Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu
Kup Teraz

O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu

Haruki Murakami

Ocena ( 8 osób )
5.1
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2010
Kategoria: Inne
ISBN: 9788374958066
Liczba stron: 192
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kalakirya
Ilekroć widzę biegaczy, zawsze mam ochotę do nich dołączyć. Moja chęć trwa niestety dosyć krótko, a w miejsce motywacji pojawiają się kolejne wymówki. Nie inaczej było podczas lektury książki Murakamiego „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”, która po raz kolejny obudziła we mnie chęci do joggingu. Szybka ocena moich możliwości i predyspozycji odsunęła na bok moją motywację. Po raz kolejny uznałam, że zdecydowanie wolę czytać o bieganiu – zwłaszcza wtedy, gdy ktoś pisze o nim tak, jak zrobił to Haruki Murakami.
 
Japoński pisarz ma na świecie całą rzeszę zagorzałych fanów. Zapewne niewiele osób zdawało sobie sprawę z zainteresowania i hobby Murakamiego, który biega już blisko trzydzieści lat  - biegać zaczął po tym, jak sprzedał club jazzowy w 1982 roku. I to właśnie dla tych osób „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu” może być sporym zaskoczeniem – zwłaszcza biorąc pod uwagę książki, w których autor prezentował nieco inne, momentami bajkowe spojrzenia na świat, a które to stały się jego znakiem rozpoznawczym.  W związku z tym przystępując do lektury najnowszej książki Murakamiego pamiętać należy, że tym razem będziemy mieli do czynienia z czymś zupełnie innym – nie powieścią, w której zetkniemy się z wykreowanym światem, a historią z życia wziętą, opowieścią traktującą o miłości Murakamiego do biegania, które przez lata pomagało mu utrzymać dobrą formę, czyli formą pamiętnika czy też książki autobiograficznej.

Trzeba zaznaczyć, że chociaż Murakami w swojej książce „O czym mówię…” traktuje głównie o bieganiu, to jednak swoje rozmyślania i zapiski kieruje również w stronę wykonywanego przez siebie zawodu. Dzięki temu czytelnik może dowiedzieć się, jak to się stało, że Murakami został pisarzem, w jaki sposób powstawały takie książki jak „Przygoda z owcą”, a także, jakie zasady podczas tworzenia wyznaje pisarz. Pisanie, o którym opowiada Murakami, łączy się dosyć istotnie z bieganiem – obie te czynności wiążą się z pokonywaniem własnych słabości, ograniczeń i samodoskonaleniem się.  


„O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu” nie jest książką wybitną i wyjątkową, ale bez wątpienia zasługuje na uwagę. Chociaż dominują w niej autobiograficzne wynurzenia i pamiętnikarski styl, to jej lektura nie nuży – głównie za sprawą różnych wątków, które pisarz poruszył i opisał. Nie ukrywam, że czuję pewien niedosyt. Chyba jednak wolę czytać jego powieści niż autobiograficzne pamiętniki – wolę jak maluje słowem inne światy i ludzi niż siebie samego. Nie znaczy to jednak, że książka nie podobała mi się w ogóle - z całą pewnością nie mogę odmówić Murakamiemu siły sugestii i umiejętnej argumentacji - to, jak pisze o joggingu, maratonach i wysiłku, który daje masę pozytywów sprawia, że samemu chce się iść pobiegać – już, teraz, natychmiast. Gdyby nie masa książek, które mam do przeczytania, pewnie rzuciłabym wszystko i poszłabym pobiegać. Ale sami widzicie… Są rzeczy ważne i ważniejsze.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
oliloli1991 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - niezwykłe postaci 2014,
Książka dla fanów biegania i dla fanów Haruki Murakami. Ostrzegam wciągająca i równie dobra jak inne książki Harukiego.
slk plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Interesujący zbiór esejów Murakamiego. O życiu, pisaniu i bieganiu. Oraz o tym, jak sport wpłynął na twórczość tego niezwykle popularnego autora. Interesująca lektura. Nie tylko dla biegających i nie tylko dla fanów Murakamiego.
Sardegna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki kolejne w 2013,
Murakami jest doskonałym przykładem człowieka, który nie boi się życia. Zaryzykował swój dorobek, i z dnia na dzień postanowił podążać za swoją pasją. Kiedy zmiana trybu życia odbiła się negatywnie na jego zdrowiu, ponownie zakasał rękawy i postanowił podziałać w kwestii uprawiania sportu. Wprowadzone zmiany starał się konsekwentnie realizować i realizuje je do dnia dzisiejszego. W ostatnich 25 latach, Murakami wziął udział w kilkudziesięciu maratonach i triathlonach, a jednocześnie udało mu się osiągnąć sukces literacki. Nic, tylko go podziwiać. I nie chodzi tu tylko o sympatię do autora, czy sentyment do jego twórczości. Chodzi tu raczej o jego życiową postawę, której może mu pozazdrościć niejeden.
http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2013/09/o-czym-mowie-kiedy-mowiec-o-bieganiu.html
ewa_s plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Byłam zaskoczona, że mimo eksploatowania tego samego tematu i poruszania tych samych wątków książka nie nuży. Murakami znów pokazuje nam kawałek dobrego pisarstwa, tym razem mocno autobiograficznego. Po raz drugi - z tego, co pamiętam - czytam o bieganiu. Pierwsza była "Samotność długodystansowca". Murakami również znalazł w tym temacie istotne miejsce na mojej półce.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Martka Linia koment
Przeczytane:2015-08-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Współczesność - inne kraje,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
fdsm Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Na półkach: Przeczytałem,
MissDecrime Linia koment
Przeczytane:2014-03-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2010-12-21, Na półkach: Przeczytałem,
diablo Linia koment
Przeczytane:2014-01-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Pinkberry Linia koment
Przeczytane:2010-11-10, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
en-ca_minne Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów