną formą, wysmakowaną i płynną narracją, nieprzezroczystą, skupiającą na sobie uwagę odbiorców. Taki przepis Pamuk stosuje w swoich książkach – tak jest i w „Nowym życiu”.

 

Pewien student, Osman, widzi w ręku pięknej dziewczyny książkę. Zafascynowany urodą nieznajomej, zapamiętuje tytuł woluminu i kiedy na jednym ze straganów spostrzega identyczny tom, natychmiast go kupuje, chcąc, choćby przez wspólną lekturę, przybliżyć się do zjawiskowej kobiety. Książka jednak całkowicie zmienia jego życie i sposób patrzenia na świat. Już wkrótce Osman w poszukiwaniu Canan, pięknej nieznajomej, wyruszy w szaleńczą podróż bez celu. Nie zmiany miejsca okażą się tu istotne, a raczej podróże w głąb siebie, odkrywanie własnych pragnień, tożsamości – i sekretu książki. Osman przesiada się z jednego do drugiego autobusu, świadomy, że często ulegają one wypadkom. Wie, że tuż przed tragedią ujrzy anioła śmierci. Ale musi przedtem odnaleźć Canan i odczytać przesłanie książki, która zawładnęła jego umysłem. Tymczasem lektura przeradza się w śmiertelne niebezpieczeństwo…

 

Przewija się w tej powieści refleksja na temat ludzkich słabości i ułomności – uniwersalna, ogólnoludzka. Przewija się motyw wielkiej niespełnionej miłości o niewytłumaczalnej wręcz sile i wątek morderstwa – bez śledztw i analiz psychologicznych, poboczny i dodany dla ubarwienia całości. Są tu konteksty kulturowe, a i kolejna próba wyjaśnienia różnic między Wschodem a Zachodem, jest wreszcie trochę politycznych odniesień dla pasjonatów. To, co u Pamuka podoba mi się najbardziej, to lekko filozoficzny, spokojny, miarowy rytm opowiadania. Pamuk, choć uatrakcyjnia zewnętrzny dla bohaterów świat, to przecież większą uwagę zwraca na wewnętrzne monologi, przeżycia i odczucia. To proza mocno miejscami liryzowana, płynna i wygładzona – bez względu na treść pozwala się upajać sposobem przedstawienia.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Faustyna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-19, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,powieści,
To moje drugie podejście do książek tego noblisty, ale i tym razem nie zostałam oczarowana. Na okładce dużo zachwytów, których ja niestety nie potwierdzam. Główny bohater czyta książkę, która zmienia jego życie, tak brzmi opis z okładki. Ja wcale nie odniosłam takiego wrażenia, rzeczywiście główny bohater czyta książkę i pragnie świata, który w niej jest; jaki to świat czytelnik nie dowiaduje się do samego końca! Jakie to zmiany dzieją się w głównym bohaterze, co chce zmienić w swoim życiu nie dowiadujemy się! Mam wrażenie, że wszystko co dzieje się z bohaterem jest raczej wynikiem jego zakochania, czy obsesji na punkcie pewnej kobiety. Książka nuży mi było trudno dobrnąć do końca. Postacie są jakieś ,,plastikowe'' właściwie nic nie mogłabym o nich powiedzieć po tej lekturze, nie bardzo też potrafiłam się utożsamić z którymś z nich! Zdecydowanie nie polecam.
annia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
"Nowe życie" to książka o książce. Tajemnicza lektura wywraca do góry nogami życie Osmana - młodego studenta - który pod jej wpływem postanawia rzucić wszystko i wyruszyć na poszukiwanie sensu życia. Osman uwierzył, że wszystko może się teraz zmienić, że gdzieś istnieje inne, nowe życie, lepsze i piękniejsze od tego tutaj. Jego drodze towarzyszy poznana niedawno na uczelni Canan, z którą łączy bohatera trudne do opisania uczucie, będące pomiędzy zakochaniem, fascynacją, a wspólną pasją.

W "Nowym życiu" mamy do czynienia ze specyficznym, bo jednak arabskim, przykładem literatury drogi. Bohaterowie co i rusz przemieszczają się do nowego miejsca, spotykają nowych ludzi, a ich celem jest podróż, która chociaż teoretycznie ma cel, to sama w sobie okazuje się najważniejsza. Nie ma czasu na zatrzymanie się na dłużej w jednym miejscu, na odpoczynek w spokoju, bo coś ciągle ciągnie Osmana dalej i dalej. Książka, którą przeczytał nie daje mu bowiem spokoju, dostarcza co krok kolejnych pytań.

Ważny jest też obraz Turcji przedstawiony przez Pamuka. Jest to kraj, który wyraźnie stoi na granicy pomiędzy światem wschodnim, a zachodnim. Z jednej strony mamy nadal małe miasteczka z pomnikiem Ataturka na centralnym placu, karmelki i tradycyjną turecką architekturę, z drugiej zaś w sklepach, nawet tych na prowincji, dominuje coca cola.

Po lekturze "Nowego życia" trzeba przyznać jeszcze jedno - Pamuka po prostu dobrze się czyta. Książka wciąga, kolejne strony przelatują szybko i bez znudzenia. Tak jest nie tylko w przypadku "Nowego życia", ale także pozostałych powieści noblisty. Nawet kilkaset stron nie wydaje się zbyt dużą ilością.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Fretka Linia koment
Przeczytane:2014-08-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie 52,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ShirinKa Linia koment
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów